Inauguracja drugiego sezonu SailGP w Sportklubie

U wybrzeży Bermudów rozegrane zostaną pierwsze dwie rundy tegorocznej edycji SailGP. Relacje z żeglarskiej rywalizacji w nowatorskim formacie obejrzeć będzie można w Sportklubie. Zmagania SailGP mają na celu pokazanie regat żeglarskich pozbawionych „wyścigu zbrojeń”. Katamarany klasy F50, bazowane na łodziach […]

U wybrzeży Bermudów rozegrane zostaną pierwsze dwie rundy tegorocznej edycji SailGP. Relacje z żeglarskiej rywalizacji w nowatorskim formacie obejrzeć będzie można w Sportklubie.

Zmagania SailGP mają na celu pokazanie regat żeglarskich pozbawionych „wyścigu zbrojeń”. Katamarany klasy F50, bazowane na łodziach AC50, używanych podczas kultowego Pucharu Ameryki, są jednymi z najszybszych na świecie, mogąc rozwinąć prędkość do 50 węzłów (ponad 90 km/h). W przeciwieństwie do swoich prekursorów są jednak rozwijane na podstawie informacji, którymi uczestnicy SailGP dzielą się ze sobą, co umożliwia rywalizację wyłącznie na podstawie umiejętności stricte żeglarskich.

Pięcioosobowe załogi startują pod banderami narodowymi, choć nie zawsze przekłada się to na skład załogi –przykładem jest tu Nathan Outteridge, australijski multimedalista mistrzostw świata, mistrz i wicemistrz olimpijski w klasie 49er, który dowodzi załogą japońską. W 2019 roku, w pierwszym sezonie SailGP, musiał on jednak uznać wyższość łódki płynącej pod banderą jego własnej ojczyzny, którą dowodził Tom Slingsby, również mistrz olimpijski z Londynu, ale w klasie Laser. W tym sezonie w stawce jest też żywa legenda żeglarstwa, czterokrotny mistrz olimpijski (2000 – Laser, 2004-2012 – Finn), Sir Ben Ainslie z Wielkiej Brytanii.

W związku z pandemią drugi sezon SailGP przeniesiony został na lata 2021-2022 już po rozegraniu pierwszej rundy w 2020 roku, gdy w Sydney triumfowali właśnie Brytyjczycy. Regaty z lutego ubiegłego roku nie zostaną zaliczone do rozpoczynającego się w ten weekend na Bermudach sezonu.

NIEDZIELA – 25 KWIETNIA 2021

16:25 SailGP, Bermudy: ZAWODY 


22:10
 SailGP, Bermudy: ZAWODY 

About Wojciech Nowakowski