Curlingowe ME w Eurosporcie i TVP Sport

W szwajcarskim Sankt Gallen o prym na Starym Kontynencie powalczą curlerzy i curlerki. Dla niektórych drużyn będzie to ostatni sprawdzian przed walką o ostatnie przepustki na igrzyska olimpijskie w Pjongczangu. Wśród mężczyzn bieżąca dekada upływa pod znakiem rywalizacji Szwedów pod […]

W szwajcarskim Sankt Gallen o prym na Starym Kontynencie powalczą curlerzy i curlerki. Dla niektórych drużyn będzie to ostatni sprawdzian przed walką o ostatnie przepustki na igrzyska olimpijskie w Pjongczangu.

Wśród mężczyzn bieżąca dekada upływa pod znakiem rywalizacji Szwedów pod wodzą Niklasa Edina i Norwegów z Thomasem Ulsrudem jako kapitanem. W ostatnich sześciu finałach aż czterokrotnie ci skipowie stawali naprzeciw siebie i tylko raz, w 2011 roku, górą byli Norwegowie. Tylko jeden kraj zdołał wmieszać się w tę walkę – Szwajcarzy na czele ze Svenem Michela pokonali Norwegów w finale mistrzostw w 2013 roku, a dwa lata później, już w zestawieniu z Peterem de Cruzem jako skipem, ulegli Szwedom. W tym roku również te trzy drużyny należy zaliczyć do grona głównych faworytów. Najmocniej zagrozić im mogą Rosjanie (skip Aleksander Timofiejew) oraz Brytyjczycy (skip Kyle Smith). Ci pierwsi w zeszłym roku byli o krok od pokonania Szwajcarów w meczu o brąz, ci drudzy to mistrzowie świata juniorów z 2013 roku i nadzieja Brytyjczyków na medal w Pjongczangu. Stawkę turnieju uzupełniają próbujący wrócić po latach stagnacji do światowej czołówki Niemcy (skip Alexander Baumann), będący w ubiegłym roku w dolnej połowie tabeli Włosi (skip Joel Retornaz) i Austriacy (skip Sebastian Wunderer) oraz wracający do dywizji A Holendrzy (Jaap Van Dorp) i debiutujący w europejskiej elicie Słowacy (skip Juraj Gallo).

W turnieju kobiet zobaczymy wiele doświadczonych zawodniczek. O trzecie złoto z rzędu powalczą Rosjanki – tytułu nie obroni jednak Wiktorija Mojsiejewa, która w tym roku musiała ustąpić pola Annie Sidorowej, mistrzyni sprzed dwóch lat. Na lodzie w Sankt Gallen zaprezentują się też ubiegłoroczne srebrne i brązowe medalistki, odpowiednio Szwedki (skip Anna Hasselborg) i Szkotki (skip Eve Muirhead). W barwach gospodarzy wystąpi drużyna Silvany Tirinzoni, która powróci na mistrzostwa Europy po dziesięciu latach. Krótszy rozbrat z czempionatem miała Włoszka Diana Gaspari, która ostatni raz wystąpiła w 2012 roku. Ponadto w stawce znajdą się czwarte w ubiegłym roku Czeszki (skip Anna Kubeskova), piąte Dunki (skip Madeleine Dupont – w tej roli na ME po raz pierwszy od 13 lat) oraz siódme Niemki (skip Daniela Jentsch). Awans z dywizji B uzyskał w ubiegłym roku Węgierki (skip Dorottya Palancsa) oraz absolutne debiutantki, Turczynki (skip Dilsat Yildiz).

Polskie reprezentacje po raz kolejny rywalizować będą w dywizji B. W turnieju panów reprezentować nas będzie drużyna z klubu z Sopotu na czele z Borysem Jasieckim, a wśród pań tegoroczne wicemistrzynie Europy dywizji C z Łodzi pod dowództwem Marty Szeligi-Fryni. Obu ekipom o historyczny awans do elity Starego Kontynentu będzie niezwykle ciężko.

W telewizji obejrzeć będzie można jedynie zmagania dywizji A. Większość spotkań pokaże Eurosport, a finały także TVP Sport.

SOBOTA – 18 LISTOPADA 2017

09:00 Mistrzostwa Europy, St. Gallen, Szwajcaria – faza grupowa mężczyzn: NORWEGIA –  ROSJA na żywo
Eurosport 2 HDEurosport PlayerIpla

NIEDZIELA – 19 LISTOPADA 2017

09:00 Mistrzostwa Europy, St. Gallen, Szwajcaria – faza grupowa kobiet: NIEMCY – SZWAJCARIA na żywo
Eurosport 2 HDEurosport PlayerIpla

PONIEDZIAŁEK – 20 LISTOPADA 2017

08:00 Mistrzostwa Europy, St. Gallen, Szwajcaria – faza grupowa mężczyzn: NIEMCY – SZKOCJAna żywo
Eurosport PlayerIpla

WTOREK – 21 LISTOPADA 2017

14:00 Mistrzostwa Europy, St. Gallen, Szwajcaria – faza grupowa kobiet: NIEMCY – DANIAna żywo
Eurosport 2 HDEurosport PlayerIpla

ŚRODA – 22 LISTOPADA 2017

14:00 Mistrzostwa Europy, St. Gallen, Szwajcaria – faza grupowa mężczyzn: NORWEGIA – SZWECJAna żywo
Eurosport 2 HDEurosport PlayerIpla

CZWARTEK – 23 LISTOPADA 2017

09:00 Mistrzostwa Europy, St. Gallen, Szwajcaria – faza grupowa mężczyzn: SZWECJA – SZWAJCARIAna żywo
Eurosport 2 HDEurosport PlayerIpla

19:00 Mistrzostwa Europy, St. Gallen, Szwajcaria – półfinał mężczyzn: ??? ???na żywo
Eurosport 2 HDEurosport PlayerIpla

SOBOTA – 25 LISTOPADA 2017

08:00 Mistrzostwa Europy, St. Gallen, Szwajcaria – mecz o 3. miejsce kobiet (skrót): ??? ???


09:00 Mistrzostwa Europy, St. Gallen, Szwajcaria – mecz o 3. miejsce mężczyzn (skrót): ??? ???


10:00 Mistrzostwa Europy, St. Gallen, Szwajcaria – finał kobiet: ??? – ???na żywo
Eurosport 2 HDEurosport PlayerIpla

15:00 Mistrzostwa Europy, St. Gallen, Szwajcaria – finał mężczyzn: ??? ???na żywo
(od 16:30 w TVP Sport HD)

About Wojciech Nowakowski