Skoczkinie dołączą do panów w Râșnovie

Po raz pierwszy w tym sezonie kobiecy i męski Puchar Świata rozegrane zostaną w tym samym miejscu. Zmagania kobiet oraz rywalizację drużyn mieszanych również pokaże TVP Sport. Pierwotnie w Râșnovie zaplanowany był tylko jeden konkurs indywidualny pań, jednak ze względu […]

Po raz pierwszy w tym sezonie kobiecy i męski Puchar Świata rozegrane zostaną w tym samym miejscu. Zmagania kobiet oraz rywalizację drużyn mieszanych również pokaże TVP Sport.

Pierwotnie w Râșnovie zaplanowany był tylko jeden konkurs indywidualny pań, jednak ze względu na odwołanie sporej liczby zawodów Pucharu Świata, postanowiono zorganizować w Rumunii dodatkową rywalizację. Wśród uczestniczek zabraknie Eirin Marii Kvandal – sensacyjna zwyciężczyni z Ljubna po upadku w Hinzenbach doznała ciężkiej kontuzji kolana i czeka ją dłuższa przerwa od sportu. Pod jej nieobecność norweska kadra będzie polegać na Silje Opseth oraz Maren Lundby – ta druga, będąca w ostatnich latach największą gwiazdą kobiecych skoków, wciąż nie stanęła na pucharowym podium w tym sezonie.

Świetnie spisuje się za to Marita Kramer – reprezentantka Austrii na swoim terenie w Hinzenbach oprócz dwóch czwartych miejsc zaliczyła jednak dyskwalifikację i tym samym nad drugą w klasyfikacji generalnej Niką Križnar ma zaledwie dziewięć oczek przewagi. Dwie wygrane w Hinzenbach pozwoliły także zbliżyć się do żółtego plastronu Sarze Takanashi. To właśnie te zawodniczki, jak też rodaczka Križnar, Ema Klinec, będą ponownie głównymi faworytkami rywalizacji w Râșnovie.

Po raz pierwszy od grudnia 2013 i zaledwie po raz drugi w historii rozegrany zostanie konkurs mieszany, w którym drużyny składać się będą z dwóch panów i dwóch pań. Z pewnością taki format sprzyja nacjom, które mają silnych przedstawicieli w obu płciach – Słowenię, która prowadzi w Pucharze Narodów kobiet, Norwegię, która ma tę samą pozycję u mężczyzn, a ponadto Austrię, gdzie oprócz Kramer w ścisłej czołówce światowej wciąż plasuje się jedna z pionierek kobiecej rywalizacji, Daniela Iraschko-Stolz, czy Niemcy i Japonię. Polska, w której barwach zapewne zobaczymy Annę Twardosz i Kingę Rajdę, jedyne punktujące w tym sezonie nasze reprezentantki, ma szanse powalczyć o szóste miejsce z Rosją, korzystając ze znacznej przewagi naszej męskiej kadry nad rosyjską.

Oprócz Twardosz i Rajdy trener Łukasz Kruczek do Râșnova zabiera swój „żelazny skład” – najbardziej doświadczoną Joannę Szwab, a także Kamilę Karpiel, Nicole Konderlę oraz Wiktorię Przybyłę, które wraz z Twardosz w ubiegłym tygodniu startowały na mistrzostwach świata juniorów. W Lahti nasza drużyna zajęła szóste miejsce, wyprzedzając m.in. Norweżki z indywidualną mistrzynią, Theą Minyan Bjoerseth w składzie, zaś indywidualnie Anna Twardosz zajęła wysokie, ósme miejsce.

CZWARTEK – 18 LUTEGO 2021

10:15 Puchar Świata, Râșnov, Rumunia: STUDIO
*(również o 11:15 i 12:00)

Studio: Maciej Kurzajewski

10:30 Puchar Świata, Râșnov, Rumunia: KONKURS INDYWIDUALNY

Komentarz w TVP Sport: 
Sebastian Szczęsny, Mateusz Leleń

PIĄTEK – 19 LUTEGO 2021

10:15 Puchar Świata, Râșnov, Rumunia: STUDIO


10:25 Puchar Świata, Râșnov, Rumunia: KONKURS INDYWIDUALNY

SOBOTA – 20 LUTEGO 2021

09:15 Puchar Świata, Râșnov, Rumunia: STUDIO


09:40 Puchar Świata, Râșnov, Rumunia: KONKURS DRUŻYN MIESZANYCH

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.