Inauguracja PŚ w bobslejach i skeletonie na sportowych antenach Polsatu

Bobsleje i skeleton również rozpoczynają sezon 2021/2022. Pierwsze zawody Pucharu Świata, które odbędą się w Igls pod Innsbruckiem, pokaże Polsat na swoich sportowych antenach.

Początek Pucharu Świata to także początek kwalifikacji olimpijskich w obu tych dyscyplinach. Okres ten trwa jednak zaledwie dwa miesiące, będzie zatem bardzo intensywny i nie należy spodziewać się absencji tych, którzy w Pekinie mieliby powalczyć o najwyższe laury. Najbardziej jaskrawo obrazuje to stawka rywalizacji monobobistek, która w stolicy Chin zadebiutuje w olimpijskim programie – w Igls zaprezentuje się aż 28 zawodniczek z 18 krajów. Jest to rekord Women’s Monobob World Series, będącego odpowiednikiem Pucharu Świata właśnie w rywalizacji „singlistek”. Wśród zgłoszonych do rywalizacji na torze, który gościł olimpijskie zmagania bobslejowe zanim dopuszczono do nich kobiety, są m.in. Kaillie Humphries czy Mariama Jamanka, znane z olimpijskich występów w dwójkach.

Monoboby są również jedną z nadziei gospodarzy na „mocne uderzenie” na początek sezonu – to za sprawą Katrin Beierl, która na początku poprzedniego sezonu dwukrotnie zajmowała trzecie miejsce w tej konkurencji. W dalszej części skupiła się jednak na rywalizacji w dwójkach i wykorzystując roszady kadrowe w ekipie niemieckiej pomimo braku pojedynczego zwycięstwa zgarnęła Kryształową Kulę. W tym roku na inaugurację sezonu naszych zachodnich sąsiadów reprezentować będą Kim Kalicki, Laura Nolte i wspomniana Jamanka. Całkowicie niemieckie podium jest nie tylko niewykluczone, ale i prawdopodobne – w minionym sezonie taka sytuacja w kobiecych dwójkach miała miejsce trzykrotnie, w tym dwa razy właśnie w Igls (ponadto w Winterbergu obok trzech niemieckich załóg na najniższym stopniu podium ex aequo z Jamanką stanęła Beierl).

Nacja ta dominuje też w rywalizacji męskiej. Francesco Friedrich przed rokiem zgarnął komplet zwycięstw w czwórkach, a jedyną rywalizację dwójkową przegrał z Johannesem Lochnerem w… Igls. Lochner natomiast dzielnie sekundował swojemu rodakowi przez cały sezon w dwójkach, nierzadko zgarniając z nim dublet. Wśrod tych, którzy przełamywali duopol tych dwóch niemieckich pilotów byli przede wszystkim Szwajcar Michael Vogt i Łotysz Oskars Ķibermanis. W czwórkach jednak Lochner tylko raz zmieścił się na podium – na tej konkurencji przed rokiem skupili się Justin Kripps z Kanady i Benjamin Maier z Austrii. Wśród nich właśnie należy upatrywać głównych faworytów także i tegorocznej rywalizacji – a na korzyść Krippsa w dwójkach działa też to, że w przeciwieństwie do poprzedniego, silnie naznaczonego restrykcjami pandemicznymi sezonu, w tym startuje od początku. To samo dotyczy żeńskich osad amerykańskich, które ze świetnej strony pokazały się na koniec sezonu 2020/2021, gdy Puchar Świata powrócił do Igls. Wówczas wygrała dwójka pilotowana przez wspominaną Kaillie Humphries, wyprzedzając osady Elany Meyers Taylor oraz Katrin Beierl.

W skeletonie natomiast również należy oczekiwać się wiodącej roli tych samych zawodniczek i zawodników, którzy zgarniali medale przed rokiem. Przed własną publicznością w roli triumfatorki klasyfikacji generalnej poprzedniego sezonu zaprezentuje się Janine Flock, która stawiła opór Niemkom Tinie Hermann i Jacqueline Lölling, a także Holenderce Kimberley Bos, wykorzystując przy tym absencje Jeleny Nikitiny podczas dwóch zawodów. Inauguracja poprzedniego sezonu, w której na podium stanęła Endija Tērauda, pokazała jednak, że w każdej chwili wąskie towarzystwo ścisłej czołówki może się poszerzyć. W tym roku do tej roli aspirować mogą inna zawodniczka z Beneluksu, Belgijka Kim Meylemans, a także osiągające świetne czasy na treningach Włoszki – Valentina Margaglio i Alessia Crippa. Lekceważyć nie należy też drugiej w Königssee Czeszki, Anny Fernstädtovej.

