Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim w Eurosport Playerze i na sportowych antenach Polsatu

Po dwóch rundach w Europie Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim przenosi się za Atlantyk. Rywalizację na jednym z najszybszych torów lodowych na świecie pokaże Polsat na swoich sportowych antenach, a także Eurosport w Playerze. Do Utah polska reprezentacja uda się […]

Po dwóch rundach w Europie Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim przenosi się za Atlantyk. Rywalizację na jednym z najszybszych torów lodowych na świecie pokaże Polsat na swoich sportowych antenach, a także Eurosport w Playerze.

Do Utah polska reprezentacja uda się naładowana pozytywną energią po medalach Kai Ziomek i Marka Kanii na 500 m w Stavanger. Olimpijski owal położony na wysokości 1425 m n.p.m. jest doskonałym miejscem, aby wykorzystać wysoką formę i pobić rekord kraju. Będzie to jednak tylko środek w drodze do najważniejszego celu, jaki stoi przed panczenistami – uzyskania kwalifikacji olimpijskiej. Część naszej kadry – zwłaszcza sprinterskiej, ale też świetnie jeżdżący w biegu masowym Zbigniew Bródka – nie musi się martwić o zestawienie czasów, gdyż ich główną drogą kwalifikacji jest ranking sporządzany na podstawie Pucharu Świata. Również wyniki naszych drużyn w wyścigach na dochodzenie napawają optymizmem – panowie wprawdzie nie mieli jeszcze okazji do startu w dywizji A w tym sezonie, ale rezultat z Tomaszowa Mazowieckiego daje duże szanse na powrót męskiej drużyny na igrzyska po absencji w Pjongczangu.

W Salt Lake City uwaga gospodarzy skupiać się będzie na gwiazdach kobiecego sprintu bieżącego sezonu – Erin Jackson, która prowadzi w klasyfikacji generalnej na dystansie 500 m, a także Brittany Bowe, która wygrała oba dotychczasowe biegi na 1000 m. Amerykanie tak dobrych wyników nie odnoszą na razie w rywalizacji męskiej – a niespełna 20 lat temu tor ten był świadkiem trzech olimpijskich triumfów miejscowych zawodników. Dziś ich jedynym „światełkiem w tunelu” jest Joey Mantia, stający na podium na 1500 m. Mało wybuchowy początek sezonu zanotowali też Holendrzy – przedstawiciele tej nacji, wiodącej w świecie łyżwiarstwa szybkiego, najmocniej zaakcentowali swoją obecność na dystansie 1000 m, zajmując całe podium zarówno w Tomaszowie, jak i w Stavanger. Ponadto Pomarańczowi mogą cieszyć się z wyników Irene Schouten na najdłuższych dystansach, 3000 i 5000 m, a także Jorrita Bergsmy i Patricka Roesta na 5000 i 10000 m – o ile jednak ich koleżanka jest na razie niepokonana, a ponadto dołożyła triumf w biegu masowym, o tyle oni mają groźną konkurencję w osobach Szweda Nilsa van der Poela i Kanadyjczyka Teda-Jana Bloemena.

Powodów do narzekań nie mają za to Japończycy – Nao Kodaira i Miho Takagi podejmują wyrównaną walkę z Jackson i Bowe, a także aspirującymi do najwyższych laurów na najkrótszym dystansie Rosjankami, Olgą Fatkuliną i Angeliką Golikową, natomiast Tatsuya Shinhama traci tylko dwa punkty do lidera klasyfikacji generalnej w męskiej rywalizacji na 500 m, Laurenta Dubreuila, który wraz ze wspomnianym Bloemenem, a także Ivanie Blondin czy Isabelle Weidemann będzie chciał jak najlepiej spełnić rolę gospodarza za tydzień w Calgary.

PIĄTEK – 3 GRUDNIA 2021

20:20 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 500 M KOBIET na żywo


20:55 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 500 M MĘŻCZYZN na żywo


21:35 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 3000 M KOBIET na żywo


22:30 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 5000 M MĘŻCZYZN na żywo

SOBOTA – 4 GRUDNIA 2021

20:20 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 500 M KOBIET na żywo


21:00 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 1500 M MĘŻCZYZN na żywo


21:55 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 1000 M KOBIET na żywo


22:40 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG MASOWY MĘŻCZYZN na żywo


23:00 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG DRUŻYNOWY KOBIET na żywo

NIEDZIELA – 5 GRUDNIA 2021

20:30 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 500 M MĘŻCZYZN na żywo


21:00 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 1500 M KOBIET na żywo


21:55 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG NA 1000 M MĘŻCZYZN na żywo


22:40 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG MASOWY KOBIET na żywo


23:00 Puchar Świata, Salt Lake City, USA: BIEG DRUŻYNOWY MĘŻCZYZN na żywo

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.