Gimnastyka sportowa na igrzyskach olimpijskich w Tokio

Najbardziej klasyczne wydanie aktywności fizycznej, pochodzące jeszcze z czasów starożytnej Grecji, ma swoje stałe miejsce w programie igrzysk olimpijskich. W Tokio również nie zabraknie gimnastyki sportowej. Główną bohaterką zmagań będzie Simone Biles – czterokrotna mistrzyni z Rio de Janeiro będzie […]

Najbardziej klasyczne wydanie aktywności fizycznej, pochodzące jeszcze z czasów starożytnej Grecji, ma swoje stałe miejsce w programie igrzysk olimpijskich. W Tokio również nie zabraknie gimnastyki sportowej.

Główną bohaterką zmagań będzie Simone Biles – czterokrotna mistrzyni z Rio de Janeiro będzie bronić tytułu w skoku, ćwiczeniach wolnych, wieloboju indywidualnym oraz, przy wsparciu koleżanek z reprezentacji USA, drużynowym. Nie da się ukryć, że Biles to największa gwiazda dyscypliny XXI wieku – stawiana na równi z legendą dyscyplin lat 70., Nadią Comǎneci, czy startującą jeszcze wcześniej Larysą Łatyniną.

Swój ósmy start na igrzyskach zanotuje Oksana Chusovitina – 46-letnia Uzbeczka, która w swojej karierze reprezentowała już ZSRR, Wspólnotę Niepodległych Państw (olimpijski debiut w Barcelonie w 1992), a w latach 2006-2012 Niemcy. Nie będzie tutaj jedną z faworytek – należy się spodziewać, że medale między sobą rozdzielą Amerykanki, Rosjanki i Chinki, a na resztę stawki (w tym obecną mistrzynię świata w poręczach asymetrycznych, inę Derwael) przypadną pojedyncze krążki. Na pewno jednak duża motywacja leży po stronie gospodyń, które na własnym terenie będą chciały zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Japończycy liczą jednak przede wszystkim na męską część swojej olimpijskiej reprezentacji – zwłaszcza w konkurencji drużynowej. Wśród kandydatów do wygrania klasyfikacji medalowej zmagań panów wybija się drużyna rosyjska, startująca pod flagą swojego komitetu olimpijskiego – Nikita Nagornyj i Artur Dałałojan mogą wrócić do kraju z kilkoma krążkami, w tym najbardziej prestiżowym, złotym w wieloboju. Na poszczególnych przyrządach rywalizacja będzie jednak dużo bardziej zacięta, niż u pań. Zbliżający się do końca kariery Holender Epke Zonderland będzie głównym faworytem w ćwiczeniach na drążku, na sukces w skoku liczyć będzie z kolei Marian Drǎgulescu -40-letni Rumun, który w Atenach zdobył medal srebrny i dwa brązowe. Na kółkach na pierwsze olimpijskie złoto w historii liczą z koeli Turcy – a to za sprawą mistrza świata na tym przyrządzie, İbrahima Çolaka. Groźnym rywalem będzie jednak Grek Eleftherios Petrounias, obrońca tytułu z Rio de Janeiro, który w tym roku zdobył swój piąty tytuł mistrza Europy. W gronie kandydatów do medali wymienić należy też specjalizującego się w rywalizacji na koniu z łękami Brytyjczyka Maxa Whitlocka.

Wśród uczestników igrzysk ponownie zobaczymy tylko jedną Polkę – Gabrielę Sasnal (de domo Janik), która najlepsze wyniki w karierze uzyskiwała w skoku, m.in. dwukrotnie zajmując miejsce na igrzyskach europejskich – w Baku i Mińsku.

Typy redakcji:
Wielobój drużynowy kobiet: USA
Wielobój indywidualny kobiet:
Simone Biles (USA)
Ćwiczenia wolne kobiet:
Simone Biles (USA)
Poręcze asymetryczne kobiet:
Nina Derwael (Belgia)
Równoważnia kobiet:
Liu Tingitng (Chiny)
Skok kobiet:
Simone Biles (USA)
Wielobój drużynowy mężczyzn:
Rosyjski Komitet Olimpijski
Wielobój indywidualny mężczyzn: Nikita Nagornyj (RKOl)
Ćwiczenia wolne mężczyzn: Artur Dałałojan (RKOl)
Drążek mężczyzn: Epke Zonderland (Holandia)
Koń z łękami mężczyzn: Max Whitlock (Wielka Brytania)
Kółka mężczyzn: İbrahim Çolak (Turcja)
Poręcze mężczyzn: You Hao (Chiny)
Skok mężczyzn: Artur Dałałojan (RKOl)

SOBOTA – 24 LIPCA 2021

02:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 – mężczyźni, Tokio, Japonia: KWALIFIKACJE MĘŻCZYZN na żywo
*(również o 07:25 i 12:25)

NIEDZIELA – 25 LIPCA 2021

02:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 – kobiety, Tokio, Japonia: KWALIFIKACJE KOBIET na żywo
*(od 05:05 również w TVP Sport HD, również o 08:05 i 13:15 w Eurosport Player)

PONIEDZIAŁEK – 26 LIPCA 2021

11:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 – mężczyźni, Tokio, Japonia: WIELOBÓJ DRUŻYNOWY MĘŻCZYZN na żywo

WTOREK – 27 LIPCA 2021

12:40 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 – kobiety, Tokio, Japonia: WIELOBÓJ DRUŻYNOWY KOBIET na żywo
*(od 14:00 również w Eurosporcie 2)

ŚRODA – 28 LIPCA 2021

12:10 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 – mężczyźni, Tokio, Japonia: WIELOBÓJ INDYWIDUALNY MĘŻCZYZN na żywo

CZWARTEK – 29 LIPCA 2021

12:45 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 – kobiety, Tokio, Japonia: WIELOBÓJ INDYWIDUALNY KOBIET na żywo

NIEDZIELA – 1 SIERPNIA 2021

09:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: ĆWICZENIA WOLNE MĘŻCZYZN, SKOK KOBIET, KOŃ Z ŁĘKAMI MĘŻCZYZN, PORĘCZE ASYMETRYCZNE KOBIET na żywo
*(do 12:00 w Eurosporcie 1, całość w Eurosport Playerze)

PONIEDZIAŁEK – 2 SIERPNIA 2021

09:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: KÓŁKA MĘŻCZYZN, ĆWICZENIA WOLNE KOBIET, SKOK MĘŻCZYZN na żywo

WTOREK – 3 SIERPNIA 2021

09:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: PORĘCZE RÓWNOLEGŁE MĘŻCZYZN, RÓWNOWAŻNIA KOBIET, DRĄŻEK MĘŻCZYZN na żywo

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.