Niesamowita historia w Razgradzie! Pewny awans Bilbao, Malmo, Arsenalu i Leverkusen!

W najbardziej emocjonującym środowym spotkaniu eliminacji do Champions League Ludogorets Razgrad pokonał po rzutach karnych zespół Łukasza Szukały Steauę Bukareszt. Awans uzyskali także Arsenal Londyn, Athletic Bilbao, Malmo oraz Bayer Leverkusen.

Niesamowitą robotę wykonali zawodnicy Ludogorets Razgrad. Bułgarzy po porażce w zeszłym tygodniu 1:0 w Bukareszcie ze Steauą odrobili straty dopiero w… 90. minucie za sprawą kapitalnego uderzenia z woleja Brazylijczyka  Wandersona, co przyniosło konieczność zagrania dogrywki. W niej nie było większych emocji, ale pod sam koniec miała miejsce bezprecedensowa sytuacja – bramkarz drużyny z Razgradu Vladislav Stoyanov otrzymał czerwoną kartkę, a że gospodarze wykorzystali limit zmian do bramki musiał wejść środkowy obrońca – Cosmin Moti. Co więcej Rumun obronił dwie jedenastki i dzięki temu Ludogorets Razgrad znalazł się w fazie grupowej Ligi Mistrzów.

Bardzo szybko awans zapewnili sobie zawodnicy Bayeru Leverkusen, którzy po pierwszej części gry prowadzili z FC Kopenhagą aż 3:0. Bramki dla drużyny Sebastiana Boenischa zdobyli Son Hueng-Min, Hakan Calhanoglu i Stefan Kiessling. Ten ostatni po przerwie dołożył jeszcze jedno trafienie, co sprawiło, że drużyna z Kopenhagi została rozbita i o Lidze Mistrzów może w tym roku zapomnieć.

Szybko straty z pierwszego spotkania odrobili zawodnicy szwedzkiego Malmo, którzy przed tygodniem przegrali z Salzburgiem 2:1. Jednak już w pierwszej połowie dzisiejszego starcia bramki dla drużyny ze Skandynawii zdobyli Markus Rosenberg (z rzutu karnego) oraz Magnus Eriksson. Pierwszy z nich po przerwie dołożył jeszcze jedno trafienie i Liga Mistrzów dla szwedzkiego zespołu po 14-letniej przerwie stała się faktem.

Wiadomo było już od losowania tej rundy, że ciężki bój czeka londyński Arsenal. Po zeszłotygodniowym remisie dzisiaj było widać, że Arsenal bardzo chce strzelić bramkę dającą „względny spokój” i dobry punkt wyjścia do gry w dalszej części spotkania. Udało się to dopiero nowo pozyskanemu Alexisowi Sanchezowi w doliczonym czasie pierwszej połowy gry. Po przerwie Arsenal miał jeszcze swoje okazje, ale był nieskuteczny, co zwiastowało nerwową końcówkę, szczególnie, że od 75. minuty Kanonierzy zostali osłabieni, gdyż czerwoną kartkę otrzymał Mathieu Debuchy.  Mimo naporów Londyn obronił Ligę Mistrzów i zespołowi ze Stambułu nie udało się awansować.

Chyba najbardziej wyrównaną parę tej rundy eliminacji piłkarskiej Champions League tworzył Athletic Bilbao wraz z włoskim Napoli. Po remisie w pierwszym spotkaniu 1:1 nadal nie było pewne, kto znajdzie się w fazie grupowej elitarnych rozgrywek. Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem, ale od mocnego uderzenia rozpoczęli drugą odsłonę piłkarze ze Stadio San Paolo. Bramkę dwie minuty po przerwie zdobył Marek Hamsik. Athletic jednak nie załamał się i odpowiedział dwoma trafieniami –zbawcą Basków stał się zdobywca dwóch bramek Aritz Aduriz. Jedno trafienie dołożył Ibai Gomez i Liga Mistrzów dla Basków stała się faktem.

Arsenal Londyn (Anglia) – Besiktas Stambuł (Turcja) 1:0 (1:0)
1:0 – Sanchez 45+1′

Pierwszy mecz: 0:0, awans: Arsenal Londyn

Athletic Bilbao (Hiszpania) – SSC Napoli (Włochy) 3:1 (0:0)
0:1 – Hamsik 47′

1:1 – Aduriz 61′
2:1 – Aduriz 69′
3:1 – Gomez 74′