Po problemach z murawami w Gliwicach i Kielcach, mamy nadzieję, że najbliższa seria gier odbędzie się bez przeszkód. Tabela powoli zaczyna się rozjeżdżać, a różnice punktowe między zespołami wzrastają. W ten weekend najciekawiej będzie w Poznaniu i Szczecinie.
Po nieciekawej końcówce minionego roku, w lidze odradza się Podbeskidzie. Zespół z Bielska-Białej zdobył komplet punktów w trzech ostatnich kolejkach Ekstraklasy, pokonując m.in. Lecha Poznań. Pozwoliło to na wydostanie się z ostatniego miejsca i w tej chwili drużynie prowadzonej przez Roberta Podolińskiego bliżej do walki o czołową ósemkę niż myśleniu o I lidze. Strata nie jest duża, ale na kolejne wpadki Górale nie mogą sobie pozwolić. Po tygodniowej przerwie na boisko wrócą zawodnicy Korony Kielce. Będzie to jedyna przewaga klubu z Województwa Świętokrzyskiego. Wyniki bowiem znacznie odbiegają od oczekiwań kibiców. Nie zmienia to jednak faktu, że mecze Korony w tym roku są gwarantem dużej liczby bramek (16 goli w trzech meczach).
Różnicy w kondycji zawodników nie powinno być wieczorem. Zarówno Wisła Kraków jak i Piast Gliwice odpoczywali w środku tygodnia. Jednak do tego spotkania przystąpią w znacznie odmiennych nastrojach. Gospodarzy po raz pierwszy poprowadzi Marcin Broniszewski, który zastąpi urlopowanego Tadeusza Pawłowskiego. Pod Wawelem nadal liczą mecze bez kompletu punktów Białej Gwiazdy. Obecnie licznik stoi na liczbie 9. Tym samym dużą szansę na powrót na pozycję lidera mają Gliwiczanie przynajmniej na kilka godzin. Podopieczni Radoslava Latala nie mieli szansy na to we wtorek, ale teraz w ciągu czterech dni mogą wykorzystać potknięcie Legii i ponownie przewodzić polskiej Ekstraklasie.
Sobotnie zmagania na polskich boiskach rozpocznie starcie w Łęcznej. Górnik cały czas liczy na awans do ósemki, ale nie mogą przebić się do niej. Mimo dobrej gry na przełomie 2015 i 2016 roku (8 punktów w 4. meczach), we wtorek doznali porażki przed własną publicznością z Podbeskidziem, nie wykorzystując straty punktów przez Jagiellonię i szansy wskoczenia na 8. pozycje. W znakomitych nastrojach na to spotkanie udadzą się piłkarze Termalici Nieciecza. Legia stała się trzecią tegoroczną ofiarą podopiecznych Piotra Mandrysza z czołówki tabeli. Po remisach z Cracovią i Pogonią, co przyjęto jako sukces, zdecydowanie pokonali lidera Ekstraklasy. Co więc stoi na drodze, aby wywieźć z Łęcznej kolejne 3 punkty?
Śląsk Wrocław stracił kolejne punkty w 25. kolejce. Teraz przed podopiecznymi Romualda Szukiełowicza dwa mecze z drużynami z czołówki. Najpierw po drugiej stronie boiska staną piłkarze Zagłębia Lubin. Wrocławianie, pomimo zaległego meczu z Piastem, muszą z niepokojem spoglądać za plecy, w kierunku strefy spadkowej. Mimo, iż Wisła i Górnik nie zachwycają, o grze gospodarzy też nie można powiedzieć wiele dobrego. Pomimo 9. punktów zdobytych na przełomie 2015 i 2016 roku, nadal nie mogą odskoczyć od dwóch ostatnich pozycji. Nie licząc porażki na zakończenie roku z Górnikiem, aby przypomnieć sobie poważną wpadkę Zagłębia trzeba wrócić aż na początek sezonu. Piotr Stokowiec wykonał świetną pracę i w Lubinie nie odczuli zmiany poziomu rozgrywek. Klub wciąż liczy się w kontekście walki o europejskie puchary, a to jak na beniaminka duży sukces.
