Gala Mistrzów Sportu 2020 w Polsacie

Po raz 86. „Przegląd Sportowy” organizuje Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Roku. Finałowa Gala Mistrzów Sportu transmitowana będzie przez Polsat. Rok 2020 upłynął pod znakiem największej we współczesnych czasach pandemii – COVID-19 wpłynął na wszystkie aspekty naszego życia, w tym także […]

Po raz 86. „Przegląd Sportowy” organizuje Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Roku. Finałowa Gala Mistrzów Sportu transmitowana będzie przez Polsat.

Rok 2020 upłynął pod znakiem największej we współczesnych czasach pandemii – COVID-19 wpłynął na wszystkie aspekty naszego życia, w tym także na sport. Mnóstwo imprez zostało odwołanych lub przeniesionych na późniejszy termin – włącznie z igrzyskami w Tokio. W związku z tym liczba nominowanych zmniejszyła się z dwadzieściorga do piętnaściorga. Są to (w kolejności alfabetycznej):

 1. Jan Błachowicz (MMA)
 2. Jan-Krzysztof Duda (szachy)
 3. Magomedmurad Gadżijew (zapasy)
 4. Kajetan Kajetanowicz (rajdy samochodowe)
 5. Dawid Kubacki (skoki narciarskie)
 6. Michał Kwiatkowski (kolarstwo szosowe)
 7. Wilfredo León (siatkówka)
 8. Robert Lewandowski (piłka nożna)
 9. Natalia Maliszewska (short track)
 10. Katarzyna Niewiadoma (kolarstwo szosowe)
 11. Kamil Stoch (skoki narciarskie)
 12. Iga Świątek (tenis)
 13. Justyna Święty-Ersetic (lekkoatletyka)
 14. Katarzyna Wasick (pływanie)
 15. Bartosz Zmarzlik (żużel)

Do 24 grudnia w „Przeglądzie Sportowym” oraz „Fakcie” drukowane były tradycyjne kupony, za pomocą których czytelnicy mogli wybrać czołową dziesiątkę. Ponadto swoich faworytów można było wesprzeć w głosowaniu internetowym i SMS-owym (ten ostatni sposób dostępny jest do 8 stycznia do godz. 16:00). Zliczone głosy wybiorą czołową dziesiątkę, na którą głosy, już wyłącznie za pomocą SMS-ów, będzie można oddać podczas corocznej Gali Mistrzów Sportu.

Oprócz czołowej dziesiątki, statuetki Czempiona, zaprojektowane przez Andrzeja Renesa, przyznane zostaną także w innych kategoriach, m.in. Trenera Roku. Nominacje dla Piotra Sierzputowskiego, trenera Igi Świątek, Aleksandra Matusińskiego, odpowiedzialnego za żeńską sztafetę 4×400 m, będącego również trenerem klubowym Justyny Święty-Ersetic, oraz szkoleniowca kadry skoczków, Michala Doležala, mogą być pewnego rodzaju sugestią, kogo należy spodziewać się wśród najlepszych sportowców Polski – dość powiedzieć, że po raz ostatni w 2009 roku, za który nagrodę otrzymał Bogdan Wenta, żaden z podopiecznych Trenera Roku nie znalazł się w czołowej dziesiątce (wśród nominowanych znalazł się jedynie Sławomir Szmal, a Drużyną Roku została siatkarska reprezentacja mistrzów Europy).

Gala i tradycyjnie następujący po niej Bal Mistrzów Sportu, od lat zbierają najwybitniejszych ludzi polskiego sportu. Trwająca sytuacja pandemiczna każe jednak przypuszczać, że tegoroczne wydarzenie odbywać się będzie w mniej komfortowej, choć z pewnością godnej prestiżu Plebiscytu atmosferze.

SOBOTA – 9 STYCZNIA 2021

18:30 Gala Mistrzów Sportu: STUDIO na żywo
Polsat Sport HDIpla

20:00 Gala Mistrzów Sportu: WIDOWISKO na żywo
Polsat Sport HDIpla

22
:30 Gala Mistrzów Sportu: STUDIO na żywo
Polsat Sport HDIpla

About Wojciech Nowakowski