Grand Prix Sao Paulo F1 na antenie Eleven Sports 1

Dziewiętnasta tegoroczna runda Mistrzostw Świata Formuły 1 odbędzie się na Autodromo Jose Carlos Pace, zwanym także Interlagos. Przygotujmy się na ściganie w Brazylii.  W najbliższy weekend po raz dziewiętnasty w tym sezonie zobaczymy w akcji kierowców rywalizujących o tytuł Mistrza […]

Dziewiętnasta tegoroczna runda Mistrzostw Świata Formuły 1 odbędzie się na Autodromo Jose Carlos Pace, zwanym także Interlagos. Przygotujmy się na ściganie w Brazylii. 

W najbliższy weekend po raz dziewiętnasty w tym sezonie zobaczymy w akcji kierowców rywalizujących o tytuł Mistrza Świata Formuły 1. Po dotychczas rozegranych rundach najbliżej końcowego sukcesu jest Max Verstappen. Holender podczas rozegranego w ubiegłą niedzielę Grand Prix Meksyku, powiększył przewagą nad Lewisem Hamiltonem. Obecnie kierowcę Red Bulla i kierowcę Mercedesa dzieli 19 punktów. Ściganie w Meksyku znów przyniosło Verstappenowi więcej punktów niż Hamiltonowi, co naturalnie przybliża go do wywalczenia pierwszego w karierze tytułu mistrzowskiego. Do tego jednak jeszcze długa droga, bowiem podczas czterech odsłon rywalizacji, które pozostały do końca sezonu 2021, jeszcze wiele może się wydarzyć.

Minione wyścigi pokazują jednak przewagę Red Bulla nad Mercedesem w tym sezonie. Dobrym przykładem jest Grand Prix USA, które w ubiegłych latach było świątynią Mercedesa. Kierowcy tej stajni przyjeżdżając do Stanów Zjednoczonych, mieli zwycięstwo praktycznie w kieszeni. W tym roku, po raz pierwszy w erze hybrydowej, triumfował tam kto inny, a konkretnie Max Verstappen. Już niejednokrotnie w tym sezonie na torach teoretycznie sprzyjających Mercedesowi, to kierowcy ekipy spod znaku czerwonego byka pokazywali większą moc. I to właśnie to może okazać się kluczowe w walce o mistrzostwo. W roku, kiedy sytuacja punktowa w tabeli zmagań jest tak wyrównana i każdy punkt jest na wagę złota, każda taka sytuacja może przybliżyć do ostatecznego triumfu.

Spoglądając na statystyki wyścigów w Brazylii, w ostatnich latach nie oglądaliśmy tam dominacji jednego zespołu. W 2020 roku z wiadomych względów do ścigania w Sao Paulo nie doszło, ale w trzech poprzednich sezonach oglądaliśmy trzech różnych triumfatorów, z trzech różnych zespołów. W 2017 roku wygrał Sebastian Vettel, rok później Lewis Hamilton, a w 2019 roku z wygranej cieszył się Max Verstappen. Kto w tym roku stanie na najwyższym stopniu podium? Pewne jest, że jeżeli Lewis Hamilton chce jeszcze myśleć o wywalczeniu ósmego tytułu w tym roku, jego zespół musi zrobić wszystko, aby przechytrzyć Red Bulla.

Zbliżający się weekend wyścigowy będzie posiadał inny harmonogram niż większość wyścigów w tym sezonie. Spowodowane jest to oczywiście trzecim w tym roku sprintem kwalifikacyjnym. Do niego dojdzie w sobotę. A co czeka nas wcześniej? Wszytko zacznie się w piątek od sesji treningowej, po której rozegrane zostaną kwalifikacje. W sobotę czeka nas drugi trening i wspomniany sprint. Niezmienny pozostaje harmonogram niedzieli, kiedy to tradycyjnie zobaczymy główne danie weekendu – wyścig.

PIĄTEK – 12 LISTOPADA 2021

16:00 Formuła 1 – Grand Prix Sao Paulo: STUDIO na żywo
*(również o 17:40)


16:25 Formuła 1 – Grand Prix Sao Paulo: I SESJA TRENINGOWA na żywo


19:00 Formuła 1 – Grand Prix Sao Paulo: STUDIO na żywo
*(również o 21:20)


19:55 Formuła 1 – Grand Prix Sao Paulo: SESJA KWALIFIKACYJNA na żywo

SOBOTA – 13 LISTOPADA 2021

15:30 Formuła 1 – Grand Prix Sao Paulo: STUDIO na żywo
*(również o 17:00)


15:55 Formuła 1 – Grand Prix Sao Paulo: II SESJA TRENINGOWA na żywo


20:00 Formuła 1 – Grand Prix Sao Paulo: STUDIO na żywo
*(również o 21:20)


20:25 Formuła 1 – Grand Prix Sao Paulo: SPRINT KWALIFIKACYJNY na żywo

NIEDZIELA – 14 LISTOPADA 2021

16:00 Formuła 1 – Grand Prix BrazyliiPARADA KIEROWCÓW 

Komentarz: Mikołaj Sokół

17:00 Formuła 1 – Grand Prix Brazylii: STUDIO 
*(również o 20:00)


17:55 Formuła 1 – Grand Prix BrazyliiWYŚCIG 

Komentarz: Michał Gąsiorowski – Mikołaj Sokół

About Michał Winiarczyk