Przed nami 12. seria spotkań w piłkarskiej LOTTO Ekstraklasie. Rywalizacja rozkręciła się już na dobre, a potwierdzenia powinniśmy szukać przede wszystkim w Lubinie i Niecieczy. To tam dojdzie do hitowych starć tej kolejki.
Inauguracyjny mecz odbędzie się w Krakowie. Cracovia w wielkim stylu pokonała dwa tygodnie temu Koronę Kielce, co ma być jasnym sygnałem, że dyspozycja Pasów z poprzedniego sezonu wraca. Jeden mecz nie może być wyznacznikiem, więc wypadałoby udowodnić tę tezę w kolejnych spotkaniach. Pierwszą okazję do tego będzie rywalizacja z beniaminkiem. Wisła Płock nieoczekiwanie przegrała w poprzedniej kolejce z imienniczką z Krakowa. Wynik o tyle niespodziewany, że obie drużyny dzieliła połowa stawki, a podopieczni Marcina Kaczmarka nie przyzwyczaili nas w tym sezonie to słabszych spotkań. Tym razem takie się zdarzyło, ale w starciu z drugim zespołem z Krakowa ma być zupełnie odwrotnie.
Pogoń Szczecin w trwających rozgrywkach zanotowała kilka wyników, które ciężko wyjaśnić. Oprócz zwycięstwa z Termalicą, remisów z Zagłębiem czy Jagiellonią były także straty punktów z dużo słabszymi ekipami jak Wisła Kraków, Śląsk Wrocław czy Górnik Łęczna. Tak naprawdę ciężko wyrokować, czego możemy się spodziewać po ekipie Kazimierza Moskala w kolejnym meczu. A rywal będzie też z wysokiej półki, bo Mistrz Polski. Chociaż Legia Warszawa w tym sezonie nie zachwyca to wydaje się, że przyjście Jacka Magiery może wiele zmienić. Pierwszym pokazem potencjału zespołu ze stolicy był mecz z Lechią i bardzo pewne zwycięstwo przeciwko wiceliderowi. Jeżeli Wojskowi zaprezentują podobną formę w Szczecinie to 3 punkty pojadą do Warszawy.
Do strefy spadkowej wrócił Górnik Łęczna. Zawodnicy Andrzeja Rybarskiego przegrali z Lechem po serii trzech spotkań bez porażki. W tę passę należy również wliczyć wysokie zwycięstwo z Koroną. Jeden mecz to było jednak za mało, aby podskoczyć w tabeli. Powrót na jedno z dwóch ostatnich miejsc okazał się nieuchronny. Mimo porażki z Wicemistrzem Polski z Gliwic wysokie miejsce utrzymuje Arka Gdynia. Beniaminek Ekstraklasy z 17. punktami zajmuje dobre 5. miejsce, choć zaczyna powoli tracić dystans do czołówki. Aby różnica nie zrobiła się zbyt duża wypadałoby przywieźć z Lublina komplet punktów, co absolutnie nie jest poza zasięgiem zespołu z Trójmiasta, choć akurat zespół Grzegorza Nicińskiego w tym sezonie zdecydowanie lepiej czuje się na własnym obiekcie.
Piast Gliwice w ostatnim meczu przed przerwą reprezentacyjną odniósł dopiero drugie zwycięstwo w bieżących rozgrywkach. Co ciekawe Piastunki zanotowały obie wygrane w starciach z beniaminkami. To bardzo skromny dorobek jak na urzędującego Wicemistrza Polski. Niestety w tym sezonie bliżej jest do strefy spadkowej niż do medalowej. Podobnie wygląda to w wykonaniu Ruchu Chorzów. Ósma drużyna poprzednich rozgrywek notuje obecnie serię 3. porażek z rzędu. Faktem jest, że terminarz ułożył się niekorzystnie dla Niebieskich, gdyż wszystkie wspomniane spotkania były z drużynami z absolutnego topu tego sezonu: Termalicą, Lechią i Zagłębiem. To jednak marne pocieszenie.
