Puchar Świata w bobslejach i skeletonie na sportowych antenach Polsatu

Po zawodach w Winterbergu bobslejowo-skeletonowy Puchar Świata powraca do wschodnich Niemiec – do Altenbergu, które po zniszczeniu przez powódź toru w Königssee zastąpiło tę miejscowość jako organizator zawodów dwa tygodnie temu. Piąty etap PŚ pokaże Polsat na swoich sportowych antenach. […]

Po zawodach w Winterbergu bobslejowo-skeletonowy Puchar Świata powraca do wschodnich Niemiec – do Altenbergu, które po zniszczeniu przez powódź toru w Königssee zastąpiło tę miejscowość jako organizator zawodów dwa tygodnie temu. Piąty etap PŚ pokaże Polsat na swoich sportowych antenach.

Rozczarowujący początek sezonu notują bracia Dukursowie – do tej pory tylko dwukrotnie na podium zameldował się Martins, Tomassa natomiast nie ma nawet w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej. Dla odmiany, poza „pudłem” żadnych zawodów nie skończył jeszcze Christopher Grotheer i to on prowadzi w Pucharze Świata, choć po piętach depcze mu rodak, Alex Jungk. W kontakcie z Niemcami jest też Alexander Trietiakow – zwycięzca z Igls i Winterbergu, ale też dwukrotnie dziewiąty. Wśród pań na czele plasuje się Kimberley Bos, która po szóstym miejscu w Altenbergu powróciła przed tygodniem na podium – i to od razu na jego najwyższy stopień. Pomimo słabszych występów w Niemczech, wciąż druga pozostaje podwójna triumfatorka z Igls, Jelena Nikitina, a za nią są Tina Herrmann, rehabilitująca się za nieudane starty w Austrii, a także broniąca Kryształowej Kuli Janine Flock. Wciąż słabo prezentuje się Jacqueline Lölling, będąca największym rozczarowaniem pierwszej części sezonu.

W męskich bobslejach trwa dominacja Niemców, a zwłaszcza Francesco Friedricha – wygrał on wszystkie odsłony rywalizacji tak dwójek, jak i czwórek. Dwuosobowe bobsleje w wydaniu męskim były nieobecne w Winterbergu, ale ciężko sobie wyobrazić, by po powrocie do Altenbergu znów na podium zabrakło Friedricha czy Johannes Lochnera – ciągle drugiego, nieustannie nieskutecznie ścigającego swojego kolegę z kadry. W czwórkach rywalizacja o mianu primus inter pares za plecami dominatora jest bardziej zacięta – Lochner ma tylko dwa punkty przewagi nad Benjaminem Maierem i dwanaście nad Justinem Krippsem. Ponadto do grona potencjalnych medalistów zbliżających się wielkimi krokami igrzysk w Pekinie dołączył Rosjanin Rostisław Gajtjukiewicz – w rywalizacji dwójek trzeci, ex aequo z Krippsem, a w czwórkach tracący do Kanadyjczyka zaledwie 40 oczek.

Wśród pań także karty rozdają Niemki – Laura Nolte tylko w Altenbergu musiała uznać wyższość Kaillie Humphries, natomiast druga w klasyfikacji jest Kim Kalicki. Podium uzupełnia Christine de Bruin, która w Winterbergu po raz pierwszy skończyła poza podium – wówczas komplet miejsc wywalczyły gospodynie, a do Nolte i Kalicki dołączyła Mariama Jamanka. W monobobach jednak rywalizacja jest bardziej zacięta, a z pewnością nie tak zdominowana przez nasze zachodnie sąsiadki – wprawdzie Nolte, mistrzyni młodzieżowych igrzysk olimpijskich z Lillehammer właśnie w tej konkurencji, zajmuje drugie miejsce, ale zdecydowaną liderką jest Elana Meyers Taylor, która wygrała trzy z czterech punktowanych zawodów Women’s Monobob World Series. „Jedynki” okazały się też specjalnością Cynthii Appiah, która w dwójkach radzi sobie w ostatnich latach dużo słabiej niż np. w sezonie 2016/2017, kiedy stawała na podium w Whistler, Lake Placid czy Pjongczangu.

PIĄTEK – 17 GRUDNIA 2021

09:00 Puchar Świata, Altenberg, Niemcy: 1. ŚLIZG MĘŻCZYZN na żywo

Komentarz: Grzegorz Pajda

10:45 Puchar Świata, Altenberg, Niemcy: 2. ŚLIZG MĘŻCZYZN na żywo

Komentarz: Grzegorz Pajda

14:30 Puchar Świata, Altenberg, Niemcy: 1. ŚLIZG KOBIET na żywo

Komentarz: Grzegorz Pajda

16:00 Puchar Świata, Altenberg, Niemcy: 2. ŚLIZG KOBIET na żywo
*(w Polsacie Sport News do 16:20)

Komentarz: Grzegorz Pajda

SOBOTA – 18 GRUDNIA 2021

10:00 Puchar Świata, Altenberg, Niemcy: 1. ŚLIZG MONOBOBÓW KOBIET na żywo

Komentarz: Grzegorz Pajda


11:30 Puchar Świata, Altenberg, Niemcy: 2. ŚLIZG MONOBOBÓW KOBIET na żywo

Komentarz: Grzegorz Pajda


14:30 Puchar Świata, Altenberg, Niemcy: 1. ŚLIZG DWÓJEK MĘŻCZYZN na żywo

Komentarz: Grzegorz Pajda

22:00 Puchar Świata, Altenberg, Niemcy: 2. ŚLIZG DWÓJEK MĘŻCZYZN

Komentarz: Grzegorz Pajda

NIEDZIELA – 19 GRUDNIA 2021

09:00 Puchar Świata, Altenberg, Niemcy: 1. ŚLIZG DWÓJEK KOBIET na żywo

Komentarz: Grzegorz Pajda


10:30 Puchar Świata, Altenberg, Niemcy: 2. ŚLIZG DWÓJEK KOBIET na żywo

Komentarz: Grzegorz Pajda


13:30 Puchar Świata, Altenberg, Niemcy: 1. ŚLIZG CZWÓREK MĘŻCZYZN na żywo

Komentarz: Grzegorz Pajda

23:00 Puchar Świata, Altenberg, Niemcy: 2. ŚLIZG CZWÓREK MĘŻCZYZN

Komentarz: Grzegorz Pajda

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.