Michał Zawacki

MICHAŁ ZAWACKI – polski dziennikarz sportowy. Obecnie pracuje w Eurosporcie.

Michał Zawacki

Początki dziennikarstwa
Będąc w liceum, Michał Zawacki przygotowywał już audycje oraz prowadził programy muzyczne. W wieku 17 lat został korespondentem sportowym Radia Merkury Poznań. Gdy rozpoczął studia zaoczne na Wydziale Nauk Społecznych UAM w Poznaniu na stałe zatrudniła go redakcja „Przeglądu Konińskiego”. Od „małego” marzył o tym, by zostać komentatorem sportowym.

Tele 5
To dzięki tej stacji Michał Zawacki zabłysnął. Komentując towarzyski turniej z udziałem m.in. Realu Madryt, w którego barwach występował wtedy Jerzy Dudek, zyskał większe zaufanie wśród widzów. Wiele osób twierdziło, że to nowy talent w dziennikarstwie.

SportKlub
Michał Zawacki w tej stacji komentował mecze Bundesligi i austriackiej Bundesligi. Współpraca z tym kanałem nie trwała jednak długo.

TVP (2007 – 2012)
W Telewizji Polskiej Michał Zawacki zadebiutował w lipcu 2007 roku, komentując Mistrzostwa Świata U-20. Popisał się też bardzo dobrym komentarzem w 2008 roku, gdy komentował mecze z udziałem Lecha Poznań w fazie grupowej Pucharu UEFA. W tej stacji relacjonował także Mistrzostwa Świata 2010 oraz Euro 2012. Podczas Mundialu w 2010 roku skomentował 8 meczów – wszystkie z RPA. Podczas polsko-ukraińskiej imprezy komentował mecze fazy grupowej, które były rozgrywane w Lwowie. Jego współpracownikiem na stanowisku był Marcin Żewłakow. Niespodziewanie pożegnał się z Telewizją Polską.

TVP (2014)
Michał Zawacki po dwóch latach wrócił do TVP, ale tylko w roli współpracownika na czas wielkich imprez, m.in. Mistrzostw Świata 2014 i Igrzysk Olimpijskich 2016.

Eleven Sports Network (2015)
Głos Zawackiego w Eleven Sports Network można było usłyszeć na początku działania tej telewizji. Komentował m.in. francuską Ligue 1 i belgijską Jupiler League.

Eurosport (2013 – obecnie)
Pod koniec 2013 roku dołączył do redakcji Eurosportu. Komentuje mecze Ekstraklasy, Ligi Europy UEFA oraz rozgrywek międzypaństwowych. Relacjonował również mecze niemieckiej Bundesligi, gdy ta była obecna na antenie Eurosportu.

About the Author