SailGP w Sydney na antenie Sportklubu

Ostatnia w tym roku kalendarzowym runda SailGP rozegrana zostanie w ten weekend w Sydney. Zawody transmitować będzie Sportklub.

Regaty u wybrzeży stolicy Nowej Południowej Walii miały rozpocząć drugi sezon zmagań katamaranów F50. Zawody z lutego 2020 jednak nie zostały ostatecznie zaliczone do klasyfikacji – sezon storpedowany został przez pandemię, a wznowienie zmagań na Bermudach po 14 miesiącach okazało się nowym początkiem. Takiego przebiegu zdarzeń najbardziej mogą żałować Brytyjczycy – przegrali wówczas tylko jeden wyścig. Ben Ainslie, który na tych wodach wywalczył swoje pierwsze olimpijskie złoto (wówczas jeszcze w klasie Laser przed przesiadką na wymagającego więcej siły Finna), powraca do Sydney z żądzą powtórki wyniku sprzed już niemal dwóch lat, dodatkowo podrażniony niepowodzeniem w finałowym wyścigu poprzedniej rundy.

W klasyfikacji generalnej sezonu 2021-2022 musi jednak gonić trzy załogi. W roli liderów rywali będą gościć w Sydney Australijczycy z Tomem Slingsbym na czele. Mają oni jednak tylko punkt przewagi nad Amerykanami i Japończykami. Drugą połowę stawki otwierają Nowozelandczycy, którzy odżyli po powrocie za ster Petera Burlinga – wciąż jednak nie mogą przebić się do czołowej trójki choćby pojedynczej rundy. Radzą sobie i tak lepiej od Hiszpanów – załoga Phila Robertsona w poprzedniej rundzie na własnych wodach, podobnie jak w Aarhus, ponownie zaliczyła wypadek, tym razem przed startem drugiego dnia regat. Na fali opadającej jest za to załoga Billy’ego Bessona – po udanych startach na Bermudach i w Plymouth Francuzi znacznie obniżyli loty i obecnie zamykają stawkę, wyprzedzeni przez coraz odważniej poczynających sobie nowicjuszy w klasie F50, Duńczyków.

PIĄTEK – 17 GRUDNIA 2021

06:00 SailGP, Sydney, Australia: DZIEŃ 1 na żywo

Komentarz: Marcin Grzywacz

SOBOTA – 18 GRUDNIA 2021

06:00 SailGP, Sydney, Australia: DZIEŃ 2 na żywo

Komentarz: Marcin Grzywacz