Pływanie na igrzyskach olimpijskich w Tokio

Przed igrzyskami o żadnym sporcie nie mówiło się w Polsce tak wiele, co o pływaniu. W cieniu wielkiego skandalu wywołanego przez Polski Związek Pływacki do zawodów w Tokio przystąpi jedenaścioro Polaków w konkurencjach indywidualnych i cztery polskie sztafety. Transmisje będą […]

Przed igrzyskami o żadnym sporcie nie mówiło się w Polsce tak wiele, co o pływaniu. W cieniu wielkiego skandalu wywołanego przez Polski Związek Pływacki do zawodów w Tokio przystąpi jedenaścioro Polaków w konkurencjach indywidualnych i cztery polskie sztafety. Transmisje będą dostępne na antenach TVP oraz Eurosportu.

O tym co nas czeka, specjalnie dla TakSięGra opowiedziała Alicja Tchórz (mistrzyni Europy na krótkim basenie, olimpijka z Londynu i Rio), która była już w Tokio, ale w wyniku błędu popełnionego przez PZP była zmuszona do opuszczenia Japonii wraz z piątką kolegów i koleżanek.

Marceli Korytek, TakSięGra: Pani Alicjo, była Pani w Takasaki, gdzie około 100 km od Tokio przygotowują się do igrzysk między innymi nasi pływacy. Mając w pamięci igrzyska w Londynie i Rio, jaka panuje atmosfera w Japonii? Te igrzyska niewątpliwie będą inne niż wszystkie, choćby ze względu na pandemię. Słychać głosy krytyczne wobec organizatorów. Jak to wszystko wygląda tam na miejscu? Jakie są Pani odczucia

Alicja Tchórz: Z całą pewnością będą to ciche igrzyska. Są to ciche igrzyska bez udziału publiczności, ale zostaliśmy ciepło przyjęci przez Japończyków. Naprawdę byli bardzo pomocni, więc tutaj nie możemy narzekać na organizację, przynajmniej w tej kwestii, którą udało mi się zobaczyć. Byłam tam bardzo krótko, więc nie wiem jaka sytuacja panuje w wiosce olimpijskiej.

Marceli: Na co stać naszych pływaków? Czego możemy się spodziewać? Zacznijmy może od chorążego polskiej reprezentacji w Tokio, Pawła Korzeniowskiego, który będzie pływał 100 m stylem motylkowym.

Alicja: Myślę, że Paweł chce pokazać, że pomimo dojrzałego wieku jak na pływaka, stać go na naprawdę dużo. Myślę, że jest tutaj mowa o finale igrzysk olimpijskich, o poprawieniu rekordu Polski seniorów. O tym na pewno myśli Paweł na swoich już, uwaga, piątych igrzyskach olimpijskich.

Marceli: Myślę, że czołową postacią, jeśli chodzi o naszych pływaków, może być Radosław Kawęcki, który będzie pływał 200 m stylem grzbietowym. Co Pani może nam o nim powiedzieć?

Alicja: On w ostatnich miesiącach powrócił do szkolenia z panem trenerem Jackiem Miciulem, który doprowadził go do medali mistrzostw świata, do rekordów Europy na krótkim basenie, także to jest szkoleniowiec, który zna go bardzo dobrze. Mam nadzieję, że na pewno będzie chciał się odkuć za te nieudane igrzyska w Rio de Janeiro, gdzie zakończył bardzo nieszczęśliwie na siedemnastym miejscu tuż za półfinałem, Teraz na pewno ta lokata będzie wyższa. Liczę, że będzie również wyższa aniżeli w Londynie, gdzie Radek był na jeszcze bardziej pechowym miejscu, bo czwartym, także nie ma co ukrywać, że on marzy o medalu i tego mu życzę.

Marceli: 50 m stylem dowolnym będą pływali Konrad Czerniak i Paweł Juraszek. Co o nich możemy powiedzieć?

Alicja: No chyba najbardziej nieobliczalnym pływakiem z naszej kadry to jest właśnie Paweł Juraszek, który może sięgnąć po złoto, a może mu coś nie wyjść. To jest sprint, tutaj trzeba być nie tylko dobrze przygotowanym fizycznie i psychicznie, ale też mieć trochę szczęścia, bo kiedy popełnimy jakiś delikatny błąd przy wejściu do wody czy na zakończeniu, to kosztuje sprinterów kilka miejsc.

Marceli: Jakub Skierka będzie pływał 200 m stylem grzbietowym.

Alicja: Tak i tutaj to jest zawodnik, który również wychodzi spod ręki trenera Jacka Miciula. Na poprzednich mistrzostwach świata pływał w półfinałach, także myślę, że jego również możemy zobaczyć w popołudniowych startach (popołudnie w Tokio, około 3:30 polskiego czasu, wtedy rozgrywane są najważniejsze wyścigi – przyp. red.).

