Kryterium Asów – czy to już koniec?

Od 1982 roku, najlepsi zawodnicy polskiej ligi, na tydzień przed 1. kolejką żużlową w Polsce, meldowała się na stadionie przy Sportowej 2 w Bydgoszczy, aby wystąpić w Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem i szybko stało […]

Od 1982 roku, najlepsi zawodnicy polskiej ligi, na tydzień przed 1. kolejką żużlową w Polsce, meldowała się na stadionie przy Sportowej 2 w Bydgoszczy, aby wystąpić w Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem i szybko stało się tradycją, że właśnie ten turniej oficjalnie inaugurował kolejny sezon zmagań o miano Drużynowego Mistrza Polski na żużlu.

Tomasz Gollob aż 14 razy cieszył się ze zwycięstwa w Kryterium Asów

Tomasz Gollob aż 14 razy cieszył się ze zwycięstwa w Kryterium Asów

Legendą turnieju jest Tomasz Gollob, który aż 14- krotnie wygrywał imprezę. Zawody cieszyły się dużą popularnością, w dużej mierze dzięki znakomitej stawce turniejowej. I dekada XXI wieku to próba, zamierzonej lub nie, ingerencji ludzi z zewnątrz, która miała na celu umniejszyć znaczenie rozgrywek, m. in. poprzez organizację w tym samym czasie własnego turnieju lub sparing-testów. Mimo tych wszystkich przeciwności, Polonii Bydgoszcz nadal udawało się nakłonić do startów kilku zawodników ze światowej czołówki. Prestiż turnieju jednak malał. Z roku na rok coraz mniej żużlowców z top klasy mogło przyjąć zaproszenie, a zawody ratować musieli zawodnicy z miejscowego klubu. Brak doborowej obsady to mniejsza frekwencja na trybunach, co odbijało się na słabnącym zainteresowaniu sponsorów a w efekcie gorszym wynikiem finansowym klubu i nieopłacalnością zawodów.

Od 2004 roku po zmianie barw klubowych także występ Tomasza Golloba – ikony klubu, stawał się bardziej gościnny niż regularny. Nie jest tajemnicą, że Indywidualny Mistrz Świata z 2010 roku jest magnesem na kibiców na stadionach żużlowych.

Ostatnim zwycięzcą Kryterium Asów jest Darcy Ward

Ostatnim zwycięzcą Kryterium Asów jest Darcy Ward

W roku 2013 z powodu przedłużającej się zimy zawody, pierwszy raz od 1982 roku, nie doszły do skutku. Rok później m.in. kolidujący termin z rozgrywaną w tym samym czasie I rundą Grand Prix w Auckland, stanął na przeszkodzie do skompletowania listy startowej. W tym roku mimo usilnych starań i prowadzonych rozmów ze sponsorami, klub nie znalazł środków pieniężnych na sfinalizowanie imprezy. Czy czeka nas koniec Kryterium Asów – tej wspanialej idei i pomysłu na rozpoczynający sezon? Może komuś zależało, aby wspomniane wcześniej zawody, przestały odgrywać jakąkolwiek rolę w świecie polskiego speedway`a ? Obecnie media próbują reklamować nowy produkt. Czy rozpoczynająca się walka o miano Najlepszej Żużlowej Pary Świata ma szanse na stałe wpisać się w kalendarz i inaugurować polskie rozgrywki żużlowe?

( filmy ze strony youtube.pl autorstwa uzytkownika : waldemaros111)

About 0a60d0xx