Ryder Cup w Golf Channel Polska

Jedna z najbardziej charakterystycznych imprez golfowych – Ryder Cup – odbędzie się w ten weekend w Haven. Zmagania pomiędzy drużynami USA i Europy pokaże w całości Golf Channel Polska. Trofeum ufundował w 1927 Samuel Ryder – wówczas w zmaganiach rywalizowały […]

Jedna z najbardziej charakterystycznych imprez golfowych – Ryder Cup – odbędzie się w ten weekend w Haven. Zmagania pomiędzy drużynami USA i Europy pokaże w całości Golf Channel Polska.

Trofeum ufundował w 1927 Samuel Ryder – wówczas w zmaganiach rywalizowały drużyny Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Przedstawicieli kontynentalnej części Europy zaproszono do turnieju w 1979. Impreza odbywa się co dwa lata – w 2001 roku na skutek zamachu z 11 września odwołano zaplanowaną na ostatni weekend miesiąca edycję, przekładając ją na kolejny rok, natomiast w ubiegłym roku pandemia wymusiła powrót do tradycji rozgrywania Ryder Cup w latach nieparzystych. W dotychczasowych 42 turniejach 26 razy zwyciężali Amerykanie, natomiast 14-krotnie ich rywale (trzykrotnie sami Wyspiarze, 11 razy zaś Europa), dwukrotnie natomiast (1969, 1989) padł remis.

Turniej rozgrywany jest w formule match-play – w piątek i sobotę rozgrywane są po cztery mecze foursome (jeden zawodnik z pary gra dołki nieparzyste, drugi parzyste) i fourball (obaj zawodnicy w drużynie rozgrywają każdy dołek swoją piłką, lepszy wynik zapisywany jest na konto zespołu), w niedzielę natomiast rozgrywane są indywidualne pojedynki pomiędzy wszystkimi przedstawicielami reprezentacji USA i Europy.

W sierpniu 2020 zostały zasady nominacji. W drużynie USA zwiększono wybór kapitanów do sześciu zawodników, odbierając dwa miejsca z puli bezpośrednich kwalifikacji. W Haven zobaczymy najwyżej sklasyfikowanych na liście kwalifikacyjnej Collina Morikawę, Dustina Johnsona, Brysona DeChambeau, Brooksa Koepkę, Justina Thomasa i Patricka Cantlaya, a także wybranych przez Steve’a Strickera Tony’ego Finau, Xandera Schauffele, Jordana Spietha, Harrisa Englisha, Daniela Bergera i Scottie’ego Schefflera.

Do drużyny Europy kwalifikację można było wywalczyć poprzez listę europejską (cztery miejsca) lub światową (pięć). Przepustki do startu w Ryder Cup zdobyli Jon Rahm, Tommy Fleetwood, Tyrrell Hatton, Bernd Wiesberger oraz Rory McIlroy, Viktor Hovland, Paul Casey, Matthew Fitzpatrick i Lee Westwood. Trzy pozostałe miejsca uzupełnił kapitan drużyny Starego Kontynentu, Pádraig Harrington – nominował on Shane’a Lowry’ego, Sergio Garcíę i Iana Poultera.

PIĄTEK – 24 WRZEŚNIA 2021

14:00 Ryder Cup, Haven, USA: DZIEŃ 1 na żywo

Komentarz: Jacek Person – Mateusz Kniaginin

SOBOTA – 25 WRZEŚNIA 2021

14:00 Ryder Cup, Haven, USA: DZIEŃ 2 na żywo

Komentarz: Jacek Person – Mateusz Kniaginin

NIEDZIELA – 26 WRZEŚNIA 2021

18:00 Ryder Cup, Haven, USA: DZIEŃ 3 na żywo

Komentarz: Jacek Person – Mateusz Kniaginin

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.