Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansach na sportowych antenach Polsatu

Najdziwniejszy i prawdopodobnie najkrótszy sezon łyżwiarstwa szybkiego dobiega końca. W „bańce” w Heerenveen rozegrane zostaną mistrzostwa świata na dystansach. Zawody na żywo pokaże Polsat na swoich sportowych antenach, a także Eurosport Player. Sezon, który w całości ogranicza się do paru […]

Najdziwniejszy i prawdopodobnie najkrótszy sezon łyżwiarstwa szybkiego dobiega końca. W „bańce” w Heerenveen rozegrane zostaną mistrzostwa świata na dystansach. Zawody na żywo pokaże Polsat na swoich sportowych antenach, a także Eurosport Player.

Sezon, który w całości ogranicza się do paru zawodów na torze Thialf, dał szansę zabłysnąć nowym gwiazdom. Jedną z nich jest Femke Kok – specjalizująca się w sprintach Holenderka, która w zeszłym roku zdominowała juniorskie mistrzostwa świata, wobec braku imprez w swojej kategorii wiekowej zakwalifikowała się do kadry seniorskiej i wygrała klasyfikację Pucharu Świata na 500 m oraz była trzecia na 1000 m, przegrywając tylko z największymi gwiazdami tego dystansu, Brittany Bowe i Jorien ter Mors. Bowe była również najlepsza na 1500 m, dystansie, który od lat jest polską specjalnością – czego świadectwem są tegoroczne wyniki Natalii Czerwonki. Długie dystanse również mają swoją nową gwiazdę – Joy Beune, zaledwie rok starsza od Kok, przegrała w klasyfikacji generalnej tylko z Irene Schouten, Antoinette de Jong i Natalią Woroniną, która w tym tygodniu bronić będzie tytułu mistrzyni świata na 5000 m.

U panów również holenderska dominacja nie zaskoczyła. Dai Dai N’tab, Ronald Mulder, Kai Verbij, Thomas Krol, a na dłuższych dystansach też Kjeld Nuis, Patrick Roest czy Sven Kramer – wśród nich z pewnością są zawodnicy, którzy staną na najwyższym stopniu podium na nadchodzących mistrzostwach. Spośród rywali, którzy mogą to pomarańczowe święto nieco zakłócić, wyróżnia się przede wszystkim Kanadyjczyk Laurent Dubreuil, który w rywalizacji sprinterskiej może popsuć trochę nerwów gospodarzom.

Rywalizacja drużynowa w Pucharze Świata przyniosła na tym tle pewne niespodzianki – zarówno u pań, jak i u panów Holandia została sklasyfikowana na drugim miejscu. Wygrane Norwegów i Kanadyjek nie są jednak dużym zaskoczeniem, a z pewnością szczyt formy najlepszej reprezentacji świata szykowany jest na najważniejszą imprezę sezonu.

Oprócz wspomnianej Czerwonki, w reprezentacji Polski zobaczymy Karolinę Bosiek, Magdalenę Czyszczoń, Natalię Jabrzyk, Andżelikę Wójcik i Kaję Ziomek – te dwie ostatnie jedynie w sprintach, zaś Jabrzyk pełnić będzie rolę rezerwowej. W męskiej drużynie zaprezentują się Marcin Bachanek, Artur Janicki, Szymon Palka, Jakub Piotrowski oraz sprinterzy Sebastian Kłosiński, Pior Michalski, Artur Nogal i Damian Żurek. Biało-Czerwonych miało zabraknąć w rywalizacji drużynowej, jednak według list zgłoszeń Białoruś i Niemcy nie wystawią swoich ekip.

CZWARTEK – 11 LUTEGO 2021

14:50 Mistrzostwa Świata na Dystansach, Heerenveen, Holandia: BIEG NA 3000M KOBIET na żywo
Eurosport Player

16:00 Mistrzostwa Świata na Dystansach, Heerenveen, Holandia: BIEG NA 5000M MĘŻCZYZN na żywo
*(do 17:50, od 17:20 do 18:00 również w Polsat Sport News HD)
Eurosport Player

PIĄTEK – 12 LUTEGO 2021

15:10 Mistrzostwa Świata na Dystansach, Heerenveen, Holandia: WYŚCIG DRUŻYNOWY KOBIET na żywo


15:30 Mistrzostwa Świata na Dystansach, Heerenveen, Holandia: WYŚCIG DRUŻYNOWY MĘŻCZYZN na żywo


16:10 Mistrzostwa Świata na Dystansach, Heerenveen, Holandia: BIEG NA 500M MĘŻCZYZN na żywo


16:55 Mistrzostwa Świata na Dystansach, Heerenveen, Holandia: BIEG NA 500M KOBIET na żywo


SOBOTA – 13 LUTEGO 2021

rozpiska zostanie podana w późniejszym terminie

NIEDZIELA – 14 LUTEGO 2021

rozpiska zostanie podana w późniejszym terminie

About Wojciech Nowakowski