24-godzinny wyścig Le Mans na antenie Eurosportu 1

Wszyscy fani długodystansowego ścigania już z pewnością gromadzą siły przed nadchodzącą rywalizacją. W sobotę startuje wyścig, który wymaga przygotowania fizycznego nie tylko kierowców, ale też kibiców.  To już 88. edycja legendarnego wyścigu. Tegoroczna rywalizacja będzie jednak nietypowa. Przed pandemię koronawirusa […]

Wszyscy fani długodystansowego ścigania już z pewnością gromadzą siły przed nadchodzącą rywalizacją. W sobotę startuje wyścig, który wymaga przygotowania fizycznego nie tylko kierowców, ale też kibiców. 

To już 88. edycja legendarnego wyścigu. Tegoroczna rywalizacja będzie jednak nietypowa. Przed pandemię koronawirusa data rozgrywania zmagań została przesunięta o trzy miesiące. Będzie to druga taka sytuacja w historii, kiedy wyścig Le Mans odbędzie się we września, a nie w czerwcu. Po raz pierwszy jednak fascynującego 24-godzinnego spektaklu nie zobaczą z trybun kibice.

Wrześniowy termin niesie za sobą pewne konsekwencje. W czerwcu, kiedy planowo miała odbyć się rywalizacja, występują najdłuższe dni w roku. Wówczas kierowcy ścigają się po ciemku około 8 godzin. Teraz, gdy dni stają się coraz krótsze, czas zmagań w ciemnościach zdecydowanie wzrośnie. Kierowcy rywalizować będą mniej więcej tyle samo czasu przy naturalnym świetle i przy oświetleniu reflektorów samochodowych. Nocne zmagania to wielka atrakcja dla kibiców. Podziwianie pędzących samochodów przy blasku świateł stwarza niepowtarzalny klimat.

Na liście startowej wyścigu widnieje 59. ekip. W najsilniejszej klasie wyścigowej LMP1 rywalizować będzie pięć załóg. Będą to dwie Toyoty TS 050 Hybrid, dwa Rebelliony R13-Gibson oraz jeden ENSO CLM P1/01-Gibson. W samochodzie Toyoty w tym roku zabraknie Fernando Alonso. Hiszpan wraz z Sebastienem Buemi oraz Kazuki Nakajimą triumfowali w dwóch poprzednich edycjach wyścigu. Doświadczonego kierowcę Formuły 1 w tym roku zastąpi Brendon Hartley. W kategorii LMP2 w zespole Inter Europol Competition wystartuje polski kierowca – Jakub Śmiechowski.

24-godzinną relację przeprowadzi stacja Eurosport 1. Wyścig startuje w sobotę o 14.30. Wcześniej jednak będziemy mogli śledzić przebieg treningów i kwalifikacji. Komentatorami zawodów będą Grzegorz Gac, Andrzej Mielcarek, Grzegorz Jędrzejewski oraz Wojciech Jakóbczyk.

PIĄTEK – 18 WRZEŚNIA

09:50 FIA World Endurance Championship – 24 Hours of Le Mans, Francja: IV SESJA TRENINGOWA na żywo
Eurosport PlayerIpla

11:15 FIA World Endurance Championship – 24 Hours of Le Mans, Francja: II SESJA KWALIFIKACYJNA na żywo
Eurosport PlayerIplaSOBOTA – 19 WRZEŚNIA 

10:30 FIA World Endurance Championship – 24 Hours of Le Mans, Francja: SESJA TRENINGOWA na żywo
Eurosport PlayerIpla

11:00 Michelin Le Mans Cup – Road To Le Mans, Le Mans, Francja: WYŚCIG 2 na żywo
Eurosport PlayerIpla

13:30 FIA World Endurance Championship – 24 Hours of Le Mans, Francja: WYŚCIG na żywo
*(do 15:05 dnia następnego)
Eurosport PlayerIpla

About Michał Winiarczyk