Lekkoatletyczne memoriały w Polsacie Sport Extra, TVP Sport i Polsacie Sport News

Holenderska sprinterka Fanny Blankers-Koen, czeski średniodystansowiec Josef Odložil i najsłynniejszy „Latający Fin” Paavo Nurmi zostaną w najbliższych uhonorowani po raz kolejny mityngami swojego imienia. Transmisję z Hengelo przeprowadzi Polsat Sport Extra, z Pragi TVP Sport, a z Turku Polsat Sport […]

Holenderska sprinterka Fanny Blankers-Koen, czeski średniodystansowiec Josef Odložil i najsłynniejszy „Latający Fin” Paavo Nurmi zostaną w najbliższych uhonorowani po raz kolejny mityngami swojego imienia. Transmisję z Hengelo przeprowadzi Polsat Sport Extra, z Pragi TVP Sport, a z Turku Polsat Sport News.

Fanny Blankers-Koen Games to jeden z najważniejszych mityngów lekkoatletycznych, które nie znalazły się w Diamentowej Lidze. Podczas tworzenia World Athletics Continental Tour nadano mu rangę złotą, dobrze odzwierciedlającą stawkę, która co roku zbiera się w Hengelo – wśród rekordzistów mityngu są nie tylko największe współczesne gwiazdy holenderskiej lekkoatletyki, takie jak Churandy Martina czy Dafne Schippers, ale też Caterine Ibargüen, Reese Hoffa, nasz dyskobol Piotr Małachowski, czy Etiopczycy Haile Gebrselassie i Kenenisa Bekele, którzy bili tu rekordy świata.

Również i w tym roku zawody zapowiadają się ciekawie – zobaczymy m.in. Armanda Duplantisa, Thiago Braza, Gianmarco Tamberiego, całą plejadę dyskobolek z Kubankami Denią Caballero i Yaimé Perez na czele, a także Laurę Muir czy specjalistów i specjalistki od biegu na 400 m – Liemarvina Bonifacię, Lieke Klaver czy Lisanne de Witte. Polskę reprezentować będą Norbert Kobielski, Mateusz Borkowski, Pia Skrzyszkowska, Daria Zabawska i Karol Zalewski.

Następnego dnia w Pradze rozegrany zostanie memoriał Josefa Odložila, mający w Continental Tour rangę brązową. Obsada będzie zatem nieco słabsza, choć rywalizacja Jakuba Holušy z Michałem Rozmysem na 1500 m czy konkurs oszczepników z udziałem Cypriana Mrzygłoda, Vítežslava Veselego i Petra Frydrycha zapowiada się szczególnie interesująco zarówno z naszego, jak i gospodarskiego punktu widzenia. Ponadto pojawią się m.in. Julija Łewczenko, Barbora Špotáková, Tomáš Staněk, Pavel Maslák, Michael Rodgers, Shane Brathwaite, a także nasi reprezentanci – Angelika Sarna i Artur Noga.

Serię codziennych memoriałów zamknie kolejny rangi złotej – rozgrywany w Turku mityng im. Paavo Nurmiego. Tam ponownie oglądać będziemy Borkowskiego czy Rodgersa, ale także Damiana Czykiera czy Piotra Małachowskiego, który zmierzy się z Danielem Ståhlem i Andriusem Gudžiusem. Ponadto w konkursie młociarzy Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki będą mieli okazję sprawdzić się nie tylko na swoim tle, ale też w kontekście walki z Bence Halászem. Na rzutni wystąpi też Marcin Krukowski, rywalizując m.in. z Keshornem Walcottem. Wśród pań najbardziej emocjonować nas będzie start Kamili Lićwinko, która stanie naprzeciw m.in. wspominanej Łewczenko, a także Mireli Demirewej czy Eriki Kinsey, a także konkurs młociarek, w którym wystąpią Anita Włodarczyk, Malwina Kopron i Joanna Fiodorow, ale też i Alexandra Tavernier.

PONIEDZIAŁEK – 7 CZERWCA 2021

10:00 World Athletics Continental Tour, Hengelo, Holandia: FBK GAMES


18:00 World Athletics Continental Tour, Praga, Czechy: MEMORIAŁ JOSEFA ODLOŽILA
*(o 23:00 w TVP Sport)
TVP Sport HD

WTOREK – 8 CZERWCA 2021

10:00 World Athletics Continental Tour, Turku, Finlandia: PAAVO NURMI GAMES

About Wojciech Nowakowski