Ostatnia kolejka LOTTO Ekstraklasy w TVP, NC+ i Eurosporcie

W ostatniej kolejce LOTTO Ekstraklasy dojdzie do decydujących rozstrzygnięć. W  górnej połówce tabeli poznamy mistrza Polski, który rozstrzygnie się pomiędzy Piastem Gliwice, a Legią Warszawa, natomiast w dole praktycznie zdegradowana Miedź Legnica w korespondencyjnym pojedynku powalczy o utrzymanie z Wisłą […]

W ostatniej kolejce LOTTO Ekstraklasy dojdzie do decydujących rozstrzygnięć. W  górnej połówce tabeli poznamy mistrza Polski, który rozstrzygnie się pomiędzy Piastem Gliwice, a Legią Warszawa, natomiast w dole praktycznie zdegradowana Miedź Legnica w korespondencyjnym pojedynku powalczy o utrzymanie z Wisłą Płock.

W sobotę zostaną rozegrane wszystkie spotkania grupy spadkowej LOTTO Ekstraklasy. Dwa spotkania nie mają już praktycznie żadnej poważnej stawki, walka odbędzie się jedynie o wyższe miejsce w końcowej klasyfikacji. Takimi spotkaniami są pojedynki Korony Kielce z Górnikiem Zabrze i Śląska Wrocław z Arką Gdynia. Te dwie ostatnie drużyny utrzymanie zapewniły sobie dopiero w poprzedniej kolejce, kiedy to wygrały bardzo ważne dla siebie mecze.

Natomiast w dwóch pozostałych spotkaniach walka jeszcze będzie się toczyć o coś. Praktycznie przesądzone jest, że z LOTTO Ekstraklasy spadnie także drugi beniaminek, Miedź Legnica, ale zespół z Dolnego Śląska będzie chciał jeszcze powalczyć o zwycięstwo przy Reymonta 22 z Wisłą Kraków. Raczej pewne jest, że nawet zwycięstwo legniczan, nie uchroni ich przed degradacją, ale na pewno walczyć będą do ostatnich chwil.

Rzutem na taśmę natomiast raczej utrzyma się Wisła Płock, która po fatalnym sezonie ostatecznie kończy sezon dość szczęśliwie. Jedynie ogromna katastrofa mogłaby spowodować, że „Nafciarze” pożegnają się z najwyższą klasą rozgrywkową. Zespół z Płocka musiałby przegrać ze zdegradowanym już Zagłębiem Sosnowiec przy równoczesnym zwycięstwie Miedzi Legnica, co oczywiście nie jest niemożliwe.

Dużo ciekawiej zapowiada się walka w grupie mistrzowskiej. Aktualnie liderujący Piast Gliwice podejmie na własnym stadionie Lecha Poznań. Gliwiczanom do mistrzostwa Polski wystarczy brak zwycięstwa Legii Warszawa w ostatnim spotkaniu. Wtedy bez względu na własny wynik Piast pierwszy raz w historii zostanie mistrzem Polski. Natomiast jeśli Legia wygra swoje spotkania, Piast mecz z Lechem także będzie musiał wygrać, ponieważ przy równej liczbie punktów, najpierw liczy się pozycja zespołu w rundzie zasadniczej, a wtedy Legia była ponad Piastem. Równocześnie wydaje się, że Lechowi niezbyt zależy na pokonaniu gospodarzy tego spotkania i tym samym niemal wyłożenia na tacy mistrzowskiej korony swoim największym rywalom.

W drugim najważniejszym spotkaniu o tytuł mistrza kraju Legia Warszawa podejmie przy Łazienkowskiej Zagłębie Lubin. Legioniści jak już zostało wcześniej wspomniane muszą wygrać niedzielne spotkanie i równocześnie liczyć na brak zwycięstwa Piasta. „Miedziowi” w poprzedniej kolejce stracili szansę na udział w europejskich pucharach, więc do meczu przy Łazienkowskiej przystąpią już z dużym luzem psychicznym.

Zespół Cracovii zagra swoje spotkanie z Pogonią Szczecin. „Portowcy” nie grają już o nic, ale ostatnie dwa spotkania i dwa remisy z pierwszym i drugim zespołem pokazały, że wciąż mają chęć gry w kończącym się już sezonie. Dla „Pasów” awans do eliminacji Ligi Europy będzie zwieńczeniem udanego sezonu.

