Bożydar Iwanow

BOŻYDAR IWANOW – polski dziennikarz sportowy. Urodził się w 1972 roku w Zabrzu. Obecnie pracuje w Polsacie.

Bożydar Iwanow 1

Życie prywatne
Będąc dzieckiem Bożydar Iwanowa chciał zostać architektem. Jego ojciec jest artystą plastykiem. Komentatorem chciał zostać już w wieku kilkunastu lat. Główną pasją Bożydara jest piłka nożna. Poza piłką interesuje się też muzyką klubową. Kiedyś był felietonistą „DJ Magazine”. Pasjonuje się angielską Premier League. Bożydar jest dziennikarzem „multifunkcjonalnym”. Komentuje, prowadzi studio, a także opowiada o sporcie w serwisach informacyjnych. Idol Iwanowa to Werner Hansch, który oryginalnie komentował skróty Bundesligi w Sat 1, w niegdyś słynnym programie „Ran”. Niektórzy twierdzą, że właśnie niemiecką szkołę komentarza prezentuje Iwanow.

TVP
W Telewizji Polskiej Bożydar pracował przy meczach ligi polskiej, Ligi Mistrzów. Komentował także mecze towarzyskie Reprezentacji Polski. Jako 25-latek zaliczył swoje pierwsze Mistrzostwa Świata. Z pracy w TVP najbardziej zapamiętał komentowany przez siebie mecz Ligi Mistrzów. Wówczas był to rewanż półfinału Champions League w sezonie 1998/1999. Juventus podejmował Manchester United. Wtedy to obecny dziennikarz Polsatu uścisnął po raz pierwszy dłoń Alexa Fergusona.

Wizja Sport
W Wizji Iwanow miał okazję komentować historyczny awans – po 16 latach – na Mistrzostwa Świata Reprezentacji Polski.

Polsat
W Polsacie pracował przy dwóch Mundialach oraz przy Euro 2008. Skomentował dziesiątki spotkań Ligi Mistrzów, ligi holenderskiej oraz ligi szkockiej. Iwanow często komentował ze Szkocji spotkania z udziałem Celticu, gdy w składzie „The Boys” byli jeszcze Maciej Żurawski i Artur Boruc. Prowadził studia meczowe przy okazji spotkań Reprezentacji Polski. Prowadzi „Sport” po Wydarzeniach na antenie głównego Polsatu oraz serwisy sportowe na innych antenach Polsatu. Jest w bliskich kontaktach z Mateuszem Borkiem i Romanem Kołtoniem. w 2017 roku, po roku przerwy spowodowanej problemami zdrowotnymi, powrócił do pracy w telewizji. W zastępstwie Mateusza Borka jest prowadzącym „Cafe Futbol”. Obecnie komentuje mecze ligi holenderskiej oraz 1. Ligi Polskiej.

About the Author