Po ponad dwóch miesiącach przerwy do gry wraca PKO BP Ekstraklasa. Nowy sezon 2021/2022 będzie wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy od 1998 roku w rozgrywkach weźmie udział osiemnaście drużyn. Wszystkie spotkania Ekstraklasy transmitować będzie Canal+, a jedno wybrane TVP Sport. W premierowej kolejce będzie to sobotni mecz Legii Warszawa z Wisłą Płock.
HIT Piast Gliwice – Raków Częstochowa; niedziela, 15:00
Pierwsza część nowego sezonu potrwa od 23 lipca do 18 grudnia. Wiosenna część rozgrywek rozpocznie się natomiast 4 lutego 2022 roku, a zakończy w przedostatni weekend maja. Z ligi spadną trzy najsłabsze zespoły, a trzy najwyżej sklasyfikowane powalczą o zrobienie zamieszania w Europie.
W trakcie kwalifikacji rozgrywek europejskich Legia Warszawa zazwyczaj grać będzie swoje mecze w sobotę, a Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i Śląsk Wrocław w niedzielę.
W nowym sezonie będziemy mieli aż dziewięć spotkań w danej kolejce. Standardowym rozwiązaniem będzie rozgrywanie dwóch meczów w piątek, trzech w sobotę, trzech w niedzielę oraz jednego w poniedziałek. W terminach, kiedy nie będzie spotkań poniedziałkowych, dojdzie czwarty mecz sobotni.
W tym sezonie ujrzymy w grze trzech beniaminków: Radomiaka Radom, Bruk-Bet Termalicę Niecieczę oraz Górnika Łęczna.
Pierwszy z 306 meczów nowego sezonu Ekstraklasy odbędzie się na stadionie w Niecieczy. Tamtejsza Termalica zmierzy się ze Stalą Mielec. Piłkarze Mariusza Lewandowskiego sezon w Fortuna 1. Lidze zakończyli na drugiej pozycji. W przygotowaniach do nowych rozgrywek „Słonie” rozegrały cztery mecze kontrolne, m.in. z izraelskim Hapoelem Beer Szewą, w którym przegrali 2:3, a także z Cracovią, z którą dwukrotnie zwyciężyli 4:0 i 2:1. Jeśli chodzi o drużynę z Podkarpacia, to przede wszystkim z funkcji trenera zrezygnował Włodzimierz Gąsior, którego zastąpił Adam Majewski. Stal Mielec rozegrała natomiast pięć sparingów, m.in: z Wisłą Kraków przegrała 2:3, uległa 0:2 ŁKS Łódź oraz wygrała ze Stalą Rzeszów 5:1. W drugim piątkowym spotkaniu Lech Poznań zagra ze zwycięzcą 1. Ligi, Radomiakiem Radom. Dla gospodarzy poprzedni sezon nie był zbytnio udany, który zakończyli dopiero na 11. miejscu. Bilans towarzyskich meczów to trzy wygrane (z Zagłębiem Lubin 3:1, z Midtjylland 3:2 oraz z Miedzią Legnica 4:0) oraz dwie porażki (z Lechią Gdańsk 0:1 i z Arką Gdynia 0:2) „Kolejorz” przed własną publicznością będzie chciał jak najlepiej wejść w nowy sezon. Goście mieli natomiast fantastyczną końcówkę sezonu. Tę serię podtrzymali także w sparingach. Pokonali dwóch ekstraklasowych rywali: Jagiellonię 4:1 i Lechię Gdańsk 2:0. Oba zespoły spotkały się całkiem niedawno, bo na początku lutego w 1/8 finału PP, gdzie po 90. minutach mieliśmy wynik 0:0, a w rzutach karnych to jednak Lech okazał się lepszy.