W Niecieczy zakończyła się imponująca seria 11. kolejnych meczów bez porażki Legii Warszawa. Wojskowi po awansie na pierwszą pozycję w tabeli nie potrafili w meczu z Termalicą potwierdzić swojej dobrej formy. Przegrana jeszcze nie doprowadziła do spadku z czoła tabeli, ale może się okazać, że po zagraniu zaległego spotkania przez Piasta to Gliwiczanie po krótkiej przerwie powrócą na pozycję lidera. Legia jednak przed własną publicznością będzie chciała pokazać, że wynik w Niecieczy był wypadkiem przy pracy. Rywalem będzie ostatni w klasyfikacji Górnik Zabrze. Podopieczni nowego tymczasowego szkoleniowca – Jana Żurka wciąż znajdują się w strefie spadkowej, a strata do bezpiecznej 14. lokaty powiększa się. Z zaledwie 4. wygranymi w sezonie ciężko upatrywać nawet w podziale punktów po rundzie zasadniczej szansy na pozostanie w Ekstraklasie.
Prawdziwą huśtawkę nastrojów przeżywają kibice Lechii Gdańsk. W tym roku naprzemiennie wygrywają i przegrywają. Wedle tej zasady najbliższe spotkanie powinno paść ich łupem. Dla Piotra Nowaka i jego zawodników wciąż celem jest miejsce w grupie mistrzowskiej po podziale tabeli, który nastąpi już za pięć tygodni. Gdańszczanie jednak muszą odrabiać stratę, a z tak „chwiejną” grą może być o to ciężko. Coraz lepsze wrażenie sprawia Jagiellonia Białystok. Po załamaniu formy na przełomie pierwszej i drugiej rundy, piłkarze Michała Probierza wrócili do górnej części stawki, ale wciąż muszą walczyć o utrzymanie miejsca w pierwszej ósemce, gdyż nie tylko Jaga ma ochotę na dodatkowe siedem meczów z najlepszymi drużynami ligi.
Nierówną formę w tym roku prezentuje także Lech Poznań. Mistrz Polski przegrał dwa z czterech tegorocznych spotkań, a wygrana z najsłabszym Górnikiem była bardziej obowiązkiem dla klubu walczącego o puchary. Przed Kolejorzem w najbliższym czasie trzy trudne mecze z czołówką tabeli, które mogą zaważyć o miejscu w jednej z grup dla Poznaniaków. Ich przewaga nad dziewiątym zespołem nie jest na tyle bezpieczna, aby spokojnie myśleć o grze w grupie mistrzowskiej. Na swoje trzecie miejsce wróciła Cracovia, która ma szanse zbliżyć się do dwójki liderów w razie kolejnych ich potknięć, które mogą się zdarzyć. Pasy na pewno pragną powtórzyć wynik z pierwszego starcia między tymi drużynami. Na Stadionie przy Kałuży zespół Jacka Zielińskiego wygrał aż 5:2. Jednak wówczas Lech był w zapaści, z której obudził się dopiero po zmianie trenera. Cracovia gra znacznie równiej w przeciągu całego sezonu.
Na zakończenie tej serii spotkań zagrają zespoły, które nie mogły być zadowolone z przebiegu ostatnich meczów. Pogoń Szczecin nie utrzymała miejsca na podium i po remisie w Białymstoku ponownie znalazła się na czwartym miejscu w tabeli. Zespół Czesława Michniewicza może poszczycić się obecnie najdłużej trwającą serią meczów bez porażki – 9 spotkań. Mimo to ostanie trzy mecze to zaledwie trzy remisy, więc Pogoń nie wykorzystała szansy na dołączenie do Piasta i Legii. Ruch Chorzów nie zdołał dowieźć do końca prowadzenia w starciu z Cracovią. Drużyna pod wodzą Waldemara Fornalika wciąż zajmuje wysokie miejsce w lidze, ale po dwóch ostatnich porażkach nieco skomplikowała sobie sprawę awansu do grupy mistrzowskiej, ale też straciła dystans do czołowej czwórki.
