Mistrzostwa świata w biegach narciarskich w Eurosporcie i TVP Sport

Biegi narciarskie będą pierwszą dyscypliną, która rozpocznie swoje zmagania podczas tegorocznych mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Rywalizację na trasach w Oberstdorfie pokazywać będą Eurosport i TVP Sport. W pierwszym tygodniu odbędą się kwalifikacje do biegów stylem dowolnym, sprint indywidualny i […]

Biegi narciarskie będą pierwszą dyscypliną, która rozpocznie swoje zmagania podczas tegorocznych mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Rywalizację na trasach w Oberstdorfie pokazywać będą Eurosport i TVP Sport.

W pierwszym tygodniu odbędą się kwalifikacje do biegów stylem dowolnym, sprint indywidualny i drużynowy, a także bieg łączony. Szczególnie interesująca dla polskich kibiców będzie rywalizacja w sprincie – to właśnie w tej konkurencji nasze reprezentantki zdobyły najwięcej punktów Pucharu Świata, a Monika Skinder i Karolina Kaleta zdobyły odpowiednio złoto i srebro na juniorskich mistrzostwach świata w Vuokatti. Naturalnie, na seniorskim czempionacie stawka będzie duża bardziej doświadczona i wytrenowana, na czele z również młodymi, ale już znanymi ze świetnych występów w Pucharze Świata Szwedkami, których liderką jest Linn Svahn.

Na dystansach liderką kadry Martina Bajčičáka będzie Izabela Marcisz, mistrzyni świata do lat 23 w biegu na 10 km stylem dowolnym. Poza tą trójką do kadry powołane zostały też Weronika Kaleta, mająca na koncie już punkty Pucharu Świata, a także Karolina Kukuczka. Drużyna, w której ma znaleźć się następczyni Justyny Kowalczyk, współpracującej jako trener z kadrą, w Oberstdorfie będzie jednak głównie zbierać doświadczenie. Pierwszoplanowe role odgrywać będą zapewne Norweżki – przede wszystkim Therese Johaug oraz Helene Marie Fosseholm. Rówieśniczka Moniki Skinder wyrasta na nową gwiazdę norweskich biegów i może być dowodem na skuteczność tamtejszego systemu szkolenia młodzieży.

Wśród panów sezon 2020/2021 to starcie Norwegów z Rosjanami, a przede wszystkim Aleksandrem Bolszunowem. Lider Sbornej zapewnił sobie Kryształową Kulę przede wszystkim tym, że Skandynawów zabrakło podczas Tour de Ski – tym większe szanse na lepsze wyniki mają właśnie Norwegowie, którzy nie mają „w nogach” najtrudniejszej rywalizacji w światowych biegach, za to szczyt formy szykowali wyłącznie na czempionat w Oberstdorfie. Polską kadrę, którą prowadzi Lukáš Bauer, stanowić będą Maciej Staręga, Dominik i Kamil Bury, Kacper Antolec i Michał Haratyk. Biało-Czerwoni po stosunkowo udanym ubiegłym sezonie, w którym poczynili znaczny progres, w tym znacząco rozczarowują – jedynie Staręga dwukrotnie uplasował się w trzeciej dziesiątce rywalizacji sprinterskiej w Pucharze Świata.

ŚRODA – 24 LUTEGO 2021

08:50 Mistrzostwa Świata, Oberstdorf, Niemcy: KWALIFIKACJE BIEGU NA 5KM STYLEM DOWOLNYM KOBIE


10:20
Mistrzostwa Świata, Oberstdorf, Niemcy: KWALIFIKACJE BIEGU NA 10KM STYLEM DOWOLNYM MĘŻCZYZN


CZWARTEK – 25 LUTEGO 2021

08:50 Mistrzostwa Świata, Oberstdorf, Niemcy: KWALIFIKACJE SPRINTU STYLEM KLASYCZNYM KOBIET I MĘŻCZYZN


11:20
Mistrzostwa Świata, Oberstdorf, Niemcy: SPRINT STYLEM KLASYCZNYM KOBIET I MĘŻCZYZN


SOBOTA – 27 LUTEGO 2021

11:35 Mistrzostwa Świata, Oberstdorf, Niemcy: BIEG ŁĄCZONY KOBIET NA 15 KM 
*(o 14:50  w Eurosporcie 1 HD)

13:20 Mistrzostwa Świata, Oberstdorf, Niemcy: BIEG ŁĄCZONY MĘŻCZYZN NA 30 KM
*(od 14:00 także w Eurosporcie 1 HD)

NIEDZIELA – 28 LUTEGO 2021

11:00 Mistrzostwa Świata, Oberstdorf, Niemcy: KWALIFIKACJE SPRINTU DRUŻYNOWEGO STYLEM DOWOLNYM KOBIET I MĘŻCZYZN


12:50
Mistrzostwa Świata, Oberstdorf, Niemcy: SPRINT DRUŻYNOWY STYLEM DOWOLNYM KOBIET I MĘŻCZYZN

About Wojciech Nowakowski