Światowa Elita Pięcioboju Nowoczesnego w Warszawie – Mistrzostwa Świata w TVP Sport!

Przez najbliższy tydzień Warszawa będzie stolicą pięcioboju nowoczesnego. O siedem kompletów medali mistrzostw świata w tej dyscyplinie sportu rywalizować będzie ponad 200 zawodników z 34 państw. Najlepsi zawodnicy świata goszczą w Polsce po raz czwarty historii, wcześniej światowy czempionat odbywał […]

Przez najbliższy tydzień Warszawa będzie stolicą pięcioboju nowoczesnego. O siedem kompletów medali mistrzostw świata w tej dyscyplinie sportu rywalizować będzie ponad 200 zawodników z 34 państw. Najlepsi zawodnicy świata goszczą w Polsce po raz czwarty historii, wcześniej światowy czempionat odbywał się w Polsce w 1981, 1988 i 2005 roku. Po wielu latach dyscyplina obecna będzie w polskiej telewizji, transmisję z finałów konkurencji indywidualnych i sztafet mieszanych przeprowadzi TVP Sport.   

Mistrzostwa rozpoczną się już od poniedziałku, kiedy to o medale walczyć będą sztafety kobiece, w kolejnych dniach w tej samej konkurencji zmierzą się panowie. W środę i czwartek odbędą się eliminacje do finałów indywidualnych, które rozegrane zostaną w piątek i sobotę. Przy okazji rozdane zostaną medale dla najlepszych zespołów. Mistrzostwa zakończą sztafety mieszane, czyli najmłodsza pięciobojowa konkurencja (na mistrzostwach świata rozegrana została po raz pierwszy w 2010 roku, a mistrzami świata zostali wtedy Sylwia Czwojdzińska i Remigiusz Golis).

W tym roku prawdziwym objawieniem jest Oktawia Nowacka. Młoda Polka wygrała w tym roku Puchar Świata. We wszystkich czterech zawodach cyklu, które doszły do skutku Nowacka stała na podium, w tym dwukrotnie wygrywała. Jej zwycięstwem zakończyły się konkursy w amerykańskiej Sarasocie i węgierskim Kecskemet. Ponadto była druga w Kairze i chińskim Chengdu. Polka zatem obudziła spore nadzieję na dobry występ w Warszawie. Trzeba, jednak pamiętać, że pięciobój nowoczesny jest dyscypliną dość loteryjną i w walce o medal liczyć się może nawet kilkanaście zawodniczek. Wśród faworytek zawodów indywidualnych wymienić można mistrzynię olimpijską Litwinkę Laurę Asadauskaite oraz Chińki Qian Chen i Wang Wei. Tradycyjnie groźne będą również Rosjanki z Donatą Rimsaite i naturalizowaną Ukrainą Ganną Buriak na czele. Nie można również zapominać o Lenie Schoneborn z Niemiec, Sarotcie Kovacs z Węgier czy Ukraińce Wiktorii Tereszczuk. Poza Nowacką w skład reprezentacji Polski na zawody mistrzowskie znalazły się aktualna mistrzyni kraju Anna MaliszewskaAleksandra Skarzyńska, Paula Markowska Natalia Hachulska.

W rywalizacji mężczyzn liczyć powinni się przede wszystkim Rosjanie. Nie będzie zaskoczeniem, gdyby na najwyższym stopniu podium zameldował się Aleksandr Lesun czy Ilja Frolow. W ostatnim czasie z bardzo dobrej strony prezentuje się młody Francuz Christopher Patte. Zawsze groźny jest również Węgier Robert Kasza. Trudno powiedzieć na co stać Polaków, którzy zwykle tracą bardzo dużo punktów na szermierce. Straty poniesione na tej konkurencji bardzo wyraźnie pływają na przebieg dalszej rywalizacji. Nominację na mistrzostwa otrzymali Remigiusz Golisz, Łukasz Klekot, Sebastian Stasiak, Szymon Staśkiewicz, Krzysztof Kuruc i Jarosław Świderski.

PIĄTEK – 5 WRZEŚNIA 2014

14:35 Mistrzostwa Świata, Warszawa: FINAŁ KOBIET na żywo
TVP-Sport-HD sport.tvp.pl

17:15 Mistrzostwa Świata, Warszawa: FINAŁ KOBIET na żywo
TVP-Sport-HD sport.tvp.pl

SOBOTA – 6 WRZEŚNIA 2014

14:30 Mistrzostwa Świata, WarszawaFINAŁ MĘŻCZYZN na żywo
TVP-Sport-HDsport.tvp.pl

17:15
Mistrzostwa Świata, WarszawaFINAŁ MĘŻCZYZN na żywo

TVP-Sport-HDsport.tvp.pl

NIEDZIELA – 7 WRZEŚNIA

17:00 Mistrzostwa Świata, WarszawaSZTAFETA MIESZANA na żywo
TVP-Sport-HDsport.tvp.pl

About Bartosz Mierzwa