Po dwóch rundach w Europie Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim przenosi się za Atlantyk. Rywalizację na jednym z najszybszych torów lodowych na świecie pokaże Polsat na swoich sportowych antenach, a także Eurosport w Playerze.
Do Utah polska reprezentacja uda się naładowana pozytywną energią po medalach Kai Ziomek i Marka Kanii na 500 m w Stavanger. Olimpijski owal położony na wysokości 1425 m n.p.m. jest doskonałym miejscem, aby wykorzystać wysoką formę i pobić rekord kraju. Będzie to jednak tylko środek w drodze do najważniejszego celu, jaki stoi przed panczenistami – uzyskania kwalifikacji olimpijskiej. Część naszej kadry – zwłaszcza sprinterskiej, ale też świetnie jeżdżący w biegu masowym Zbigniew Bródka – nie musi się martwić o zestawienie czasów, gdyż ich główną drogą kwalifikacji jest ranking sporządzany na podstawie Pucharu Świata. Również wyniki naszych drużyn w wyścigach na dochodzenie napawają optymizmem – panowie wprawdzie nie mieli jeszcze okazji do startu w dywizji A w tym sezonie, ale rezultat z Tomaszowa Mazowieckiego daje duże szanse na powrót męskiej drużyny na igrzyska po absencji w Pjongczangu.
W Salt Lake City uwaga gospodarzy skupiać się będzie na gwiazdach kobiecego sprintu bieżącego sezonu – Erin Jackson, która prowadzi w klasyfikacji generalnej na dystansie 500 m, a także Brittany Bowe, która wygrała oba dotychczasowe biegi na 1000 m. Amerykanie tak dobrych wyników nie odnoszą na razie w rywalizacji męskiej – a niespełna 20 lat temu tor ten był świadkiem trzech olimpijskich triumfów miejscowych zawodników. Dziś ich jedynym „światełkiem w tunelu” jest Joey Mantia, stający na podium na 1500 m. Mało wybuchowy początek sezonu zanotowali też Holendrzy – przedstawiciele tej nacji, wiodącej w świecie łyżwiarstwa szybkiego, najmocniej zaakcentowali swoją obecność na dystansie 1000 m, zajmując całe podium zarówno w Tomaszowie, jak i w Stavanger. Ponadto Pomarańczowi mogą cieszyć się z wyników Irene Schouten na najdłuższych dystansach, 3000 i 5000 m, a także Jorrita Bergsmy i Patricka Roesta na 5000 i 10000 m – o ile jednak ich koleżanka jest na razie niepokonana, a ponadto dołożyła triumf w biegu masowym, o tyle oni mają groźną konkurencję w osobach Szweda Nilsa van der Poela i Kanadyjczyka Teda-Jana Bloemena.
Powodów do narzekań nie mają za to Japończycy – Nao Kodaira i Miho Takagi podejmują wyrównaną walkę z Jackson i Bowe, a także aspirującymi do najwyższych laurów na najkrótszym dystansie Rosjankami, Olgą Fatkuliną i Angeliką Golikową, natomiast Tatsuya Shinhama traci tylko dwa punkty do lidera klasyfikacji generalnej w męskiej rywalizacji na 500 m, Laurenta Dubreuila, który wraz ze wspomnianym Bloemenem, a także Ivanie Blondin czy Isabelle Weidemann będzie chciał jak najlepiej spełnić rolę gospodarza za tydzień w Calgary.
PIĄTEK – 3 GRUDNIA 2021
20:20 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 500 M KOBIET
20:55 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 500 M MĘŻCZYZN
21:35 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 3000 M KOBIET
22:30 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 5000 M MĘŻCZYZN
SOBOTA – 4 GRUDNIA 2021
20:20 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 500 M KOBIET
21:00 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 1500 M MĘŻCZYZN
21:55 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 1000 M KOBIET
22:40 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG MASOWY MĘŻCZYZN
23:00 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG DRUŻYNOWY KOBIET
NIEDZIELA – 5 GRUDNIA 2021
20:30 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 500 M MĘŻCZYZN
21:00 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 1500 M KOBIET
21:55 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 1000 M MĘŻCZYZN
22:40 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG MASOWY KOBIET
23:00 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG DRUŻYNOWY MĘŻCZYZN
Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube „Sport na Nowo”. Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów „niszowych”, zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.