Marceli: Jakub Majerski i Krzysztof Chmielewski będą pływali 200 m stylem motylkowym, a Jakub Majerski także 100 m motylkiem.. Co możemy o nich powiedzieć?

Alicja: Chmielewski to świeżo upieczony mistrz Europy juniorów. Najmłodszy uczestnik męskiej kadry na igrzyskach olimpijskich. Będzie zdobywał doświadczenie, ale myślę, że to jego młodzieńcze szaleństwo doprowadzi go do półfinału albo może do finału igrzysk olimpijskich. Jakub Majerski jest już troszeczkę bardziej zaprawiony w bojach pomimo tego, że jest jeszcze niezwykle młodym zawodnikiem, ale jego szans najbardziej upatrywała bym na 100 m stylem motylkowym.

Marceli: Jeszcze został jeden pan, ten z minium B, Kacper Stokowski, który został dowołany, że tak powiem, zaproszony przez FINĘ. Co możemy powiedzieć o Kacprze, który będzie startował na 100 m stylem grzbietowym?

Alicja: Myślę, że akurat w jego przypadku to priorytetem jest sztafeta 4 x 100 m zmiennym, w której to mężczyźni znajdują się aktualnie na szóstym miejscu w rankingu światowym, także tu jest walka o finał, o miejsce medalowe i tego właśnie naszym panom życzę.

Marceli: To jeszcze zapytam od razu o trzy pozostałe sztafety, bo wiemy, że wystartują jednak w sumie cztery, a nie pięć w wyniku tych wszystkich zawirowań. Czego możemy się spodziewać po tych trzech pozostałych sztafetach, które zobaczymy w Tokio?

Alicja: Na pewno pozostawienia wszystkich sił w basenie. Z tego, co się komunikuję razem z zawodnikami, to są oni bardzo zmotywowani, szczególnie dlatego, żeby pomścić tych, którzy musieli wrócić. Niektóre te sztafety będą niestety startowały w osłabionych składach, z tego tytułu, że nas tam nie ma, ale na pewno godnie zostaniemy zastąpieni i liczę na to, że jak najwięcej tych sztafet wejdzie do czołowych ósemek.

Marceli: I na deser zostawiliśmy sobie dwie Panie. Katarzyna Wasick będzie pływała 50 m stylem dowolnym i Laura Bernat 200 m stylem grzbietowym.

Alicja: Kasia tutaj otwarcie mówi, że jedzie po medal i zrezygnowała ze startów sztafetowych z tego tytułu oraz ze startu na 100 m stylem dowolnym. Jeżeli chodzi o Laurę Bernat, jest to bardzo młoda zawodniczka, też świeżo upieczona mistrzyni Europy juniorów na 200 m stylem grzbietowym. Jedzie tam zdobyć przede wszystkim doświadczenie. Myślę, że półfinał byłby naprawdę bardzo dużym osiągnięciem, jeśli chodzi o tą zawodniczkę.

Marceli: Nie chcę już roztrząsać tego przykrego dla Pani tematu, który od tygodnia jest na tapecie polskiego sportu. Zapytam tylko, czy ta sytuacja zdopinguje naszych zawodników, którzy pozostali w Tokio do lepszych wyników czy też ich rozbije i zdemotywuje? Jak Pani sądzi?

Alicja: Na pewno ta sytuacja gdzieś tam nas zjednoczyła i myślę, że będą chcieli pomóc to całe zamieszanie przekształcić w sportową złość i będą chcieli nas pomścić w basenie. Myślę, że uda im się po prostu odciąć i dać z siebie wszystko, tak, żebyśmy mówili o tym pływaniu właśnie przez pryzmat ich wyników, a nie skandalu.

Marceli: To jeszcze na koniec zapytam o Panią. To by były już trzecie igrzyska, za Panią Londyn i Rio. Czy za trzy lata w Paryżu będziemy emocjonowali się występami Alicji Tchórz?

Alicja: Wydaje mi się, że… nie!

Gorąco wierzymy, że ci wspaniali pływacy dostarczą nam wiele wspaniałych emocji.