Zagłębie Lubin po tej kolejce na pozycji lidera się nie znajdzie, ale ma szanse na drugie miejsce i to całkiem realne. Gdyby zespół Piotra Stokowca nie pogubił kilku cennych punktów po drodze to pewnie na tym etapie sezonu prowadziliby w Ekstraklasie. Tak się jednak nie stało i z 20. punktami zajmują lokatę tuż za podium. Miedziowi pozostają mimo wszystko drużyną z najmniejszą liczbą porażek na tym etapie rozgrywek. Lubinianie przegrali tylko raz, na własnym stadionie, ulegając beniaminkowi z Płocka. O dwa punkty więcej od Zagłębia ma Lechia Gdańsk. Podopieczni Piotra Nowaka będą walczyć przynajmniej o utrzymanie tej różnicy. Jednak zawodnicy z Trójmiasta będą mieli jeszcze inną motywację, gdyż mają szansę na awans w tabeli. Przy korzystnych wynikach, czyli przy swoim zwycięstwie i remisowym rezultacie w Niecieczy to Biało-zieloni zajmą fotel lidera.
W niedzielę czeka nas spotkanie sensacyjnego wicelidera z równie niespodziewanym liderem. Po zeszłorocznym sezonie mało kto spodziewał się, że obie drużyny zajmować będą pierwsze miejsca na którymkolwiek z etapów tych rozgrywek. Termalica Nieciecza w przeciwieństwie do swoich rywali nie strzela wielu bramek. W tym roku tylko raz, w 2. kolejce zdobyli 3 bramki. W pozostałych szczytem strzeleckich możliwości były 2 gole. Wyłączając spotkanie z Pogonią w Szczecinie, które im wybitnie nie wyszło, także małą bramek tracą. Czesław Michniewicz stworzył zespół, grający bardzo efektywnie. Efektywnie, ale także efektownie potrafi grać lider – Jagiellonia Białystok. Michał Probierz i jego podopieczni po 7. serii spotkań wskoczyli na pierwsze miejsce i go nie oddają. Również po spotkaniu w Niecieczy ten stan ma się utrzymać. Zespół posiadający najskuteczniejszą ofensywę (21 bramek zdobytych) i najlepszą defensywę (7 goli stracony) zasłużenie prowadzi w lidze, ale musi uważać na peleton, który może w bilansie bramkowym odstaje, ale różnica punktowa jest niewielka.
W tej serii gier czeka nas jeden z ligowych klasyków. Lech Poznań podejmie na Stadionie przy ul. Bułgarskiej Wisłę Kraków. Kolejorz po fatalnym początku prezentuje się znacznie lepiej pod wodzą nowego szkoleniowca. Poznaniacy wskoczyli już na 7. miejsce i jeżeli nadal będą prezentować wysoką formę to powinni włączyć się do walki o europejskie puchary. Zupełnie o czym innym myślą piłkarze i szkoleniowcy Białej Gwiazdy. Wiślacy pozostają czerwoną latarnią ligi, choć wyniki są zdecydowanie lepsze. Trzy ostatnie mecze to 7 punktów. Taką poprawę udało się osiągnąć bez zmiany szkoleniowca, co było nieuniknione w przypadku Lecha. Trzeba jednak przyznać, że choć sposoby były inne to obie uznane marki w Polsce w końcu w tym sezonie wychodzą na prostą, a w niedzielę czeka nas dobre widowisko.
Jedenastą kolejkę zamknie spotkanie w Kielcach, gdzie Korona podejmie Śląsk Wrocław. Tylko jeden strzelony i aż dwanaście straconych – to bilans bramkowy gospodarzy z ostatnich trzech (!) spotkań. Kielczanie zanotowali dwie wysokie porażki: 0:4 z Górnikiem Łęczna i 0:6 z Cracovią. Na przekór temu najlepszy – choć też przegrany – mecz w ostatnim czasie rozegrali z liderem – Jagiellonią, ulegając tylko 1:2. Śląsk w ostatnim okienku ligowym spisał się jeszcze gorzej, zdobywając zaledwie punkt. Niestety fatalne wyniki zwłaszcza na własnym terenie odbijają się negatywnie na frekwencji. Ta spada z każdym kolejnym meczem we Wrocławiu. Najbliższy rozegrany zostanie jednak w Kielcach.
