Inauguracja sezonu na Służewcu oraz Festiwal Gwinei w TVP Sport i na sport.tvp.pl

W pierwszy weekend maja zainaugurowany zostanie sezon 2021 na warszawskim Służewcu. W tym samym terminie w Newmarket toczyć się będzie walka o pierwsze skalpy w walce o brytyjskie Potrójne Korony. Transmisje z obu wydarzeń będzie można obejrzeć w TVP Sport […]

W pierwszy weekend maja zainaugurowany zostanie sezon 2021 na warszawskim Służewcu. W tym samym terminie w Newmarket toczyć się będzie walka o pierwsze skalpy w walce o brytyjskie Potrójne Korony. Transmisje z obu wydarzeń będzie można obejrzeć w TVP Sport i na sport.tvp.pl.

Sezon na Służewcu rozpocznie się w sobotę o 14:30 gonitwą handikapową o Nagrodę Dandolo. W gronie 4-letnich i starszych koni zobaczymy m.in. uczestników ubiegłorocznego Derby – Proletariusa i Saigeta – a także ich rówieśniczkę, Frantic. Ponadto w maszynie startowej pojawi się rok starszy Delos – piąty w ubiegłorocznej St. Leger i ósmy w Wielkiej Warszawskiej.

Najważniejszą gonitwą pierwszego dnia wyścigowego będzie jednak Memoriał Tomasza Dula – również gonitwa handikapowa dla koni I grupy, ale rocznika derbowego. Wysoko liczone będą konie, które zajęły pierwsze miejsca w agrodzie Scyrisa – Krokan o 2,5 długości wygrał tam z Perrine’em. Do faworytów zaliczają się też Zireael, wnuczka Holy Roman Emperora, którą dosiadał będzie ubiegłoroczny czempion wśród dżokejów służewieckich, Szczepan Mazur, a także Zpigall, który zajął za Zireael trzecie miejsce w Nagrodzie Nemana. Zobaczymy też konie, które sezon 2020 kończyły wygranymi gonitwami II grupy: Air Chief Dancera, Noble Claudine czy Alis Gloriae. Stawkę uzupełnią Province Of Frost, Kuri i Exostar – stajenny towarzysz ubiegłorocznego wicederbisty i triumfatora St. Leger, Night Tornado.

Dalszy przegląd rocznika derbowego będziemy mieli w niedzielę. Wydarzeniem dnia w tym kontekście będzie Nagroda Strzegomia, rozgrywana na dystansie 1600 m, będąca sprawdzianem przed pierwszą odsłoną Potrójnej Korony – Nagrodą Rulera. W Strzegomia zobaczymy m.in. Power Barbariana – największą gwiazdę ubiegłorocznego sezonu dwulatków. Wychowanek stajni Dozbud 2 & Volteo w sześciu gonitwach zwyciężał pięciokrotnie, zgarniając Nagrody Dorpata, Dakoty, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz kończąc sezon triumfem w Mokotowskiej. Jedyną porażkę zanotował w Nagrodzie Skarba, ulegając klaczy Lagertha Rhyme.

Na Wyspach Brytyjskich najważniejsze wydarzenia rozgrywać się będą w Newmarket, gdzie rozegrane zostaną Nagrody 2000 Gwinei i 1000 Gwinei. W sobotę na starcie tej pięć lat starszej, zainaugurowanej w 1809 roku gonitwy, staną m.in. irlandzkiej hodowli Wembley – syn Galileo i Inca Priness po Holy Roman Emperorze jest najlepiej liczonym koniem w stawce, zgłoszonym też do najważniejszych gonitw pierwszej części sezonu: irlandzkiej 2000 Gwinei, brytyjskiej i irlandzkiej Derby, a także Nagrody Pałacu Św. Jakuba podczas Royal Ascot. Wśród najgroźniejszych rywali wymienia się Thunder Moona, dwukrotnego zwycięzcę z Curragh z zeszłego roku, a także Mutasaabeqa – mającego za sobą tylko dwie gonitwy, wygrane w październiku oraz przed niespełna trzema tygodniami. Przetarcie na dystansie pełnej mili ma za sobą za to Master Of The Seas, triumfator gonitwy o Nagrodę Cravena, rozegranej 15 kwietnia również w Newmarket.

Niedziela należeć będzie do trzyletnich klaczy, które wystartują w Nagrodzie 1000 Gwinei. Faworytką do zgarnięcia pierwszej korony w rywalizacji klaczy jest Santa Barbara, córka Camelota, ostatniego triumfatora 2000 Gwinei i Derby. Do tej pory biegła raz, zwyciężając w milowej gonitwie debiutantek w Curragh pod koniec września. Przetarcie przed gonitwą zaliczyły już jednak jej rywalki – Sacred i Saffron Beach, najlepsze w Newmarket podczas Lanwades Stud Nell Gwyn Stakes, oraz Alcohol Free która wygrałą w Newbury w Dubai Duty Free Stakes. Dla całej trójki 1000 Gwinei będzie jednak debiutem na dystansie pełnej mili.

Majówkę z wyścigami konnymi zakończy inauguracja sezonu na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice. Pierwszy dzień wyścigowy, w tym pierwsze w tym sezonie w Polsce gonitwy przeszkodowe, transmitowane będą na kanale Toru Partynice na Youtube.

SOBOTA – 1 MAJA 2021

13:30 Tor Służewiec: DZIEŃ WYŚCIGOWY 1 na żywo
https://yt3.ggpht.com/ytc/AAUvwniXilbx2kc4oX3oq9eMMqNVq2nHdL56zgBaCmnv1Q=s88-c-k-c0x00ffffff-no-rj

14:30 Festiwal Gwinei, Newmarket, Wielka Brytania: DZIEŃ 1 (M.IN. NAGRODA 2000 GWINEI) na żywo


17:35 
Tor Służewiec: MEMORIAŁ TOMASZA DULAna żywo

Komentarz: Jarosław Idzi

NIEDZIELA – 2 MAJA 2021

13:30 Tor Służewiec: DZIEŃ WYŚCIGOWY 2 na żywo
https://yt3.ggpht.com/ytc/AAUvwniXilbx2kc4oX3oq9eMMqNVq2nHdL56zgBaCmnv1Q=s88-c-k-c0x00ffffff-no-rj

14:30 Festiwal Gwinei, Newmarket, Wielka Brytania: DZIEŃ 2 (M.IN. NAGRODA 1000 GWINEI) na żywo


PONIEDZIAŁEK – 3 MAJA 2021

13:30 Tor Partynice: DZIEŃ WYŚCIGOWY 1 na żywo
2020 dzień 12 gonitwa 2 - YouTube
Studio: Annamaria Sobierajska – Jerzy Sawka, Konrad Imiela, Karol Wolski

13:35 Festiwal Gwinei, Newmarket, Wielka Brytania: PODSUMOWANIE

About Wojciech Nowakowski