MŚ w Falun: Sprinty drużynowe w TSG FM

Bardzo dobrym startem w sprincie techniką klasyczną Justyna Kowalczyk pokazała, że udało się jej przygotować wysoką formę na Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym, które odbywają się w szwedzkim Falun. Drugim występem naszej najlepszej biegaczki narciarskiej w historii będzie sprint drużynowy, w […]

Bardzo dobrym startem w sprincie techniką klasyczną Justyna Kowalczyk pokazała, że udało się jej przygotować wysoką formę na Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym, które odbywają się w szwedzkim Falun. Drugim występem naszej najlepszej biegaczki narciarskiej w historii będzie sprint drużynowy, w którym zaprezentuje się wspólnie z Sylwią Jaśkowiec. 

Polki pokazały już w tym sezonie pokazały, że stać je na wyśmienity start w tej konkurencji. Podczas Pucharu Świata w estońskim Otepää zajęły trzecie miejsce, a wyprzedziły je tylko Szwedki (Ida Ingemarsdotter i Stine Nilsson) oraz Norweżki (Maiken Caspersen Falla i Ingvild Flugstad Østberg). Trzeba, jednak pamiętać, że trasy w Falun są trudniejsze od tych, na których ścigano się w Estonii. To dobra wiadomość dla Justyny. Niestety, prawdobodobnie gorzej będzie się czuła na niej Sylwia, choć determinacji i woli walki z pewnością jej nie zabraknie. Zwróćmy też uwagę, że Kowalczyk nie była wtedy w najlepszej formie, a mimo to udało się stanąć na podium. Jeśli chodzi o imprezy rangi mistrzowskiej to na poprzednich Mistrzostwach Świata w Val di Fiemme triumfowały Amerykanki (Kikkan Randall i Jessica Diggins)  przed Szwedkami (Ingemarsdotter i Charlotte Kalla) i Finkami (Riika Sarasoja i Krista Lahtemaki). Trudno, jednak spodziewać się by zawodniczki z USA powtórzyły ten sukces. Polski w składzie Sylwia Jaśkowiec, Agnieszka Szymańczak we Włoszech były dziewiąte. Na Igrzyskach Olimpijskich konkurencja ta była rozgrywana klasykiem, a wygrały ją Norweżki (Marit Bjørgen i Østberg). Drugie miejsce zajęły Finki, a na najniższym stopniu podium zameldowały się Szwedki. 

W rywalizacji panów tradycyjnie rywalizacja powinna być bardziej zacięta. Faworytami będą Norwegowie, niezależnie od tego w jakim składzie by nie wystąpili. Zagrozić im będą chcieli gospodarze oraz przede wszytkim Rosjanie. Nie jest, jednak wykluczone, że medal zdobęcie jakaś inna nacja, wszkaże wśród medalistów tej konkurencji mieliśmy np. zawodników z Kanady czy Kazachstanu. Na starcie nie zabraknie również Polaków. Prawdobodbnie Polskę reprezentować będzie Maciej Staręga i Maciej Kreczmer.

NIEDZIELA – 22 LUTEGO 2015

12:30 Mistrzostwa Świata, Falun, Szwecja – Biegi narciarskie: SPRINTY DRUŻYNOWE na żywo

Komentarz: Dawid Brilowski, Łukasz Kozłowski

Przygotował: Bartosz Mierzwa

About Bartosz Mierzwa