Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich na antenach TVP

W trwającym sezonie skoków narciarskich zawodnicy pożegnali się już ze skoczniami dużymi. Teraz na horyzoncie pozostają tylko obiekty do lotów narciarskich, zwane mamutami. W czwartek rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich.  Z Mistrzostwami Świata w Lotach Narciarskich możemy mieć […]

W trwającym sezonie skoków narciarskich zawodnicy pożegnali się już ze skoczniami dużymi. Teraz na horyzoncie pozostają tylko obiekty do lotów narciarskich, zwane mamutami. W czwartek rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich. 

Z Mistrzostwami Świata w Lotach Narciarskich możemy mieć mieszane uczucia. To jedyna impreza, z której nigdy medalu nie przywiózł Adam Małysz. Przywiózł go wprawdzie Kamil Stoch, wywalczony indywidualnie i w drużynie, ale w bogatej kolekcji mistrza z Zębu brakuje jednak złotego krążka dla najlepszego lotnika. Czy zmieni się to w tym roku? Adam Małysz medalu już z pewnością nie zdobędzie, choć pojawi się w Vikersund, a kolejną szansę na złoty medal będzie miał Kamil Stoch. Wprawdzie niewiele wskazuje na to, że trzykrotnego mistrza olimpijskiego możemy upatrywać w gronie kandydatów do medali, ale skoki są skokami, a impreza rangi mistrzowskiej zawsze wyzwala w Kamilu dodatkowe pokłady energii, a to sprawia, że możemy spodziewać się wszystkiego.

Oprócz Kamila Stocha do Norwegii udało się pięciu skoczków trenowanych przez Michala Dolezala. Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Jakub Wony i Andrzej Stękała razem ze Stochem wezmą udział w czwartkowych treningach, po których sztab szkoleniowy będzie musiał podjąć decyzję, którzy skoczkowie wystąpią w kwalifikacjach do zmagań indywidualnych. W tych Polska będzie mogła wystawić czterech zawodników. Możemy zatem przypuszczać, że z szóstki obecnej w Vikersund jeden skoczek uda się do Zakopanego, by tam rywalizować w finałowych zawodach Pucharu Kontynentalnego, a jeden, ten piąty, zostanie w Norwegii w roli skoczka rezerwowego. Decydować z pewnością będzie cały sztab, na czele z Michalem Dolezalem, ale trener główny nie będzie obecny na mistrzostwach z powodu pozytywnego testu na obecność koronawirusa. Jego obowiązki na miejscu przejmie Grzegorz Sobczyk, a Dolezal będzie kontaktował się z drużyną zdalnie.

Aktualnym Mistrzem Świata w Lotach jest Karl Geiger. Niemiec w 2020 roku w Planicy zaledwie o pół punktu wyprzedził Halvora Egnera Graneruda. Brązowy medal wywalczył Markus Eisenbichler. W czołowej dziesiątce uplasowało się trzech reprezentantów Polski. Siódmy był Piotr Żyła, ósmy Kamil Stoch, a dziesiąty Andrzej Stękała. Dawid Kubacki zawody zakończył na dwunastej pozycji. W zmaganiach drużynowych triumfowali Norwegowie, którzy na podium wyprzedzili Niemców i Polaków.

Na starcie czwartkowych treningów pojawi się 55 zawodników. W związku z limitami obowiązującymi na imprezie rangi mistrzowskiej, do sesji kwalifikacyjnej będzie mogło przystąpić 45 skoczków. Czterdziestu z nich awansuje do piątkowej pierwszej serii. W piątek odbędzie się także druga punktowana seria z udziałem najlepszej trzydziestki, a ta trzydziestka w sobotę w kolejnych dwóch seriach zmierzy się w walce o medale.

Oficjalnym rekordzistą skoczni Vikersundbakken jest Stefan Kraft. Austriak w 2017 roku uzyskał odlegość 253,5 metra. Ten wynik jest nieoficjalnym rekordem świata w długości lotu. Poprawa tego rezultatu wydaje się niemożliwa, a to przez modyfikacje na zeskoku skoczni, wymuszone decyzjami FIS-u. Teraz każdy lot powyżej 240 metrów może być sporym osiągnięciem. Transmisje z Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich dostępne będą na antenach Telewizji Polskiej. Zmagania skomentują Stanisław Snopek i Mateusz Leleń.

CZWARTEK – 10 MARCA 2022

15:15 Mistrzostwa Świata w Lotach, Vikersund, Norwegia: STUDIO na żywo

Studio: Maciej Kurzajewski – Adam Małysz (z Vikersund)
Reporterzy: Sebastian Parfjanowicz , Michał Chmielewski , Paweł Baran (z Vikersund)

15:50 
Mistrzostwa Świata w Lotach, Vikersund, Norwegia: KWALIFIKACJE na żywo

Komentarz w TVP: Stanisław Snopek – Mateusz Leleń (z Vikersund)
Komentarz w Radio Gol 1: Maciej Piotrowski, Mateusz Stóf

PIĄTEK – 11 MARCA 2022

15:45 Mistrzostwa Świata w lotach, Vikersund, Norwegia: STUDIO na żywo
*(od 16:05 również w TVP 1 HD)

Studio: Maciej Kurzajewski – Adam Małysz (z Vikersund)

Reporterzy: Sebastian Parfjanowicz, Michał Chmielewski, Paweł Baran

16:25 
Mistrzostwa Świata w lotach, Vikersund, Norwegia: 1. i 2. SERIA na żywo

Komentarz w TVP: Stanisław Snopek, Mateusz Leleń (z Vikersund)

SOBOTA – 12 MARCA 2022

15:45 Mistrzostwa Świata w Lotach, Vikersund, Norwegia: STUDIO 

Studio: Maciej Kurzajewski – Adam Małysz (z Vikersund)
Reporterzy: Sebastian Parfjanowicz, Michał Chmielewski, Paweł Baran

16:25 
Mistrzostwa Świata w Lotach, Vikersund, Norwegia: 3. i 4. SERIA 

Komentarz: Stanisław Snopek , Mateusz Leleń (z Vikersund)

NIEDZIELA – 13 MARCA 2022

15:45 Mistrzostwa Świata w Lotach, Vikersund, Norwegia: STUDIO na żywo
*(od 16:05 również w TVP 1)

Studio: Maciej Kurzajewski – Adam Małysz (z Vikersund)
Reporterzy: Sebastian Parfjanowicz, Michał Chmielewski, Paweł Baran

16:25 
Mistrzostwa Świata w Lotach, Vikersund, Norwegia: KONKURS DRUŻYNOWY na żywo

Komentarz w TVP: Stanisław Snopek – Mateusz Leleń (z Vikersund)

20:00 Magazyn POLSKIE SKOCZNIE 
 

About Michał Winiarczyk