Epsom Oaks i Derby na sport.tvp.pl

Pierwszy weekend czerwca to w Wielkiej Brytanii święto wyścigów konnych. Na torze w Epsom odbędą się Derby oraz towarzyszące im Oaks. Zmagania obejrzeć będzie można na stronie sport.tvp.pl. Derby to jedna z najważniejszych gonitw jeździeckich na świecie. Jej nazwa pochodzi […]

Pierwszy weekend czerwca to w Wielkiej Brytanii święto wyścigów konnych. Na torze w Epsom odbędą się Derby oraz towarzyszące im Oaks. Zmagania obejrzeć będzie można na stronie sport.tvp.pl.

Derby to jedna z najważniejszych gonitw jeździeckich na świecie. Jej nazwa pochodzi od pomysłodawcy – lorda Derby, który według legendy patronat nad nią wygrał rzutem monetą z sir Charlesem Bunburym podczas bankietu kończącego rywalizację w pierwszej w historii gonitwie Oaks w 1779 roku. Od 1780 roku prestiż Derby stał się tak wielki, że praktycznie każdy kraj przyjął tę gonitwę jako główny punkt swojego kalendarza, włączając w to także rywalizację koni czystej krwi arabskiej.

W tym roku trzylatki na dystansie mili i czterech furlongów pobiegnie 12 koni. Wśród nich zabraknie triumfatora Nagrody 2000 Gwinei, Poetic Flare, co oznacza, że pierwszą od 1970 roku trójkoronację na Wyspach Brytyjskich będzie trzeba odłożyć o co najmniej kolejny rok. Do faworytów zalicza się niepokonanego w tym roku Bolshoi Ballet – ogiera hodowli irlandzkiej, syna Galileo, będącego w treningu Aidana O’Briena, najczęściej notującego triumfy w Derby szkoleniowca w historii. Do groźnych rywali zaliczać się będą inne konie, mające w tym roku same zwycięstwa na koncie – John Lepper, Hurricane Lane, Mohaafeeth i Third Realm. Ponadto uwagę należy zwrócić na Mac Swineya, triumfatora irlandzkich 2000 Gwinei sprzed dwóch tygodni.

Tradycyjnie dzień przed Derby odbędzie się jej rok starszy odpowiednik dla klaczy – Oaks. Również i Potrójna Korona Klaczy będzie musiała poczekać na pierwsze wręczenie od 1985 roku – na liście startowej brakuje bowiem zwyciężczyni 1000 Gwinei, Mother Earth. Zobaczymy za to drugą w Newmarket Saffron Beach, jednak najmocniej liczone w stawce 14 klaczy są Santa Barbara, córka Camelota i sensacyjna przegrana 1000 Gwinei, Zeyaadah, niepokonana w trzech gonitwach jako dwulatka, która jednak przegrała w Chester na początku maja, Snowfall oraz Teona.

PIĄTEK – 4 CZERWCA 2021

15:00 EPSOM Festival, Epsom, Wielka Brytania: DZIEŃ 1 (M.IN. OAKS) na żywo
sport.tvp.pl


SOBOTA – 5 CZERWCA 2021

15:00 EPSOM Festival, Epsom, Wielka Brytania: DZIEŃ 2 (M.IN. DERBY) na żywo
sport.tvp.pl

PONIEDZIAŁEK – 7 CZERWCA 2021

11:50 EPSOM Festival, Epsom, Wielka Brytania: PODSUMOWANIE

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.