Softball na igrzyskach olimpijskich w Tokio

Po wypadnięciu z programu igrzysk w 2008 roku softball powraca na olimpijskie areny. To właśnie zmagania w tej dyscyplinie rozpoczną przesunięte na 2021 rok igrzyska w Tokio. Od baseballa softball odróżniają przede wszystkim mniejsze boisko, większa piłka oraz lżejsza i […]

Po wypadnięciu z programu igrzysk w 2008 roku softball powraca na olimpijskie areny. To właśnie zmagania w tej dyscyplinie rozpoczną przesunięte na 2021 rok igrzyska w Tokio.

Od baseballa softball odróżniają przede wszystkim mniejsze boisko, większa piłka oraz lżejsza i grubsza pałka, co ułatwia uprawianie tej dyscypliny nie tylko kobietom, ale też słabszym fizycznie mężczyznom, jednak podobnie jak to było w Atlancie, Sydney, Atenach i Pekinie, tak i tu softball pojawi się na olimpijskich arenach wyłącznie w wydaniu żeńskim, dołączony do programu igrzysk w Tokio na życzenie gospodarzy, gdzie sport ten cieszy się dużą popularnością.

Aby nie powiększać grona olimpijczyków zbyt mocno, na igrzyska mogło zakwalifikować się tylko sześć drużyn, w tym gospodynie. Nie jest zaskoczeniem, że mistrzostwo świata w 2018 wywalczyły Amerykanki, pokonując w finałowym starciu w Chibie Japonki – wszak to z tym krajem najbardziej utożsamia się baseball i softball. Podium uzupełniły wówczas Kanadyjki, które również zobaczymy w Tokio – wraz z Meksykankami zdominowały one kwalifikacyjny turniej w Ameryce. Pozostałe cztery kontynenty miały połączone turnieje – europejsko-afrykańskie zmagania wygrały Włoszki (Polki odpadły zajmując 12. miejsce na mistrzostwach Europy), natomiast azjatycko-oceańską strefę reprezentować będą Australijki.

Naturalnie, przewidywania dotyczące medalistek sprowadzają się do finału pomiędzy USA i Japonią – Amerykanki już trzykrotnie sięgały po olimpijskie złoto, jednak w finale w Pekinie uległy Japonkom. Z tamtego zwycięskiego składu w olimpijskiej drużynie na własnym terenie zaprezentują się trzy zawodniczki – Yukiko Mine, Eri Yamada i Yukiko Ueno, która w meczu z Chinkami w Atenach w 2004 jako pierwsza w historii igrzysk rozegrała „perfect game” (mecz, w którym miotacz nie dopuszcza do zdobycia bazy przez drużynę atakującą ani razu). Z kolei ze strony Amerykanek pojawią się Monica Abbott oraz Cat Osterman – ta druga świętowała olimpijski triumf ekipy USA w Atenach. Zestawienie medalistek z Pekinu uzupełnia Stacey Porter – bazowa reprezentacji Australii. To właśnie ta ekipa jako jedyna obok USA nie schodziła nigdy z olimpijskiego podium.

Do grona medalistów olimpijskich z pewnością dołączyć chcą i Kanadyjki, i Meksykanki – dla jednych i drugich byłby to pierwszy olimpijski medal w tej dyscyplinie (poza wspomnianą wyżej trójką, na olimpijskim podium stały jedynie Chinki, w 1996 roku w Atlancie). Motywacji nie brakuje też ekipie włoskiej – w lutym na COVID-19 zmarł Enrico Obletter, trener reprezentacji Azzurre, który doprowadził ją do olimpijskiej kwalifikacji. Zawodniczki wraz ze sztabem chcą spełnić obietnicę, którą Obletter złożył Giovanniemu Malagò, prezydentowi Włoskiego Komitetu Olimpijskiego tuż po wygranym turnieju w Utrechcie – przywieźć z Tokio medal.

Typ redakcji: USA

ŚRODA – 21 LIPCA 2021

01:50 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Fukushima, Japonia – faza grupowa kobiet: AUSTRALIA – JAPONIA na żywo


04:50 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Fukushima, Japonia – faza grupowa kobiet: WŁOCHY – USA na żywo


07:50 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Fukushima, Japonia – faza grupowa kobiet: MEKSYK – KANADA na żywo

CZWARTEK – 22 LIPCA 2021

01:50 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Fukushima, Japonia – faza grupowa kobiet: USA – KANADA na żywo


04:50 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Fukushima, Japonia – faza grupowa kobiet: MEKSYK – JAPONIA na żywo


07:50 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Fukushima, Japonia – faza grupowa kobiet: WŁOCHY – AUSTRALIA na żywo

SOBOTA – 24 LIPCA 2021

02:50 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Fukushima, Japonia – faza grupowa kobiet: AUSTRALIA – KANADA na żywo


07:20 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Fukushima, Japonia – faza grupowa kobiet: USA – MEKSYK na żywo


12:50 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Fukushima, Japonia – faza grupowa kobiet: JAPONIA – WŁOCHYna żywo

NIEDZIELA – 25 LIPCA 2021

02:50 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Fukushima, Japonia – faza grupowa kobiet: AUSTRALIA – USA na żywo


07:20 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Fukushima, Japonia – faza grupowa kobiet: KANADA – JAPONIA na żywo


12:50 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Fukushima, Japonia – faza grupowa kobiet: WŁOCHY – MEKSYKna żywo

PONIEDZIAŁEK – 26 LIPCA 2021

02:50 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Fukushima, Japonia – faza grupowa kobiet: JAPONIA – USA na żywo


07:20 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Fukushima, Japonia – faza grupowa kobiet: KANADA – WŁOCHY na żywo


12:50 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Fukushima, Japonia – faza grupowa kobiet: MEKSYK – AUSTRALIAna żywo

WTOREK – 27 LIPCA 2021

05:50 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Fukushima, Japonia – mecz o 3. miejsce: ??? – ??? na żywo


12:50 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Fukushima, Japonia – finał: ??? – ??? na żywo

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.