PIĄTEK – 14 PAŹDZIERNIKA 2016
17:40 Ekstraklasa – 12. kolejka: WSTĘP DO MECZU
17:55 Ekstraklasa – 12. kolejka: CRACOVIA – WISŁA PŁOCK
20:00 Magazyn SUPERPIĄTEK
Studio: Żelisław Żyżyński – Andrzej Juskowiak (ze Szczecina)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Cezary Olbrycht, Mariusz Wróblewski
20:25 Ekstraklasa – 12. kolejka: POGOŃ SZCZECIN – LEGIA WARSZAWA
Komentarz: Tomasz Smokowski – Maciej Murawski (ze Szczecina)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Cezary Olbrycht, Mariusz Wróblewski
22:30 Magazyn SUPERPIĄTEK
Studio: Żelisław Żyżyński – Andrzej Juskowiak (ze Szczecina)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Cezary Olbrycht, Mariusz Wróblewski
SOBOTA – 15 PAŹDZIERNIKA 2016
15:00 Magazyn GORĄCZKA PIŁKARSKIEJ SOBOTY
Studio: Filip Surma – Grzegorz Mielcarski
15:10 Ekstraklasa – 12. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Piotr Laboga – Wojciech Jagoda (z Lublina)
Reporterzy: Grzegorz Milko, Michał Wodziński
15:25 Ekstraklasa – 12. kolejka: GÓRNIK ŁĘCZNA – ARKA GDYNIA
Komentarz: Piotr Laboga – Wojciech Jagoda (z Lublina)
Reporterzy: Grzegorz Milko, Michał Wodziński
17:40 Ekstraklasa – 12. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz Bartosz Gleń – Kamil Kosowski (z Gliwic)
Reporterzy: Sonia Śledź, Adam Westfal
17:55 Ekstraklasa – 12. kolejka: PIAST GLIWICE – RUCH CHORZÓW
Komentarz Bartosz Gleń – Kamil Kosowski (z Gliwic)
Reporterzy: Sonia Śledź, Adam Westfal
20:00 Magazyn GORĄCZKA PIŁKARSKIEJ SOBOTY
Studio: Filip Surma – Grzegorz Mielcarski
20:10 Ekstraklasa – 12. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Rafał Wolski – Remigiusz Jezierski (z Lubina)
Reporterzy: Daria Kabała-Malarz, Mariusz Wróblewski
20:25 Ekstraklasa – 12. kolejka: KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN – LECHIA GDAŃSK
Komentarz: Rafał Wolski – Remigiusz Jezierski (z Lubina)
Reporterzy: Daria Kabała-Malarz, Mariusz Wróblewski
22:30 Magazyn LIGA+
Studio: Rafał Dębiński
NIEDZIELA – 16 PAŹDZIERNIKA 2016
15:10 Ekstraklasa – 12. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Adam Marchliński – Grzegorz Mielcarski (z Niecieczy)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Michał Wodziński
15:25 Ekstraklasa – 12. kolejka: BRUK-BET TERMALICA NIECIECZA – JAGIELLONIA BIAŁYSTOK
Komentarz: Adam Marchliński – Grzegorz Mielcarski (z Niecieczy)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Michał Wodziński
17:35 Ekstraklasa – 12. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Bartosz Gleń – Tomasz Wieszczycki (z Poznania)
Reporterzy: Daria Kabała-Malarz, Mariusz Wróblewski, Bartosz Ignacik
17:55 Ekstraklasa – 12. kolejka: LECH POZNAŃ – WISŁA KRAKÓW
Komentarz: Bartosz Gleń – Tomasz Wieszczycki (z Poznania)
Reporterzy: Daria Kabała-Malarz, Mariusz Wróblewski, Bartosz Ignacik
20:00 Magazyn LIGA+ EXTRA
Studio: Tomasz Smokowski, Andrzej Twarowski – Kazimierz Węgrzyn, Sławomir Stempniewski
21:30 Magazyn LIGA+ EXTRA DOGRYWKA
Studio: Tomasz Smokowski, Andrzej Twarowski – Kazimierz Węgrzyn, Sławomir Stempniewski
PONIEDZIAŁEK – 17 PAŹDZIERNIKA 2016
17:40 LOTTO Ekstraklasa – 12. kolejka: WSTĘP DO MECZU
17:55 LOTTO Ekstraklasa – 12. kolejka: KORONA KIELCE – ŚLĄSK WROCŁAW
20:00 Magazyn EKSTRAKLASA PO GODZINACH
Studio: Krzysztof Marciniak – Tomasz Frankowski
https://twitter.com/d_boruc,
redaktor TakSięGra,
sędzia WZPR,
student politologii i dziennikarstwa (UAM Poznań)
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.