Typy redakcji:
50 metrów stylem dowolnym – Caeleb Dressel (Stany Zjednoczone)  i Emma McKeon (Australia)
100 metrów stylem dowolnym – Caeleb Dressel (Stany Zjednoczone) i Emma McKeon (Australia)
200 metrów stylem dowolnym – Duncan Scott (Wielka Brytania) i Ariarne Titmus (Australia)
400 metrów stylem dowolnym – Mack Horton (Australia) i Katie Ledecky (Stany Zjednoczone)
800 metrów stylem dowolnym – Gregorio Paltrinieri (Włochy), Katie Ledecky (Stany Zjednoczone)
1500 metrów stylem dowolnym – Michaiło Romanczuk (Ukraina), Katie Ledecky (Stany Zjednoczone)
100 metrów stylem motylkowym – Caeleb Dressel (Stany Zjednoczone) i Torri Hus (Stany Zjednoczone)
200 metrów stylem motylkowym – Kristof Milak (Węgry) i Hali Flickinger (Stany Zjednoczone)
100 metrów stylem grzbietowym – Kliment Kolesnikov (Rosja) i Kaylee McKeown       
200 metrów stylem grzbietowym – Jewgienij Ryłow (Rosja) i Kaylee McKeown (Australia)           
100 metrów stylem klasycznym – Adam Peaty (Wielka Brytania) i Lilly King (Stany Zjednoczone)
200 metrów stylem klasycznym – Zac Stubblety-Cook (Australia) i Lilly King (Stany Zjednoczone)    200 metrów stylem zmiennym – Michael Andrew (Stany Zjednoczone) i Kaylee McKeown (Australia)  
400 metrów stylem zmiennym – Chase Kalisz (Stany Zjednoczone) i Hali Flickinger (Stany Zjednoczone)
4×100 metrów stylem dowolnym – Stany Zjednoczone (mężczyźni) i Australia (kobiety)
4×200 metrów stylem dowolnym – Stany Zjednoczone (mężczyźni) i Stany Zjednoczone (kobiety)
4×100 metrów stylem zmiennym – Stany Zjednoczone (mężczyźni) i Stany Zjednoczone (kobiety)
4×100 metrów sztafeta mieszana – Stany Zjednoczone

SOBOTA – 24 LIPCA 2021

11:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: ELIMINACJE na żywo
*(od 12:35 również w TVP Sport HD)

Komentarz w TVP Sport: Przemysław Babiarz – Stefan Tuszyński
Komentarz w Radio Gol 2: Marceli Korytek

NIEDZIELA – 25 LIPCA 2021

02:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: STUDIO na żywo

Studio: Maciej Adamiak – Anna Wierzbowska, Łukasz Drzewiński

03:30 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: FINAŁY na żywo

Komentarz w Eurosporcie 1: Maciej Bonecki – Szymon Gagatek
Komentarz w TVP Sport: Jarosław Idzi – Otylia Jędrzejczak (z Tokio)
Komentarz w Radio Gol 1: Marceli Korytek

12:00 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: ELIMINACJE na żywo

Komentarz w Eurosporcie: Maciej Bonecki
Komentarz w TVP Sport: Przemysław Babiarz – Stefan Tuszyński

Komentarz w Radio Gol 1: Marceli Korytek

PONIEDZIAŁEK – 26 LIPCA 2021

03:00 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: STUDIO na żywo

Studio: Rafał Patyra – Marcin Nowak, Łukasz Drzewiński

03:25 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: FINAŁY na żywo
*(do 4:05 w TVP Sport, dalej w TVP 1)

Komentarz w Eurosporcie 1: Maciej Bonecki – Szymon Gagatek
Komentarz w TVP Sport: Jarosław Idzi – Otylia Jędrzejczak (z Tokio)
Komentarz w Radio Gol 1: Marceli Korytek

11:50 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: STUDIO na żywo

Studio: Maciej Adamiak – Łukasz Drzewiński

12:00 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: ELIMINACJE na żywo

Komentarz w TVP Sport: Przemysław Babiarz – Stefan Tuszyński
Komentarz w Radio Gol 1: Marceli Korytek

WTOREK – 27 LIPCA 2021

03:00 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: STUDIO na żywo
*(również o 11:40)


03:25 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: FINAŁY na żywo


11:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: ELIMINACJE na żywo


ŚRODA – 28 LIPCA 2021

03:00 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: STUDIO na żywo


03:25 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: FINAŁY na żywo


11:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: ELIMINACJE na żywo
*(od 12:15 także na TVP Sport HD)


CZWARTEK – 29 LIPCA 2021

03:25 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: FINAŁY na żywo
*(od 04:20 także w TVP 1 HD)


11:55 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: ELIMINACJE na żywo


PIĄTEK – 30 LIPCA 2021

03:25 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: FINAŁY na żywo


12:00 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: ELIMINACJE na żywo


SOBOTA – 31 LIPCA 2021

03:25 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: FINAŁY na żywo


NIEDZIELA – 1 SIERPNIA 2021

03:25 Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020, Tokio, Japonia: FINAŁY na żywo

About Marceli Korytek

Trudno znaleźć dobrą opiekunkę do dziecka, ale jeszcze trudniej znaleźć dobre dziecko.