U panów ponownie przez wszystkie przypadki odmieniać się będzie nazwisko Dukurs. Bracia Martins i Tomass kolejny raz w Pucharze Świata będą typowani do dubletu w klasyfikacji generalnej. Spośród tercetu Niemców – Alexander Gassner, Christopher Grotheer i Felix Kaisinger – tylko ten pierwszy zdołał w na koniec zeszłego sezonu rozdzielić Łotyszy. Za ich plecami jest jednak kilku zawodników, którzy stawali na podium pojedynczych zawodów – jak choćby Marcus Wyatt, Yun Sung-bin czy Nikita Tregubow. Rzecz jasna, dużą rolę w światowym skeletonie wciąż odgrywa rodak tego ostatniego, Aleksande Trietiakow – trzy wygrane w ubiegłym sezonie, w tym mistrzostwo Europy, a także wicemistrzostwo świata, każą domniemywać, że gdyby nie absencja podczas jednego weekendu w Igls oraz drugiego w Sankt Moritz, mógłby on zagrozić Martinsowi Dukursowi w zdobyciu Kryształowej Kuli.

Niestety, nie będziemy oglądać reprezentantów Polski. Po rozpadnięciu się naszej czołowej bobslejowej osady, jedyne nadzieje na starty wiązać mogliśmy ze skeletonistą Vladem Polyvachem i bobsleistką Sylwią Smolarek. Polyvach nie prezentuje jednak na razie poziomu, który pozwalałby mu na rywalizację w Pucharze Świata, natomiast Smolarek ze względu na brak możliwości połączenia kariery sportowej ze studiami na Akademii Marynarki Wojskowej oraz wiążącą się z rezygnacją z nich karą 60 tysięcy złotych, zdecydowała się zakończyć przygodę z bobslejami.

PIĄTEK – 19 LISTOPADA 2021

10:00 Puchar Świata, Innsbruck, Austria: 1. ŚLIZG MĘŻCZYZN na żywo


11:45 Puchar Świata, Innsbruck, Austria: 2. ŚLIZG MĘŻCZYZN na żywo


14:30 Puchar Świata, Innsbruck, Austria: 1. ŚLIZG KOBIET na żywo
*(20 listopada o 06:00 w Polsacie Sport Extra)


16:00 Puchar Świata, Innsbruck, Austria: 2. ŚLIZG KOBIET na żywo
*(20 listopada o 07:00 w Polsacie Sport Extra)

SOBOTA – 20 LISTOPADA 2021

09:00 Puchar Świata, Innsbruck, Austria: 1. ŚLIZG MONOBOBÓW KOBIET na żywo


10:30 Puchar Świata, Innsbruck, Austria: 2. ŚLIZG MONOBOBÓW KOBIET na żywo


13:30 Puchar Świata, Innsbruck, Austria: 1. ŚLIZG DWÓJEK MĘŻCZYZN na żywo
*(21 listopada o 06:00 w Polsacie Sport Extra)15:00 Puchar Świata, Innsbruck, Austria: 2. ŚLIZG DWÓJEK MĘŻCZYZN na żywo
*(21 listopada o 07:00 w Polsacie Sport Extra)

NIEDZIELA – 21 LISTOPADA 2021


09:00 Puchar Świata, Innsbruck, Austria: 1. ŚLIZG DWÓJEK KOBIET na żywo


10:30 Puchar Świata, Innsbruck, Austria: 2. ŚLIZG DWÓJEK KOBIET na żywo


13:30 Puchar Świata, Innsbruck, Austria: 1. ŚLIZG CZWÓREK MĘŻCZYZN na żywo


15:00 Puchar Świata, Innsbruck, Austria: 2. ŚLIZG CZWÓREK MĘŻCZYZN na żywo
*(22 listopada o 06:00 w Polsacie Sport Extra)