Inauguracja 70. Turnieju Czterech Skoczni na antenach TVN i Eurosportu

Już we wtorek kwalifikacjami do konkursu w Oberstdorfie rozpocznie się siedemdziesiąta edycja legendarnego Turnieju Czterech Skoczni. W ciągu pięciu ostatnich lat cztery razy w noworocznej imprezie triumfował Polak. Kto wygra tym razem?

Tradycyjnie po zakończonych świętach Bożego Narodzenia, a przed Sylwestrem, rozpoczyna się Turniej Czterech Skoczni. Niezmienny termin, niezmienne skocznie, zmieniają się tylko triumfatorzy. Pięć ostatnich edycji wygrywali zawodnicy, których flagi narodowe posiadają kolory czerwony i biały. Trzy zwycięstwa w tym czasie odniósł Kamil Stoch, który triumfował m.in. w ubiegłym roku. Po nagrodę Złotego Orła sięgał także Dawid Kubacki, a polską dominację w TSC przerwał na moment Ryoyu Kobayashi, wygrywając w  sezonie 2018/2019. Tylko dwóch skoczków może pochwalić się większa liczbą zwycięstw w klasyfikacji turnieju niż Kamil Stoch. Są to Jens Weißflog – cztery wygrane i Janne Ahonen – bezsprzeczny dominator niemiecko-austriackiej imprezy, mający w swoim dorobku pięć zwycięstw. Pozostając w tematyce liczb, tylko trzech zawodników wygrywało turniej, zgarniając zwycięstwa we wszystkich czterech konkursach. Są to wspomniani Kamil Stoch i Ryoyu Kobayashi, a także Sven Hannawald, który dokonał tego jako pierwszy w sezonie 2001/2002.

Tegoroczna edycja będzie jubileuszową, bowiem skoczkowie po raz siedemdziesiąty przystąpią do rywalizacji o zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni. Na starcie zobaczymy pięciu triumfatorów imprezy. Do walki o kolejne trofeum staną Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Ryoyu Kobayashi, Stefan Kraft i Peter Prevc. Nie zabraknie też innych skoczków z czołówki światowej, którzy w tym roku stanowią ważny element pucharowej rywalizacji. Wśród nich wyłaniają się dwaj skoczkowie, najczęściej przymierzani do roli faworyta. Mowa o Karlu Geigerze, aktualnym liderze Pucharu Świata oraz o Ryoyu Kobayashim. W grze o końcowy sukces zapewne będą się liczyć także m.in. Marius Lindvik, Halvor Egner Granerud czy Kamil Stoch, który niejednokrotnie udowadniał, że nie będąc zaliczanym do grona kandydatów do zwycięstwa, może sprawić niespodziankę. W roli czarnego konia możemy upatrywać  Killiana Peiera, Szwajcara w bardzo dobrym stylu powracającego do rywalizacji po kontuzji.

Jubileuszowa edycja będzie miała rekordową pulę nagród. W minionych latach wiele mówiło się, że prestiż Turnieju Czterech Skoczni nie idzie w parze z nagrodami przyznawanymi za wygraną. Aktualna nagroda to 100 tysięcy franków szwajcarskich, co w porównaniu do 20 tysięcy, które do tej pory zgarniał triumfator może robić wrażenie. Podwyższona suma powinna stanowić dodatkową motywację, ale możemy być pewni, że skoczkowie podczas zmagań nie myślą o kwocie, która zasili ich konto. W Oberstdorfie do walki o wspomnianą kwotę stanie 70 zawodników. Tyle nazwisk znalazło się na liście startowej wtorkowych kwalifikacji, które wyłonią 25 par środowych zawodów. Przypomnijmy, że Turniej Czterech Skoczni rozgrywany jest systemem KO. Dodatkowy dreszcz emocji czeka nas zatem podczas czterech sesji kwalifikacyjnych, poprzedzających główną rywalizację. Na Schattenbergschanze zaprezentują się przedstawiciele dwudziestu jeden reprezentacji narodowych. W tym gronie znajdą się oczywiście Polacy, w liczbie sześciu. Będą to Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Andrzej Stękała i Jakub Wolny.

W Niemczech panują dosyć mało zimowe warunki atmosferyczne. Temperatura powietrza jest zdecydowanie dodatnia, a prognozy pogody na dzień kwalifikacji i konkursu głównego przewidują dodatkowo opady deszczu i dosyć silny wiatr, dochodzący do 3 m/s. Miejmy jednak nadzieję, że pogoda nie pokrzyżuje planów organizatorów i będziemy mogli emocjonować się równą i sprawiedliwą rywalizacją o trofeum Złotego Orła.

WTOREK  28 GRUDNIA 2021

15:40 Turniej Czterech Skoczni, Oberstdorf, Niemcy: STUDIO na żywo
*(również o 17:45)

Studio: Paweł Kuwik
Reporterzy: Kacper Merk, Dominik Formela

16:30 Turniej Czterech Skoczni, Oberstdorf, Niemcy: KWALIFIKACJE na żywo

Komentarz w Eurosporcie: Igor Błachut, Marek Rudziński
Komentarz w Radio Gol 1: Kamil Wlazło, Jakub Lipiec

19:40 Magazyn PROSTO ZE SKOCZNI 

ŚRODA  29 GRUDNIA 2021

15:15 Turniej Czterech Skoczni, Oberstdorf, Niemcy: STUDIO na żywo
*(również o 18:15)

Studio: Michał Korościel
Reporterzy: Kacper Merk, Dominik Formela

16:00 Turniej Czterech Skoczni, Oberstdorf, Niemcy: STUDIO na żywo
*(również o 17:40 i 18:25)

Studio: Sebastian Szczęsny, Damian Michałowski
Reporter: Kacper Merk

16:30 Turniej Czterech Skoczni, Oberstdorf, Niemcy: KONKURS INDYWIDUALNY na żywo

Komentarz w TVN/Eurosporcie: Igor Błachut, Marek Rudziński
Komentarz w Radio Gol 1: Maciej Piotrowski, Mateusz Stóf

19:40 Turniej Czterech Skoczni, Oberstdorf, Niemcy: KRONIKA 


19:40 Magazyn PROSTO ZE SKOCZNI 


20:00 Magazyn POLSKIE SKOCZNIE na żywo


20:40 Magazyn 3. SERIA na żywo

Studio: Marcin Rams