W sobotę Górnik Łęczna podejmie u siebie Cracovię. Gospodarze mieli zaledwie miesiąc przerwy pomiędzy barażami, a pierwszym spotkaniem w Ekstraklasie. Rozegrali zaledwie jeden oficjalny mecz towarzyski przed startem nowego sezonu, w którym ulegli Jagiellonii aż 0:4. Dla ich przeciwników poprzedni sezon nie był łatwy. Bardzo długo znajdowali się na granicy spadku. „Pasy” rozegrały aż 8 spotkań kontrolnych, m.in. wygrali z Mariborem 3:1, zremisowali 2:2 z Lokomotiwem Moskwa i ulegli Partizanowi 0:2. Jagiellonia zmierzy się natomiast z Lechią Gdańsk. Klub z Podlasia zakończył sezon na dziewiątej pozycji. Wyniki sparingów mogą niepokoić nieco ich sympatyków. Dwa razy przegrali i zremisowali oraz tylko raz wygrali. Warto zaznaczyć ściągnięcie do zespołu Michała Pazdana. Goście to natomiast siódma ekipa tamtego sezonu. Do końca walczyli o europejskie puchary. W spotkaniach towarzyskich pokonali m.in. Raków, Lecha czy Stomil Olsztyn. Przegrali z Legią oraz Radomiakiem. Wieczorem do gry wkroczy mistrz Polski, Legia Warszawa. „Wojskowi” już od początku lipca grają w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Dwukrotnie zwyciężyli z Bodo/Glimt. W minioną sobotę po rzutach karnych przegrali Superpuchar Polski z Rakowem Częstochowa. Przed własną publicznością zmierzą się z Wisłą Płock. „Nafciarze” to dwunasty zespół ostatniego sezonu. W towarzyskich spotkaniach wygrali z cypryjskim Aris, a także ze Skrą Częstochowa, zremisowali z Omonią Nikozja i ulegli Widzewowi Łódź. W lutym gospodarze pokonali rywali aż 5:2.
W niedzielę do gry wkroczą drużyny, które w czwartek rozgrywały swoje mecze w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy. O 15:00 zagrają dwa czołowe zespoły poprzedniego sezonu w Ekstraklasie. Szósta ekipa, Piast Gliwice, podejmie na własnym stadionie wicemistrza Polski, Raków Częstochowa. Gliwiczanie niedawno do składu ściągnęli Damiana Kądziora z hiszpańskiego Eibaru. Z meczów towarzyskich warto zwrócić uwagę na remis 1:1 ze Slavią Praga gospodarzy, a także zwycięstwa z Szachtarem oraz remis z Salzburgiem zespołu spod Jasnej Góry. Śląsk Wrocław, czwarta drużyna sezonu 20/21, zagra z wielką niespodzianką ostatnich miesięcy – Wartą Poznań. Piłkarze Jacka Magiery mają już za sobą pierwsze występy w Lidze Konferencji Europy, gdzie pewnie pokonali estoński Paide. Jeśli chodzi o „Zielonych” to w meczach kontrolnych stawiali na silne ekipy z Ekstraklasy. Przegrali z Pogonią Szczecin i Górnikiem Zabrze 1:2 , ale wygrali 1:0 z Zagłębiem Lubin. Wieczorem, brązowy medalista poprzedniego sezonu – Pogoń Szczecin, zmierzy się z Górnikiem Zabrze. „Portowcy” liczą przynajmniej na powtórzenie tak dobrego wyniku, jaki osiągnęli całkiem niedawno. Zwyciężyli w spotkaniach towarzyskich z Zagłębiem Lubin, Wartą i ulegli Ruzomberokowi ze Słowacji. Jeśli chodzi o gości, to nie można nie wspomnieć o jednym z najgłośniejszych transferów w historii Ekstraklasy, czyli Lukasie Podolskim. Ich bilans sparingów to trzy zwycięstwa i cztery porażki. W poniedziałek na zakończenie 1. kolejki Wisła Kraków podejmie u siebie Zagłębie Lubin. „Biała Gwiazda” liczy na zdecydowanie lepszy sezon w porównaniu do ostatniego, w którym zajęli trzynastą pozycję. Natomiast „Miedziowi” mieli i nadal mają trudną sytuację, kiedy nieoczekiwane z funkcji trenera zrezygnował Martina Szevela. Nowym szkoleniowcem został Dariusz Żuraw, który drużynę objął tydzień przed startem ligi. Nie wygrali oni żadnego z pięciu meczów kontrolnych przed nowym sezonem. Ich przygotowanie to prawdziwa zagadka dla wszystkich.
