Mistrzostwa Polski w szachach na sport.tvp.pl

W środę w Bydgoszczy rozpoczną się mistrzostwa Polski w szachach. Zawody transmitowane będą na stronie sport.tvp.pl. Największym nieobecnym mistrzostw będzie Jan-Krzysztof Duda – najwyżej sklasyfikowany w rankingu Polak startował w turnieju z cyklu Champions Chess Tour. Tym samym głównym kandydatem […]

W środę w Bydgoszczy rozpoczną się mistrzostwa Polski w szachach. Zawody transmitowane będą na stronie sport.tvp.pl.

Największym nieobecnym mistrzostw będzie Jan-Krzysztof Duda – najwyżej sklasyfikowany w rankingu Polak startował w turnieju z cyklu Champions Chess Tour. Tym samym głównym kandydatem do złota staje się Radosław Wojtaszek, który wraca do rywalizacji w krajowym czempionacie po trzyletniej przerwie. Wśród jego najgroźniejszych rywali wymienić należy broniącego tytułu Kacpra Pioruna oraz Tomasza Markowskiego, który spośród uczestników turnieju w Bydgoszczy posiada aż pięć tytułów mistrzowskich, z których pierwszy zdobył w roku 1993. Szesnastu szachistów (w tym 13 arcymistrzów) rywalizować będzie systemem pucharowym – rozstawienie w drabince będzie bazowało na rankingu.

Panie rywalizować będą systemem kołowym („każda z każdą”). Tytułu sprzed roku broni Karina Cyfka, jednak najwyżej notowaną zawodniczką jest Monika Soćko – jedyna spośród dziesięciu uczestniczek tych mistrzostw posiadająca tytuł męskiego arcymistrza. Ewentualny dziewiąty triumf w mistrzostwach Polski wywinduje ją na pierwsze miejsce w klasyfikacji wszech czasów – zrówna się wówczas liczbą tytułu mistrzowskich z Krystyną Hołuj-Radzikowską, wyprzedzając ją jednak pod względem liczby tytułów wicemistrzyni kraju. Na dziewiąty tytuł szanse ma także Iweta Rajlich – arcymistrzyni i mistrz międzynarodowy FIDE.

Partie w ramach dwudniowych meczów rozgrywane będą tempem 90 minut na 40 posunięć plus 30 minut na dokończenie partii, z dodanie 30 sekund na każde posunięcie na początku partii. W przypadku remisu planowane są dogrywki – dwie partie szybkie (15 minut + 3 sekundy na ruch), dalej ewentualnie dwie błyskawiczne (5 minut + 3 sekundy na ruch), a w ostateczności armagedon.

ŚRODA – 28 KWIETNIA 2021

16:30 Mistrzostwa Polski, Bydgoszcz: UROCZYSTE OTWARCIE, GALA HETMANÓW, TURNIEJ SZACHÓW SUPERBŁYSKAWICZNYCH

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.