Andrzej Janisz

ANDRZEJ JANISZ – polski dziennikarz sportowy. Urodził się 3 stycznia 1957 w Warszawie. Obecnie pracuje w Polskim Radiu, a także współpracuje z Eurosportem, Polsatem i Eleven Sports.

Życie prywatne
Andrzej Janisz od małego marzył, żeby zostać komentatorem sportowym. I to mu się udało. Z wykształcenia jest nauczycielem, przez krótki czas pracował nawet w tym zawodzie. Odkąd tylko pamiętał interesował się sportami walki, nawet jeśli nie były one dostępne w polskiej telewizji to oglądał je w zagranicznych stacjach.

Program 1 Polskiego Radia (1983 – obecnie)
Andrzej Janisz karierę w polskim radiu zaczął w 1983 r. i pracuje tam do dziś. Przez ten okres komentował liczne igrzyska olimpijskie, mecze mistrzostw świata czy europy w piłce nożnej. Komentuje dla radia mecze polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Oprócz komentowania prowadził także liczne audycje tak jak: „Studio S-13”, „Kronika sportowa” czy „Przy Muzyce o Sporcie”.

SportKlub
Pracę w SportKlubie zaproponował Andrzejowi Janiszowi Michał Bunio. Pojawił się tam wraz z zakupem przez stację niemieckiej Bundesligi. Oprócz meczów niemieckiej ligi, relacjonował także sporty walki.

TVP
W Telewizji Polskiej, Andrzej Janisz pracował jako współpracownik przy kilku igrzyskach olimpijskich. Dla tej stacji komentował także MMA.

Eurosport
W Eurosporcie, Andrzej Janisz pracuje od początku jej istnienia w Polsce. Przez te lata komentował liczne mecze Bundesligi czy młodzieżowych mistrzostw świata w piłce nożnej oraz wiele finałów krajowych pucharów m.in. finał pucharu Hiszpanii. W tej stacji właśnie skomentował swoją pierwszą galę MMA, a było to 1 maja 2003. Od tamtego czasu jest jej głównym ekspertem. Dodatkowo jego głos można usłyszeć przy meczach tenisa stołowego

Orange sport
Wraz z zakupem przez stację praw do pokazywania UFC szefostwo tej stacji zatrudniło Andrzeja Janisza. Wespół z byłym zawodnikiem MMA, Łukaszem Jurkowski komentował nie tylko UFC, ale też gale It’s Showtime. To właśnie podczas nocnych transmisji z UFC powstał slogan, z którego znany jest do dzisiaj „Cześć to my! Dziś UFC!”. Oprócz komentowania gal był też częstym gościem magazynu Fight Raport.

Polsat
W słonecznej stacji pracował jeszcze za czasów, kiedy stacja pokazywał ligę niemiecką. Przez ponad 6 lat pracy skomentował blisko 200 spotkań. Po krótkiej przerwie wrócił jednak do tej stacji, a wszystko to spowodowane było zakupieniem przez stację praw do polskiej federacji KSW.  Jego głos można usłyszeć także podczas gal UFC. Jest też stałym felietonistą serwisu polsatsport.pl.

Eleven Sports
W tej stacji zajmuje się komentowaniem transmisji sportów walki.

About the Author