Grand Prix Austrii F1 na antenach Eleven Sports 1 i TVP Sport

Zaledwie tygodniowa przerwa z pewnością nie pomogła dziewięciu zespołom w stawce F1. W tak krótkim czasie nie byli w stanie zrobić wiele, aby po raz pierwszy pokonać zespół Mercedesa. We Francji kierowcy tej stajni po raz kolejny w tym sezonie znokautowali wszystkich przeciwników. 

Ósma runda sezonu nie przyniosła zaskakujących rozstrzygnięć. Mogliśmy się łudzić, że one nastąpią, ale patrząc realnie na sytuację, nie powinniśmy zbyt wiele oczekiwać. Mercedes znów okazał się bezkonkurencyjny i na mecie Grand Prix Francji obejrzeliśmy dublet niemieckiego zespołu. Zwyciężył Lewis Hamilton, który jeszcze w czwartek przed weekendem wyścigowym na torze Paul Ricard był obecny na pokazie mody. Brytyjczyk przyjechał do Francji, wygrał kwalifikacje i w czasie niedzielnego ścigania nie miał sobie równych. W zasadzie ścigali się inni, on przez cały dystans wyścigu jechał niezagrożenie na pierwszej pozycji. Jak sam przyznał w rozmowie zaraz po zakończeniu rywalizacji, to nie jego wina, że pozostałe zespoły tak odstają od liderującego teamu.

Już przed rozpoczęciem weekendu na Paul Ricard wiedzieliśmy, że nie jest to tor, który może zapewnić wspaniały spektakl. Niestety potwierdziło się to w stu procentach. Delikatnie mówiąc wyścig nie należał do tych najbardziej emocjonujących. Włodarze obiektu powinni pomyśleć o zmianie konfiguracji toru, co w pewnym stopniu mogłoby poprawić poziom widowiska w Grand Prix Francji. Tamtejszy obiekt powstał z myślą o testach. To właśnie do tego nadaje się najlepiej. Szerokie pobocza, na których nigdzie nie uświadczymy ani grama żwiru ani kępki trawy, to idealne rozwiązanie do sesji testowych. W wyścigach wymagamy jednak od kierowców pokazania swoich umiejętności na sto procent, a brak jakichkolwiek konsekwencji popełnienia błędu z pewnością temu nie sprzyja.

W niedziele po raz pierwszy w tym sezonie Robert Kubica ukończył rywalizację przed swoim kolegą zespołowym, Georgem Russellem. Oczywiście były to dwie ostatnie pozycje. Jednak przez wzgląd na osobowość naszego reprezentanta i jego wcześniejsze osiągnięcia, nie możemy mówić, że jest to sukces Polaka. Sam Kubica pytany o to, czy ma to dla niego jakiekolwiek znaczenie i czy czuje satysfakcję z tego powodu, odpowiada prosto – „to nie ten charakter”. I w tym miejscu należy postawić kropkę. Jeśli rozmawiamy  o kierowcy tej klasy, nie powinniśmy ekscytować się walką o przedostatnie miejsce.

Już w piątek rozpoczniemy kolejne zmagania. Tym razem kierowcy rywalizować będą na domowym torze zespołu Red Bull Racing. Może to właśnie kierowcy tego zespołu zdetronizują Mercedesa i przed własną publicznością staną na najwyższym stopniu podium. Jednak w kontekście tej ekipy możemy mówić obecnie tylko o jednym kierowcy. Dla Maxa Verstappena obecny sezon jest bardzo udany. Holenderski kierowca wyraźnie dojrzał i nie popełnia już błędów, które tak często zdarzały mu się w poprzednich latach. Na drugim biegunie znajduje się Pierre Gasly. Francuz mimo dobrej pracy zespołu, który w jak największym stopniu stara się pomóc swojemu kierowcy, nie może przebić się do czołówki. Błędy i nieskuteczna jazda to niestety znak rozpoznawczy Francuza w tym sezonie. Pojawiły się już nawet spekulacje o zmianie kierowcy zasiadającego w drugim kokpicie Red Bulla. Patrząc na historię tego zespołu, taki manewr nie powinien nikogo zdziwić.

PIĄTEK – 28 CZERWCA 2019

10:30 Formuła 1 – Grand Prix Austrii: STUDIO na żywo
Ipla

10:55 
Formuła 1 – Grand Prix Austrii: I SESJA TRENINGOWA na żywo
Ipla
Komentarz: Michał Gąsiorowski – Filip Kapica

12:30 Formuła 1 – Grand Prix Austrii: STUDIO na żywo
Ipla

14:30 Formuła 1 – Grand Prix Austrii: STUDIO na żywo
Ipla

14:55 Formuła 1 – Grand Prix Austrii: II SESJA TRENINGOWA na żywo
Ipla
Komentarz: Michał Gąsiorowski – Filip Kapica

16:30 Formuła 1 – Grand Prix Austrii: STUDIO na żywo
Ipla

SOBOTA – 29 CZERWCA 2019

 

11:30 Formuła 1 – Grand Prix Austrii: STUDIO na żywo
Ipla

11:55 
Formuła 1 – Grand Prix Austrii: III SESJA TRENINGOWA na żywo
Ipla

13:00 Formuła 1 – Grand Prix Austrii: STUDIO na żywo
Ipla

14:00 Formuła 1 – Grand Prix Austrii: STUDIO na żywo
Ipla

14:55 Formuła 1 – Grand Prix Austrii: SESJA KWALIFIKACYJNA na żywo
Ipla

16:15 Formuła 1 – Grand Prix Austrii: STUDIO na żywo
Ipla

NIEDZIELA – 30 CZERWCA 2019

13:30 Formuła 1 – Grand Prix Austrii: PARADA KIEROWCÓW na żywo
Ipla

14:10 Formuła 1 – Grand Prix Austrii: STUDIO na żywo
*(od 15:00 również w TVP Sport HD)
IplaTVP Sport HDsport.tvp.pl
15:05 Formuła 1 – Grand Prix Austrii: WYŚCIG na żywo
*(od 15:55 również w TVP Sport HD)
IplaTVP Sport HDsport.tvp.pl

17:10 Formuła 1 – Grand Prix Austrii: STUDIO na żywo
Ipla