Zbigniew Czyż

ZBIGNIEW CZYŻ – polski dziennikarz sportowy. Urodził się 9 stycznia 1979 roku. Obecnie pracuje w TVP Sport.

Zbigniew Czyż

Życie prywatne
Zbigniew Czyż jest realistą. Ostrożnie podchodzi do wszystkich spraw, choć lubi trochę ryzyka. Od małego interesował się sportem, czytał dużo gazet. Jako kibic praktycznie nie opuszczał piłkarskich meczów Unii Tarnów. Ukończył historię oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Lubi aktywnie spędzać czas. Uwielbia morze, plaże i słońce, a co za tym idzie, spędzać wakacje na południu Europy. Na początku 2012 roku pracę w Krakowie zamienił na Warszawę. Najbardziej interesuje się piłką nożną, żużlem i piłką ręczną. Od zawsze chciał zostać dziennikarzem – marzenie się spełniło.

Początki kariery dziennikarza
Pracę w roli dziennikarza Zbigniew Czyż rozpoczął w 2003 roku w Radiu MAKS w Tarnowie. Był tam m.in. autorem programu „Gwiazdy sportu”, przygotowywał i prezentował serwisy sportowe. W tym czasie współpracował także z „Kurierem Dąbrowskim”, dla którego przeprowadzał wywiady z gwiazdami polskiego sportu. W 2004 trafił do Telewizji MTK w Tarnowie, gdzie komentował mecze piłki nożnej, futsalu i siatkówki oraz prowadził program „Pod Lupą”. W MTK pracował do 2007 roku.

nSport (2007 – 2012)
W 2007 roku rozpoczął pracę w nSport w Krakowie, a zatem w nowo powstałym wtedy kanale sportowym. Zbigniew Czyż był tam reporterem. Przygotowywał liczne relacje na żywo, m.in. ze stadionów piłkarskiej  Ekstraklasy oraz krakowskiego studia TVN, a także reportaże i materiały, również na anteny TVN i TVN 24 m.in. do „Sportu po Faktach”. Obsługiwał wszystkie najważniejsze wydarzenia sportowe w Małopolsce, o których informował nSport. W kanale grupy ITI pracował do początku 2012 roku.

Orange sport (2012 – 2014)
Zbigniew Czyż pracę w Orange sport w Warszawie rozpoczął w kwietniu 2012 roku. Dwa miesiące wcześniej Czyż zostawił swoje CV ówczesnemu szefowi, Januszowi Basałajowi, który niedługo później udzielił pozytywnej odpowiedzi. W Orange sport Zbigniew zajmował się pracą w newsach, przeprowadzał liczne wywiady, obsługiwał mecze piłkarskie I ligi jako reporter live. Był także prezenterem, redaktorem i wydawcą. Część jego wywiadu z Andrzejem Gołotą trafiła do filmu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej „Endrju”.

TVN Active Meteo (2015)
Po 3 latach przerwy Zbyszek Czyż wrócił do grupy ITI, gdzie jako reporter pracował w nowo utworzonym kanale TVN Meteo Active. Przygotowywał tam materiały o charakterze life style, zdrowy styl życia z imprez krajowych i zagranicznych.

TVP Sport (2016 – obecnie)
W czerwcu 2016 roku Zbigniew Czyż trafił do Telewizji Polskiej. W TVP Sport jest reporterem, m.in. przygotowuje materiały do serwisów informacyjnych Telewizji Polskiej.

About the Author