Janusz Pindera

JANUSZ PINDERA – polski dziennikarz sportowy. Urodził się 7 listopada 1955 roku w Pionkach. Obecnie współpracuje z TVP, Polsatem, Eurosportem.

Życie prywatne
Janusz Pindera od dzieciństwa był związany ze sportem. Ze swoim ojcem chodził na mecze piłkarskiej drużyny Prochu czy mecze lokalnej drużyny hokejowej. Jego matka była księgową w Chemomontażu, ojciec natomiast całe życie przepracował w Pronicie. Miłością do boksu zaraził się po wizycie w domu kultury w Pionkach, od śp. Jerzego Kuleja i Daniela Olbrychskiego.

Początki kariery dziennikarskiej
Pracę w roli dziennikarza sportowego Janusz Pindera zaczął na pierwszym roku studiów (Wydział Prawa i Administracji UMCS w Lublinie), gdzie w studenckim radiu Centrum stworzył redakcję sportową. Pierwszymi sprawozdaniami Janusza Pindery były relacje dla Radia Centrum z MŚ w hokeju w 1976 rozgrywanych w Polsce, w tym ze słynnego meczu Polska – ZSRR. Według wielu, Janusz Pindera uchodzi za chodzącą encyklopedia boksu zawodowego, choć boks amatorski też nie pozostaje w tyle. Oprócz pracy w stacjach telewizyjnych, pracuje jeszcze dla gazety „Rzeczpospolita”.

TVP
Z Telewizją Polską Janusz Pindera współpracę rozpoczął na drugim roku studiów. W czasie współpracy z TVP, która trwa aż do dnia dzisiejszego, obsługiwał wszystkie letnie Igrzyska Olimpijskie od 1992 r. Jego głos można usłyszeć przy okazji transmitowania gal bokserskich, ale oprócz boksu komentował także tenis stołowy, podnoszenie ciężarów czy siatkówkę. Dla TVP zrealizował także film dokumentalny o sportowcach niepełnosprawnych podczas Paraolimpiady w Atlancie. Podczas Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janiero zajmował się tenisem stołowym i boksem.

Canal+
Z pierwszą w Polsce telewizją sportową Janusz Pindera w tej chwili współpracuje okazjonalnie. W latach 90. zeszłego wieku był jej stałym ekspertem bokserskim. To właśnie dzięki tej stacji miał zaszczyt komentować walki takich pięściarzy jak Mike Tyson, Evander Holyfield czy Lenox Lewis.

Eurosport
Jest to kolejna stacja, z którą Janusz Pindera nadal współpracuje, nie tylko przy okazji gal bokserskich, ale też przy okazji innych imprez. To jego głos towarzyszył nam na Mistrzostwach Świata w podnoszeniu ciężarów, które odbyły się w naszym kraju.

Orange sport
Oprócz roli komentatora, w Orange sport prowadził także własny autorski program „Janusz Pindera Zaprasza”, gdzie wraz z zaproszonymi gości analizował najciekawsze pojedynki w historii boksu. Mimo, iż każdy kojarzy go tylko z komentowaniem, to nie każdy wie, że sprawdza się jeszcze w roli eksperta w studiu, gdzie fachowym okiem analizuje to, co wydarzyło się w ringu oraz opowiada ciekawostki, o których zwykły kibic nie zawsze wie.

Polsat
Janusz Pindera ze „słoneczną stacją” związany jest od kilku lat. To jego głos towarzyszy w tej chwili przy największych galach bokserskich w Polsce i zagranicą, często właśnie z miejsca wydarzenia. W Polsacie komentował walki m.in. z Tomaszem Adamkiem. Sprawdza się też jako ekspert w studiu bokserskim, ale nie tylko. Był ekspertem podczas zimowej olimpiady w Soczi. Jest także stałym felietonistą serwisu polsatsport.pl.

About the Author

https://twitter.com/AddidasAdam