Pierwsza kolejka Mistrzostw Świata U20 w TVP

Już w czwartek rozpoczną się zmagania w Mistrzostwach Świata U20 organizowanych przez nasz kraj. Najbardziej interesuje nas oczywiście grupa A, w której występuje reprezentacja Polski. Zanim jednak zobaczymy w akcji naszych rodaków, na boisko wybiegną zespoły Tahiti i Senegalu. Pierwszy […]

Już w czwartek rozpoczną się zmagania w Mistrzostwach Świata U20 organizowanych przez nasz kraj.

Najbardziej interesuje nas oczywiście grupa A, w której występuje reprezentacja Polski. Zanim jednak zobaczymy w akcji naszych rodaków, na boisko wybiegną zespoły Tahiti i Senegalu. Pierwszy z nich zapewnił sobie udział w Mundialu poprzez dotarcie do finału mistrzostw Oceanii. Drużyna prowadzona przez trenera Bruno Tehaamoanę występowała do tej pory na MŚ tylko raz, w 2009 roku. Ekipa z Afryki wywalczyła kwalfikację do Mundialu głównie dzięki bramkom zdobytym w ostatnich minutach spotkań, które stanowiły 45% wszystkich zdobytych przez nich goli. Jej największymi sukcesami są 4. miejsce w MŚ 2015 i 2. pozycja w tegorocznej edycji Pucharu Narodów Afryki. O 20:30 rozpocznie się starcie, które interesuje nas najbardziej – reprezentacja Polski zagra z Kolumbią! Podopieczni Jacka Magiery jako gospodarze nie brali udziału w eliminacjach do turnieju i mogli w spokoju się do niego przygotowywać. Goście z Ameryki Południowej w starciach eliminacyjnych trafiali do siatki tylko 4. razy, ale to wystarczyło, żeby pojawić się w naszym kraju. Największymi sukcesami tego zespołu jest brązowy medal na MŚ 2003 i 4. miejsce w tegorocznej edycji Sudamericano. Liczymy na dobry występ biało-czerwonych, których w Łodzi będzie wspierał komplet widzów.

W grupie B zmagania rozpoczną się ( podobnie jak w grupie A) o 18:00. W Gdyni Meksyk zmierzy się z reprezentacją Włoch. Drużyna z Ameryki Południowej przepustkę na Mundial 2019 uzyskała dzięki udziałowi w finale mistrzostw CONCACAF, w którym uległa Stanom Zjednoczonym 0-2. Włosi nie bez trudu wywalczyli kwalfikację do MŚ. Do tej pory występowali na tym turnieju pięciokrotnie – dwa razy odpadali w fazie grupowej, a trzykrotnie w ćwierćfinale. O 20:30 zacznie się mecz Japonii z Ekwadorem. Młodzieżowy zespół z Azji nie ma na swoim koncie większych sukcesów. Co ciekawe, w jednym z  ostatnich meczów towarzyskich piłkarze z kraju Kwitnącej Wiśni przegrali z reprezentacją Polski aż 1-4. Ekipa prowadzona przez Jorge Celico jest niżej notowana w rankingu FIFA, ale w tym roku udało jej się wygrać Mistrzostwa Ameryki Południowej U20, co jest dla niej wielkim sukcesem.

Grupa C rozpocznie zmagania w piątek. O 18:00 Honduras zagra z Nową Zelandią. Ci pierwsi zagrają na Mundialu dzięki dobremu występowi na Mistrzostwach CONCACAF. Nowozelandczycy z kolei nie są utytułowani, a ich największym osiągnięciem jest trzykrotny występ na MŚ ( 2007,2011,2013). U 20:30 na boisko wybiegną reprezentacje Urugwaju i Norwegii. Zespół z Ameryki Południowej jest sklasyfikowany w rankingu FIFA aż na 6. miejscu, a w tegorocznym Copa America wystąpił w rundzie finałowej. Drużyna z Europy nie jest utytułowana i plasuje się w rankingu FIFA na pozycji nr 50. Ostatni raz brała udział w Mundialu w 1993 roku. Jej sparingi przed turniejem nie napawają optymizmem.

W grupie D w piątek o 18:00 Katar zagra z Nigerią. Pierwsza z tych reprezentacji jest dość anonimowa i zajmuje 55. lokatę w rankingu FIFA. Nieco wyżej znajduje się ekipa z Afryki, która spisała się dość dobrze w rozgrywanym w lutym Pucharze Narodów Afryki, w którym zajęła 4. miejsce, przegrywając w meczu o brąz z RPA. O 20:30 czeka nas drugie starcie w tej grupie – Ukraina zmierzy się z USA. Pierwszy z tych zespołów jest dość mocny i w zeszłym roku wystąpił już w Polsce, przegrywając w spotkaniu towarzyskim z naszą reprezentacją 1-2. Stany Zjednoczone wydają się być jeszcze mocniejsze, a swój potencjał pokazały w tegorocznym pucharze CONCACAF, w którym odniosły zwycięstwo.

