Grand Prix Wielkiej Brytanii F1 na antenie Eleven Sports 1

Dziesiąta tegoroczna runda mistrzostw świata Formuły 1 będzie inna niż wszystkie poprzednie. Harmonogram weekendu ulegnie istotnej zmianie. Przygotujmy się na pierwszy w historii sprint kwalifikacyjny. Trudno w dwóch zdaniach opisać wszystkie istotne zagadnienia, o których trzeba wiedzieć zasiadając do oglądania […]

Dziesiąta tegoroczna runda mistrzostw świata Formuły 1 będzie inna niż wszystkie poprzednie. Harmonogram weekendu ulegnie istotnej zmianie. Przygotujmy się na pierwszy w historii sprint kwalifikacyjny.

Trudno w dwóch zdaniach opisać wszystkie istotne zagadnienia, o których trzeba wiedzieć zasiadając do oglądania tegorocznego Grand Prix Wielkiej Brytanii. Zaczynając od piątku, kierowcy przystąpią do pierwszej sesji treningowej, a następnie do kwalifikacji, które wyłonią kolejność startową sprintu. Druga sesja treningowa będzie miała miejsce w sobotę, a trzy i pół godziny po niej emocjonować się będziemy pierwszym, historycznym sprintem kwalifikacyjnym. Będzie to wyścig o długości 100 kilometrów, na podstawie którego poznamy ustawienie na starcie do głównego dania weekendu – niedzielnego wyścigu. Trzej najlepsi zawodnicy sobotniej rywalizacji zostaną nagrodzeni punktami zaliczanymi do klasyfikacji generalnej. Za pierwsze miejsce można zgarnąć 3 punkty, za drugie 2, a za trzecie 1.

W sprincie nie będzie obowiązkowego zjazdu do alei serwisowej, natomiast wszystkie inne elementy normalnych wyścigów będą już obowiązywały. Kierowcy będą mogli zatem korzystać z systemu DRS, w razie potrzeby na tor wyjedzie samochód bezpieczeństwa, sędziowie będą mogli przyznawać kary itp. Po zakończeniu piątkowych kwalifikacji zespoły zobowiązane będą do przestrzegania zasad parku zamkniętego, czyli nie będzie można dokonywać żadnych istotnych zmian.

Na podstawie wyników sprintu kierowcy ustawią się na polach startowych do niedzielnego wyścigu. A co z tymi, którzy nie ukończą sobotniej rywalizacji? W tym przypadku istotna będzie kolejność odpadania ze sprintu. W skrócie, pierwszy kierowca, który odpadnie, ustawi się na dwudziestej pozycji w niedzielę. Miejmy jednak nadzieję, że stosowanie tej zasady nie będzie konieczne i cała stawka zdoła ukończyć historyczne zmagania.

Dosyć istotne zmiany zaszły także w kwestii godzin rozgrywania poszczególnych sesji. Piątkowy pierwszy trening rozpocznie się o 15:30, a kwalifikacje ruszą o 19:00. W sobotę o 13:00 czeka nas drugi trening, a następnie o 17:30 oglądać będziemy sprint kwalifikacyjny. Rozpoczęcie niedzielnego wyścigu zostało ustalone na godzinę 16:00.

Idea sprintu kwalifikacyjnego już od długiego czasu budzi sporo kontrowersji. Są to dopiero testy i nie wiadomo czy taki format wyścigu zagości w Formule 1 na dłużej. W tym sezonie będziemy mieli trzy okazje do przetestowania tego rozwiązania. Oprócz weekendu na Silverstone, nastąpi to także na Monzy i podczas jednej rundy rozgrywanej poza Europą.

PIĄTEK – 16 LIPCA 2021

15:00 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: STUDIO na żywo
*(również o 16:40)
Ipla

15:25 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: I SESJA TRENINGOWA na żywo
Ipla

18:00 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: STUDIO na żywo
*(również o 20:20)
Ipla

18:55 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: SESJA KWALIFIKACYJNA na żywo
Ipla


SOBOTA – 17 LIPCA 2021

12:30 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: STUDIO na żywo
*(również o 14:10)


12:55 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: II SESJA TRENINGOWA na żywo

Komentarz: Michał Gąsiorowski

17:00 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: STUDIO na żywo
*(również o 18:10)


17:25 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: SPRINT KWALIFIKACYJNY na żywo

Komentarz w Eleven: Michał Gąsiorowski


NIEDZIELA – 18 LIPCA 2021

14:00 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: PARADA KIEROWCÓW na żywo

15:00 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: STUDIO na żywo
*(również o 17:55)


15:55 Formuła 1 – Grand Prix Wielkiej Brytanii: WYŚCIG na żywo

 

About Michał Winiarczyk