PIĄTEK – 23 LIPCA 2021
17:30 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Reporterzy: Adam Zakrzewski, Maciej Klimek
17:55 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: BRUK-BET TERMALICA NIECIECZA – PGE FKS STAL MIELEC
Komentarz: Piotr Glamowski – Wojciech Jagoda ( z Niecieczy)
20:00 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: SUPER PIĄTEK
*(również w przerwie meczu i o 22:30)
Studio: Cezary Olbrycht (z Poznania)
Reporterzy: Daria Kabała-Malarz, Mariusz Wróblewski
20:25 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: LECH POZNAŃ – RADOMIAK RADOM
Komentarz: Bartosz Gleń – Kamil Kosowski (z Poznania)
SOBOTA – 24 LIPCA 2021
14:40 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Piotr Glamowski – Wojciech Jagoda (z Łęcznej)
Reporterzy: Maciej Klimek, Adam Zakrzewski
14:55 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: GÓRNIK ŁĘCZNA – CRACOVIA
Komentarz: Piotr Glamowski – Wojciech Jagoda (z Łęcznej)
17:10 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Adrian Olek – Grzegorz Mielcarski (z Białegostoku)
Reporterzy: Tomasz Lipiński, Piotr Bugajny
17:25 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: JAGIELLONIA BIAŁYSTOK – LECHIA GDAŃSK
Komentarz: Adrian Olek – Grzegorz Mielcarski (z Białegostoku)
19:15 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: STUDIO
Studio: Mariusz Jankowski – Sebastian Mila, Robert Podoliński
Reporter: Radosław Przybysz
19:30 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Marcin Rosłoń – Tomasz Wieszczycki (z Warszawy)
Reporterzy: Maja Strzelczyk, Michał Wodziński
19:55 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: LEGIA WARSZAWA – WISŁA PŁOCK
Komentarz w Canal+: Marcin Rosłoń – Tomasz Wieszczycki (z Warszawy)
Komentarz w TVP Sport: Maciej Iwański – Marcin Żewłakow (z Warszawy)
22:00 Magazyn LIGA+
Studio: Rafał Dębiński
NIEDZIELA – 25 LIPCA 2021
14:40 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Przemysław Pełka – Marcin Baszczyński (z Gliwic)
Reporterzy: Maja Strzelczyk, Michał Wodziński
14:55 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: PIAST GLIWICE – RAKÓW CZĘSTOCHOWA
Komentarz: Przemysław Pełka – Marcin Baszczyński (z Gliwic)
17:10 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Rafał Dębiński – Remigiusz Jezierski (z Wrocławia)
Reporterzy: Gabriel Rogaczewski, Piotr Laboga
17:25 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: ŚLĄSK WROCŁAW – WARTA POZNAŃ
Komentarz w Canal+: Rafał Dębiński – Remigiusz Jezierski (z Wrocławia)
19:30 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Adam Marchliński – Maciej Murawski (ze Szczecina)
Reporterzy: Cezary Olbrycht, Mariusz Wróblewski
19:55 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: POGOŃ SZCZECIN – GÓRNIK ZABRZE
Komentarz: Adam Marchliński – Maciej Murawski (ze Szczecina)
22:00 Magazyn LIGA+ EXTRA
Studio: Krzysztof Marciniak – Bartosz Gleń, Adam Lyczmański
PONIEDZIAŁEK – 26 LIPCA 2021
17:40 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: WSTĘP DO MECZU
Komentarz: Rafał Dębiński – Grzegorz Mielcarski (z Krakowa)
Reporterzy: Piotr Laboga, Gabriel Rogaczewski
17:55 PKO Ekstraklasa – 1. kolejka: WISŁA KRAKÓW – KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN
Komentarz: Rafał Dębiński – Grzegorz Mielcarski (z Krakowa)
20:00 Magazyn EKSTRAKLASA PO GODZINACH
Studio: Filip Surma, Radosław Majdan
20:05 Magazyn GOL
Studio: Maciej Iwański
22:00 Magazyn EKSTRAPAKA – 1. KOLEJKA
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.