Ujeżdżenie na igrzyskach olimpijskich w Tokio

Ujeżdżenie (dresaż) będzie pierwszą dyscypliną jeździecką rozgrywaną na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Niestety, w tej odmianie hippiki nie będziemy oglądać naszych reprezentantów. Na indywidualny złoty medal od 1996 czekają Niemcy – wówczas w Atlancie triumfowała Isabell Werth. Również i tym […]

Ujeżdżenie (dresaż) będzie pierwszą dyscypliną jeździecką rozgrywaną na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Niestety, w tej odmianie hippiki nie będziemy oglądać naszych reprezentantów.

Na indywidualny złoty medal od 1996 czekają Niemcy – wówczas w Atlancie triumfowała Isabell Werth. Również i tym razem to ona będzie liderką kadry naszych zachodnich sąsiadów, którzy celują nie tylko w obronę tytułu z Rio, ale też odważnie mogą myśleć o zgarnięciu kompletu krążków w zmaganiach indywidualnych, gdzie obok Werth wystąpią Jessica von Bredow-Werndl oraz Dorothee Schneider. Dotychczasowa dominatorka, Charlotte Dujardin, wkrótce po igrzyskach w Rio ogłosiła emeryturę swojego wierzchowca, Valegro – już na mistrzostwach świata w 2018 musiała zadowolić się brązem, za Werth oraz Laurą Graves.

To właśnie Amerykanka będzie główną rywalką Niemek w zmaganiach indywidualnych, a wraz z Steffenem Petersem i Sabine Schut-Kery będzie chciała też sprawić niespodziankę w konkurencji drużynowej. Tam jednak Europa ma mocne argumenty do zgarnięcia kompletu medali – obok Dujardin Wielką Brytanię reprezentować będą Carl Hester, który święcił triumf drużynowy w Londynie, a także Charlotte Fry, natomiast w drużynie holenderskiej zobaczymy innych medalistów igrzysk olimpijskich oraz multimedalistów mistrzostw świata i Europy, Edwarda Gala i Hansa-Peter Minderhouda, tym razem w towarzystwie nie Adelinde Cornelissen, ale Marlies van Baalen, która do tej pory startowała na igrzyskach raz – w 2004 roku w Atenach.

Przez dwa pierwsze dni odbywać się będzie konkurs Grand Prix, pełniący rolę eliminacji zarówno zmagań indywidualnych, jak i drużynowych. Zawodnicy podzieleni będą na sześć dziesięcioosobowych grup, z których dwoje najlepszych oraz sześcioro kolejnych bez podziału na grupy wystąpi w finałowym Grand Prix Freestyle. Wcześniej jednak rozegrany zostanie konkurs Grand Prix Special z udziałem czołowych ośmiu drużyn Grand Prix (klasyfikacja liczona jest na podstawie sumy indywidualnych wyników członków ekip). Ten konkurs, zawierający trudniejsze elementy ujeżdżenia niż Grand Prix, rozstrzygnie o medalach w zmaganiach zespołowych. W przeciwieństwie do Grand Prix, przejazdy w Grand Prix Special i Grand Prix Freestyle wykonywane są przy akompaniamencie muzyki.

Typy redakcji:
Zawody indywidualne: Isabell Werth
Zawody drużynowe: Niemcy

SOBOTA – 24 LIPCA 2021

09:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: UJEŻDŻENIE – GRAND PRIX, DZIEŃ 1 na żywo

NIEDZIELA – 25 LIPCA 2021

09:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 – kobiety, Tokio, Japonia: UJEŻDŻENIE – GRAND PRIX, DZIEŃ 2 na żywo

WTOREK – 27 LIPCA 2021

09:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: UJEŻDŻENIE – GRAND PRIX SPECIAL na żywo

ŚRODA – 28 LIPCA 2021

10:25 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: UJEŻDŻENIE – GRAND PRIX FREESTYLE na żywo

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.