Edward Durda

EDWARD DURDA – polski dziennikarz sportowy. Urodził się w 1963 roku w Stalowej Woli. Obecnie pracuje w redakcji sportowej nc+ i w Eurosporcie.

Edward Durda 4

Życie prywatne
Jego ulubioną dyscypliną sportu jest piłka nożna oraz boks, na którym zna się jak mało kto. Specjalizuje się też w sportach walki. Występuje także jako mistrz ceremonii (anonser) gal boksu na terenie naszego kraju. Durda od dziecka był związany ze sportem, choć planował, że zostanie aktorem. Ukończył PWST w Krakowie, ale mimo kilku ofert aktorskich, został dziennikarzem sportowym. Zaczynał jako dziennikarz w Tempie Krakowskim.

TVP
Pracę w TVP zaczął tuż po ukończeniu szkoły teatralnej i krótkim epizodzie w Teatrze. Do Telewizji Polskiej dosłał się z castingu. W czasie swojej przygody z publicznym nadawca zbierał pierwsze szlify, które przydały mu się w dalszej karierze dziennikarza .W czasie swojej pracy w TVP komentował polską ekstraklasę oraz boks, z którym był związany o dziecka ze względu na miejsce urodzenia.

Canal+ / nc+ (1994 – obecnie)
Z redakcją sportową Canal+, a później nc+ związany jest od 1994 roku z krótkimi przerwami. Pracę w tej stacji zaproponował mu były szef Canal+ Janusz Basałaj, z którym pracował już wcześniej w TVP. Pan Edward skuszony przez pierwszą w Polsce płatną telewizję, nawet się nie zastanawiał się i od ręki przyjął ofertę. Od tamtego czasu komentował piłkę nożna, a szczególnie Ekstraklasę, Ligę Angielską oraz Ligę Hiszpańską, a także boks oraz MMA. Epizodycznie relacjonuje też mecze koszykarskiej NBA. Podczas przygody z Canal+ komentował także rodeo oraz korride. W 2014 roku komentował też bobsleje podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Obecnie można go usłyszeć podczas meczów Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA oraz podczas spotkań żużlowej Ekstraligi. Komentuje również sporty walki na antenach nc+.

Wizja Sport (18.09.1999 – 2002)
Skuszony wielkimi pieniędzmi oraz bogatą ofertą sportową, Durda opuścił redakcje sportową Canal+ i w 1999 roku zadebiutował jako dziennikarz pierwszej w Polsce telewizji sportowej Wizji Sport. W czasie swojej dwuletniej przygody z Wizją Sport miał zaszczyt komentować najlepsze ligi świata oraz sporty walki. W redakcji Wizji poznał Andrzeja Kostyrę, z którym do dzisiaj utrzymuje dobre kontakty przyjacielskie. W 2002 z powrotem wrócił do Canal+, w związku z wykupieniem przez Cyfrę+ stacji Wizja Sport. Od tego czasu już nieprzerwanie pracuje w Canal+, a później nc+.

Eurosport (2003 – obecnie)
Oprócz pracy w Canal+, Edward Durda związany jest także z Eurosportem. Nazywany jest głosem polskiego Eurosportu. W tej stacji pracuje od 2003 roku. W tym czasie komentował oczywiście piłkę nożna, usłyszeć go można przy transmisjach Ekstraklasy, Ligi Europy i boksu,  a niegdyś także Bundesligi oraz 2. Bundesligi. Z tą stacją związany jest do dnia dzisiejszego.

About the Author

https://twitter.com/AddidasAdam