Znamy nowego trenera reprezentacji polski siatkarzy! Kim jest Serb i jak do jego wyboru odnoszą się sami zawodnicy?

12 stycznia prezes Polskiego Związku Piłki siatkowej Sebastian Świderski ogłosił, że trenerem męskiej reprezentacji polski będzie Nikola Grbić. Nie jest to żadne zaskoczenie, ponieważ Grbić od samego początku był uznawany za faworyta do objęcia polskiej kadry narodowej. Mimo młodego wieku trener ten osiągnął już wiele w klubowej siatkówce. Nie możemy zapomnieć jednak, że jako zawodnik sportowo osiągnął niemal wszystko. Sami zawodnicy o nowym trenerze wypowiadają się w samych superlatywach.

Nikola Grbić to serbski siatkarz  urodził się w 1973 roku w Zrenjaninie. W reprezentacji narodowej grał w latach 1995- 2010.  Jest młodszym bratem utytułowanego Vladimira Grbicia. Jako zawodnik występujący jeszcze w reprezentacji Jugosławii zdobył dwa medale Igrzysk Olimpijskich brąz w Atlancie w 1996 roku oraz złoto , które wywalczył wraz z reprezentacją w 2000 roku w Sydney. Obecnemu trenerowi nie brakuje, również sukcesów klubowych. Dwukrotnie wygrał ligę mistrzów w 2000 ( z włoskim zespołem Sisley Treviso) i 2009 roku ( z drużyną Itas Diatec Trentino). Był jednym z lepszych rozgrywających na świecie, wielokrotnie odznaczany w wielkich imprezach czy to w reprezentacji, ale również i w klubach, które miał okazję reprezentować.

Mimo młodego wieku Serb posiada już 7- letnie doświadczenie jako trener. Swoją przygodę trenerską rozpoczynał prowadząc w sezonie 2014/2015 zespół Sir Safety Perugia. Od 2015 roku przez trzy sezony prowadził zespół z Werony. W tym samym czasie od 2015 do 2019 roku był trenerem męskiej reprezentacji Serbii. Od 20 maja 2019 roku objął posadę trenerską w polskim zespole Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn- Koźle. To właśnie swoje największy sukces odniósł w polskim klubie, wygrywając w ubiegłym roku siatkarską Ligę Mistrzów. Obecnie Grbić prowadzi zespół Sir Safety Perugia, gdzie ma okazję trenować reprezentanta polski, jednego z najlepszych przyjmujących świata Wilfredo Leona.

O stylu pracy Grbicia wiele mówił Wilfredo Leon wskazując na różnice między byłym trenerem reprezentacji Vitalem Heynenem ,, Vital jest bardziej skoncentrowany na kwestiach technicznych, na treningu siłowym trochę mniej. Z kolei Nikola pilnuje, żeby siłownia była bardzo dokładnie zrobiona. Technika też jest dla niego ważna, ale zawsze mówi, że bez siły wiele na boisku nie zdziałasz” – tłumaczy 28-latek w rozmowie z portalem WP Sportowe Fakty. Sam Leon docenia trenera mówiąc o nim ,, W Perugii bardzo dobrze mi się z nim pracuje. Wykonaliśmy razem kawał dobrej roboty, co pokazują wyniki. Zajmujemy pierwsze miejsce
w Serie A z wyraźną przewagą nad drugim zespołem”.

   Kolejnym zawodnikiem, który odniósł się do wyboru nowego trenera był Kamil Semeniuk ,, Najlepszym dowód na to, jakim trenerem jest Nikola Grbić, jest nasz ostatni sezon i triumf
w Lidze Mistrzów”.
Na pytanie dziennikarzy – jakim trenerem jest Nikola Grbić odpowiedział ,, To taki siatkarski tata. Podziwiam u niego to, że nawet w najtrudniejszej sytuacji nie traci nadziei i potrafi przemówić do zawodników w taki sposób, że mobilizuje całą drużynę. Gdy w poprzednim sezonie graliśmy w Lidze Mistrzów z Zenitem Kazań i przegrywaliśmy już 0:2, to mówił do nas w taki sposób, byśmy uwierzyli, że jesteśmy w stanie zrobić wszystko w tym meczu”.

Obecnie sam trener nie chcę zdradzać szczegółów dotyczących prowadzenia kadry. Jest to zapewne związane z tym, że musi skupić się na pracy w Perugii. Pierwsze efekty pracy nowego trenera będziemy mogli śledzić już na początku czerwca podczas spotkań w Lidze Narodów.

About Dawid Pieczyrak