W ostatnim meczu grupy mistrzowskiej tego sezonu LOTTO Ekstraklasy Lechia Gdańsk zagra u siebie z Jagiellonią Białystok. Lechiści po zwycięstwie w finale Pucharu Polski wyraźnie odpuścili walkę o tytuł mistrza Polski, na który stracili już szanse. Lechia w ostatnich czterech spotkaniach zdobyła zaledwie jeden punkt i do liderującego Piasta traci już pięć „oczek”. Natomiast Jagiellonia Białystok wciąż ma szanse na udział w eliminacjach Ligi Europy, musi tylko odnieść lepszy rezultat od Cracovii, gdyż oba zespoły mają identyczną liczbę punktów, ale to „Pasy” były wyżej w tabeli na koniec rundy zasadniczej.

SOBOTA – 18 MAJA 2019

14:30 Lotto Ekstraklasa – grupa spadkowa, 37. kolejka: MULTILIGA+ na żywo
CANAL+ Sport HD
Studio: Rafał Dębiński, Filip Surma – Grzegorz Mielcarski, Maciej Murawski
15:00 Lotto Ekstraklasa – grupa spadkowa, 37. kolejka: STUDIO na żywo
Eurosport 1 HDEurosport PlayerIpla

15:20 Lotto Ekstraklasa – grupa spadkowa, 37. kolejka: WISŁA KRAKÓW – MIEDŹ LEGNICA na żywo

Komentarz: Robert Skrzyński – Kamil Kosowski (z Krakowa)
Reporterzy: Paulina Bojarska, Mariusz Wróblewski

15:20 Lotto Ekstraklasa – grupa spadkowa, 37. kolejka: KORONA KIELCE – GÓRNIK ZABRZE na żywo

Komentarz: Cezary Olbrycht – Marcin Baszczyński (z Kielc)
Reporterzy: Tomasz Lipiński
15:20 Lotto Ekstraklasa – grupa spadkowa, 37. kolejka: WISŁA PŁOCK – ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC na żywo

Komentarz: Bartosz Gleń – Tomasz Wieszczycki (z Płocka)
Reporterzy: Maja Strzelczyk, Adam Westfal
15:20 Lotto Ekstraklasa – grupa spadkowa, 37. kolejka: ŚLĄSK WROCŁAW – ARKA GDYNIA na żywo
Eurosport 1 HDEurosport PlayerIpla

NIEDZIELA – 19 MAJA 2019

16:45 Lotto Ekstraklasa – grupa mistrzowska, 37. kolejka: STUDIO na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl

17:00 Lotto Ekstraklasa – grupa mistrzowska, 37. kolejka: MULTILIGA+ na żywo
CANAL+ Sport HD

17:30 Lotto Ekstraklasa – grupa mistrzowska, 37. kolejka: WSTĘP DO MECZU na żywo
Eurosport PlayerIpla

17:50 Lotto Ekstraklasa – grupa mistrzowska, 37. kolejka: LEGIA WARSZAWA – KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN na żywo

17:50 Lotto Ekstraklasa – grupa mistrzowska, 37. kolejka: PIAST GLIWICE – LECH POZNAŃ na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl

17:50 Lotto Ekstraklasa – grupa mistrzowska, 37. kolejka: LECHIA GDAŃSK – JAGIELLONIA BIAŁYSTOK na żywo

17:55 Lotto Ekstraklasa – grupa mistrzowska, 37. kolejka: CRACOVIA – POGOŃ SZCZECIN na żywo
Eurosport PlayerIpla

PONIEDZIAŁEK – 20 MAJA 2019

19:45 LOTTO Ekstraklasa: GALA na żywo
CANAL+ Sport HD

22:00 Magazyn GOL EKSTRA na żywo
TVP Sport HDsport.tvp.pl

22:15 Magazyn EKSTRAPAKA – 37. KOLEJKA 
CANAL+ Sport HD

About Bartosz Głąb

Dziennikarz GOL24.pl zajmujący się piłkarską Ekstraklasą i 1. ligą, oraz współpracujący z TakSięGra.pl