PIĄTEK – 4 MARCA 2016
17:45 Ekstraklasa – 26. kolejka: WSTĘP DO MECZU
17:55 Ekstraklasa – 26. kolejka: PODBESKIDZIE BIELSKO-BIAŁA – KORONA KIELCE
20:00 Magazyn SUPERPIĄTEK
Studio: Żelisław Żyżyński – Andrzej Juskowiak (z Krakowa)
20:25 Ekstraklasa – 26. kolejka: WISŁA KRAKÓW – PIAST GLIWICE
Komentarz: Tomasz Smokowski – Krzysztof Przytuła (z Krakowa)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Filip Surma
22:30 Magazyn SUPERPIĄTEK
Studio: Żelisław Żyżyński – Andrzej Juskowiak (z Krakowa)
SOBOTA – 5 MARCA 2016
15:00 Magazyn GORĄCZKA PIŁKARSKIEJ SOBOTY
Studio: Piotr Salak – Remigiusz Jezierski
15:10 Ekstraklasa – 26. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Adam Marchliński – Grzegorz Mielcarski (z Łęcznej)
Reporterzy: Tomasz Lipiński, Cezary Olbrycht
15:25 Ekstraklasa – 26. kolejka: GÓRNIK ŁĘCZNA – TERMALICA BRUK-BET NIECIECZA
Komentarz: Adam Marchliński – Grzegorz Mielcarski (z Łęcznej)
Reporterzy: Tomasz Lipiński, Cezary Olbrycht
17:30 Magazyn GORĄCZKA PIŁKARSKIEJ SOBOTY
Studio: Piotr Salak – Remigiusz Jezierski
17:40 Ekstraklasa – 26. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Robert Skrzyński – Kazimierz Węgrzyn (z Wrocławia)
Reporterzy: Sonia Śledź, Mariusz Wróblewski
17:55 Ekstraklasa – 26. kolejka: ŚLĄSK WROCŁAW – KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN
Komentarz: Robert Skrzyński – Kazimierz Węgrzyn (z Wrocławia)
Reporterzy: Sonia Śledź, Mariusz Wróblewski
20:00 Magazyn GORĄCZKA PIŁKARSKIEJ SOBOTY
Studio: Piotr Salak – Remigiusz Jezierski
20:10 Ekstraklasa – 26. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Rafał Wolski – Maciej Murawski (z Warszawy)
Reporterzy: Daria Kabała-Malarz, Michał Wodziński
20:25 Ekstraklasa – 26. kolejka: LEGIA WARSZAWA – GÓRNIK ZABRZE
Komentarz: Rafał Wolski – Maciej Murawski (z Warszawy)
Reporterzy: Daria Kabała-Malarz, Michał Wodziński
22:30 Magazyn LIGA+
Studio: Rafał Dębiński
NIEDZIELA – 6 MARCA 2016
15:10 Ekstraklasa – 26. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Rafał Dębiński – Maciej Murawski (z Gdańska)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Bartosz Ignacik
15:25 Ekstraklasa – 26. kolejka: LECHIA GDAŃSK – JAGIELLONIA BIAŁYSTOK
Komentarz: Rafał Dębiński – Maciej Murawski (z Gdańska)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Bartosz Ignacik
17:35 Ekstraklasa – 26. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Bartosz Gleń – Tomasz Wieszczycki (z Poznania)
Reporterzy: Daria Kabała-Malarz, Michał Wodziński
17:55 Ekstraklasa – 26. kolejka: LECH POZNAŃ – CRACOVIA
Komentarz: Bartosz Gleń – Tomasz Wieszczycki (z Poznania)
Reporterzy: Daria Kabała-Malarz, Michał Wodziński
20:00 Magazyn LIGA+ EXTRA
Studio: Andrzej Twarowski, Tomasz Smokowski – Grzegorz Mielcarski, Sławomir Stempniewski, Igor Lewczuk
PONIEDZIAŁEK – 7 MARCA 2015
17:55 Ekstraklasa – 26. kolejka: POGOŃ SZCZECIN – RUCH CHORZÓW
20:00 Magazyn EKSTRAKLASA PO GODZINACH
Studio: Krzysztof Marciniak – Tomasz Frankowski
https://twitter.com/d_boruc,
redaktor TakSięGra,
sędzia WZPR,
student politologii i dziennikarstwa (UAM Poznań)
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.