Taekwondo na igrzyskach olimpijskich w Tokio

Taekwondo to sport, który powstał aż sto lat temu w Korei. Chociaż w Polsce ten sport nie cieszy się dużą popularnością, to na igrzyskach w Rio nasi reprezentanci byli bardzo wysoko oceniani. W tym roku w Tokio czekają nas cztery […]

Taekwondo to sport, który powstał aż sto lat temu w Korei. Chociaż w Polsce ten sport nie cieszy się dużą popularnością, to na igrzyskach w Rio nasi reprezentanci byli bardzo wysoko oceniani. W tym roku w Tokio czekają nas cztery dni rywalizacji w Taekwondo, które pokaże Eurosport oraz TVP.

Generał Choi Hong Chi jest twórcą tej wspaniałej dziedziny sportów walki. Taekwondo polega na oddaniu ciała pod kontrolę umysłu oraz samodoskonaleniu się poprzez bardzo częste treningi. Słowo taekwondo jest złożone z trzech członów. „Tae” oznacza po koreańsku noga, „kwon”- pięść, a „do” znaczy droga.

Taekwondo gości już na igrzyskach od Sydney (2000r.). W latach 1988 i 1992 odbywały się nieoficjalne zawody, które traktowały tę dyscyplinę jako pokazową. Po wielu głosowaniach ta dziedzina sztuk walki pozostała w dwudziestce piątce głównych dyscyplin letnich igrzysk. Przyszła pora na Olimpiadę w Tokio. W stolicy Japonii zmagania zawodników będą odbywały się w japońskim centrum kongresowym Makuhari Messe.

Zawodnicy z sześćdziesięciu dwóch krajów poświęcili dużo czasu na przygotowanie się do występów w glorii chwały. Każde państwo mogło wystawić ośmiu zawodników, więc każdy z wybranych sportowców bez wyjątku musi być we wspaniałej dyspozycji. Polska wystawiła tylko dwie zawodniczki. To Aleksandra Kowalczuk (+67 kg), Patrycja Adamkiewicz (-57 kg), co pokazuje, że ta dziedzina sportu nie cieszy się dużą popularnością w naszym kraju. Ostatnio nasze dwie wybranki spędziły tydzień w Warszawie na wyczerpujących treningach pod okiem Waldemara Łakody. Polskie zawodniczki podczas swoich walk przyjmują jedną taktykę – zdeklasować rywalkę.

Typy redakcji:
Kobiety:

kat. -49kg: Panipak Wongpattanakit (Tajlandia)
kat. -57kg: Jade Jones (Wielka Brytania)
kat. -67kg: Matea Jelić (Chorwacja)
kat. +67kg: Zheng Shuyin (Chiny)
Mężczyźni:
kat. -58kg: Jang Jun (Korea Południowa)
kat. -68kg: Lee Dean-Hoon (Korea Południowa)
kat. -80kg: Maksim Chramcow (Rosja)
kat. +80kg: Władisław Larin (Rosja)

SOBOTA – 24 LIPCA 2021

02:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: KOBIETY DO 49 KG I MĘŻCZYŹNI DO 58 KG na żywo
*(do 10:00 i również o 11:55)

NIEDZIELA – 25 LIPCA 2021

02:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: KOBIETY DO 57 KG I MĘŻCZYŹNI DO 68 KG na żywo
*(walki Polki i walki finałowe na TVP 1 HD/TVP Sport HD, całość na Eurosport Player)


PONIEDZIAŁEK – 26 LIPCA 2021

02:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: KOBIETY DO 67 KG I MĘŻCZYŹNI DO 80 KG na żywo


WTOREK – 27 LIPCA 2021

02:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: KOBIETY OD 67 KG I MĘŻCZYŹNI OD 80 KG na żywo
*(walki Polki i walki finałowna TVP 1 HD/TVP Sport HD, całość na Eurosport Player)


 

About Antoni Borkowski