W sobotę będziemy obserwować zmagania w grupach E i F. W pierwszej z nich oba mecze zostaną rozegrane o 18:00. W Bydgoszczy Francja zmierzy się z Arabią Saudyjską . Trójkolorowi to jeden z faworytów turnieju, wicelider rankingu FIFA. Do tej pory zwyciężyli oni w Mundialu raz, w 2013 roku. Saudyjczycy to zdecydowanie słabsza drużyna, która mimo tego wystąpi na Mistrzostwach Świata drugi raz z rzędu. W 2017 roku odpadli oni w fazie grupowej, zdobywając tylko punkt. Równolegle w Gdyni Panama zagra z Mali. Ci pierwsi brali w tym roku udział w pucharze CONCACAF, z którego odpadli w rundzie kwalfikacyjnej. Drudzy natomiast zaprezentowali się bardzo dobrze w Pucharze Narodów Afryki, zajmując w nim 2. miejsce po porażce w finale z Senegalem.

W grupie F już o 15:30 Portugalia zmierzy się z Koreą Południową. Drużyna z Europy dwukrotnie triumfowała w MŚ U20, ale miało to miejsce już dawno, bo w 1989 i 1991 roku. Teraz z pewnością 7. w rankingu FIFA zespół chciałby to powtórzyć, ale nie będzie to łatwe zadanie. Pierwszy rywal nie powinien im sprawić jednak większych problemów. Azjaci ostatnio na Mundialu występowali w 2009 roku i pokazali się wówczas z dobrej strony, odpadając dopiero w ćwierćfinale. O 20:30 w Bielsku – Białej odbędzie się mecz Argentyny z RPA. Albicelestes są niezwykle utytułowani, mając na swoim koncie 6. triumfów w Mistrzostwach Świata i 5. w Copa America. Ich ostatnie zwycięstwo w Mundialu miało jednak miejsce 12. lat temu. Afrykańczycy przystąpią do tego turnieju podbudowani dobrym występem w PNA, który dał im brązowy medal.

CZWARTEK – 23 MAJA 2019

17:55 Mistrzostwa Świata U20, Lublin – grupa A: TAHITI – SENEGAL na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl

17:55 
Mistrzostwa Świata U20, Gdynia – grupa B: MEKSYK – WŁOCHY na żywo
sport.tvp.pl

20:20 Mistrzostwa Świata U20, Łódź – grupa A: POLSKA – KOLUMBIA na żywo
sport.tvp.pl

20:25 
Mistrzostwa Świata U20, Bydgoszcz – grupa B: JAPONIA – EKWADOR na żywo
sport.tvp.pl

PIĄTEK – 24 MAJA 2019

10:15 Mistrzostwa Świata U20, Gdynia – grupa B: MEKSYK – WŁOCHY 
TVP Sport HD

12:20 
Mistrzostwa Świata U20, Bydgoszcz – grupa B: JAPONIA – EKWADOR 
TVP Sport HD

17:55 Mistrzostwa Świata U20, Tychy – grupa D: KATAR – NIGERIA na żywo
*(od 19:00 w TVP Sport HD)
sport.tvp.plTVP Sport HD

17:55 Mistrzostwa Świata U20, Lublin – grupa C: HONDURAS – NOWA ZELANDIA na żywo
*(o 01:35  w TVP Sport HD)
sport.tvp.plTVP Sport HD

20:20 Mistrzostwa Świata U20, Łódź – grupa C: URUGWAJ – NORWEGIA na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl

20:25 Mistrzostwa Świata U20, Bielsko-Biała – grupa D: UKRAINA – USA na żywo
*(o 23:25  w TVP Sport HD)
sport.tvp.plTVP Sport HD

SOBOTA – 25 MAJA 2019

15:25 Mistrzostwa Świata U20, Tychy – grupa F: PORTUGALIA – KOREA POŁUDNIOWA na żywo
*(0 23:25  w TVP Sport HD)
sport.tvp.plTVP Sport HD

17:50 
Mistrzostwa Świata U20, Bydgoszcz – grupa E: FRANCJA – ARABIA SAUDYJSKA na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl

17:50 
Mistrzostwa Świata U20, Gdynia – grupa E: PANAMA – MALI  na żywo
sport.tvp.pl

20:25 Mistrzostwa Świata U20, Bielsko-Biała – grupa F: ARGENTYNA – RPA  na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl

About Eryk Waniek

Pasjonat angielskiej piłki, Madridista od małego, oddany kibic Radomiaka, sympatyk Czarnych Radom.