Mistrzostwa Europy w AMP Futbolu czas zacząć. Transmisje meczów Polaków na TVP Sport

Już jutro rozpoczną się w Krakowie ampfutbolowe Mistrzostwa Europy – rozgrywki najlepszych europejskich piłkarzy po amputacjach, organizowane po raz drugi w historii. Początek specjalnej ceremonii otwarcia na stadionie Cracovii zaplanowano na godzinę 17:30, a już pół godziny później na boisko wyjdą reprezentacje […]

Już jutro rozpoczną się w Krakowie ampfutbolowe Mistrzostwa Europy – rozgrywki najlepszych europejskich piłkarzy po amputacjach, organizowane po raz drugi w historii. Początek specjalnej ceremonii otwarcia na stadionie Cracovii zaplanowano na godzinę 17:30, a już pół godziny później na boisko wyjdą reprezentacje Polski i Ukrainy. – Czekamy na to spotkanie, chcemy je zagrać jak najszybciej. Wsparcie kibiców na trybunach będzie dla nas ogromną motywacją i zastrzykiem dodatkowej energii – podkreśla Przemysław Świercz, kapitan „biało-czerwonych”, uznawanych obok Turcji, Rosji i Anglii za faworytów turnieju. Wstęp na to wydarzenie będzie bezpłatny, a transmisję będzie można śledzić w TVP Sport.

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele polskiej kadry amp futbolu zaznaczali, że nasza drużyna, mimo wielu wyzwań w okresie przygotowawczym, jest gotowa do walki o pozycje medalowe. – Ostatnie tygodnie były dla nas bardzo istotne, naznaczone ciężką pracą nad budowaniem dobrej formy – mówi selekcjoner Marek Dragosz– Kłopoty zdrowotne kilku zawodników sprawiły, że nasz sztab musiał wykonać wręcz siermiężną pracę i zostawić ogromne pokłady sił. Chciałbym tej trójce bohaterów podziękować za to, co zrobili, byśmy mogli przystąpić do tego ważnego turnieju w komplecie. Biorąc pod uwagę wyzwanie, przed jakim stajemy, próbuję przekonać drużynę, byśmy nie mówili o celu czy presji, ale skupili się na tym, co najważniejsze: na jutrzejszym meczu. On zdeterminuje naszą dalszą grę – to, jak w ten turniej wejdziemy. Wierzę, że przed nami fajne widowisko, do którego zapewne przystąpimy podekscytowani, ale szybko wejdziemy na właściwe tory. Moim zdaniem kibice też nie będą narzekać na brak emocji.

– Te nasze słynne „kłopociki” z okresu przygotowawczego tylko nas wzmacniają i budują na mistrzostwa Europy – dodaje Przemysław Świercz, kapitan reprezentacji Polski. – Każdy z nas jest inny, u każdego nastawienie i emocje mogą być różne. Ale też każdy wie, jaki mamy cel. Czy pierwszy mecz z Ukrainą jest najważniejszy? Myślę, że jest jednym z sześciu najważniejszych spotkań w tym turnieju. Jeżeli on dobrze się ułoży i zagramy swoją piłkę, w kolejnych będzie nam już troszkę łatwiej. Czekamy na to spotkanie, chcemy je zagrać jak najszybciej. Wsparcie kibiców na trybunach będzie dla nas ogromną motywacją i zastrzykiem dodatkowej energii. Mam nadzieję, że dzięki temu moda na ampfutbol rozkręci się w naszym kraju jeszcze bardziej.

Warto podkreślić, że wstęp na wszystkie 38 spotkań turnieju, które zostaną rozegrane na krakowskich stadionach Cracovii, Garbarni i Prądniczanki, będzie bezpłatny. – Niech wygrają najlepsi – zaznacza Janusz Kozioł, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Kultury Fizycznej. – Chcielibyśmy w tym gronie zobaczyć reprezentację Polski, ale przyjmiemy z pokorą każdy wynik. O stronę organizacyjną jestem spokojny. Traktujemy tę imprezę jako jedną z najważniejszych w naszym mieście, w Krakowie. Cieszy nas naprawdę każde międzynarodowe wydarzenie, jakie mamy przyjemność organizować – ampfutbol jest tutaj bez wątpienia w czołówce. Krakowianie dostrzegają ten turniej, przez co Prezydent Miasta stawia wyzwanie, by poziom organizacyjny był przynajmniej taki, jak przed dwoma laty w Turcji. I my do tego poziomu spokojnie równamy. Myślę, że będziemy z tych mistrzostw bardzo zadowoleni.

Prezydent światowej federacji ampfutbolu, Arif Umit Uzturk, przekazał podziękowania w kierunku organizatorów, sponsorów turnieju oraz wszystkich 14 reprezentacji, które mimo trudów pandemii zdołały odpowiednio przygotować się do rywalizacji o europejskie trofeum. – Po długim, niecierpliwym oczekiwaniu, wreszcie jesteśmy tu w Krakowie na mistrzostwach Europy w ampfutbolu – podkreśla. – Chciałbym już teraz podziękować za wspaniałą organizację. Jestem pewien, że dzięki Panu Januszowi Koziołowi i Mariuszowi Widłakowi uda się te rozgrywki przeprowadzić na najwyższym poziomie od początku do końca. A po najcenniejszy puchar sięgnie ta drużyna, która dzięki dobrym przygotowaniom pokaże swoje najwyższe umiejętności. Choć osobiście, jako Turek, z całego serca kibicuję reprezentacji Turcji.

Dzisiejsza konferencja prasowa była także okazją do zaprezentowania specjalnego znaczka pocztowego, który z okazji udziału „biało-czerwonych” w europejskim czempionacie zostanie wprowadzony do obiegu przez Pocztę Polską w liczbie ponad 150 tysięcy egzemplarzy. – Ukazuje on dynamiczną postać Krystiana Kapłona, jednego z najlepszych zawodników naszej reprezentacji – tłumaczy wiceprezes zarządu Poczty Polskiej S.A., Andrzej Bodziony. – Chcemy w ten sposób ukoronować dwa lata, w trakcie których nieprzerwanie wspieramy polską reprezentację w ampfutbolu. W ten sposób podkreślamy, że Poczta Polska jest firmą odpowiedzialną społecznie, chcącą pomagać niepełnosprawnym sportowcom i uwrażliwiać pracowników na spektakularne rzeczy, których ci zawodnicy dokonują.

– Znaczek, jak to znaczek, jest malutki, ale dla nas to wielka sprawa – nie krył satysfakcji Mateusz Widłak, prezes Amp Futbol Polska. – Symbolizuje to, że amp futbol stał się w Polsce czymś ważnym. Wspólnie z zawodnikami, trenerami i sponsorami udaje nam się budować tę dyscyplinę, jej rozpoznawalność w naszym kraju. To świetna sprawa. Współpraca z Pocztą Polską, która oprócz wsparcia finansowego pomaga nam także zatrudniając naszych zawodników u siebie, jest tego najlepszym przykładem. Na nasze mistrzostwa czekamy trzy lata i aż trudno uwierzyć, że mecz otwarcia jest już jutro. Razem z Krakowem jesteśmy super przygotowani. Wierzę w świetny występ naszej kadry w jutrzejszym meczu z Ukrainą – on może zbudować zainteresowanie tym turniejem dla wszystkich jego uczestników.

Będzie to druga edycja ampfutbolowego EURO w historii. Pierwsza odbyła się w 2017 roku w Turcji, a zwyciężyli w niej gospodarze, którzy w finale pokonali Anglię. Finałowy mecz na stadionie Besiktasu Stambuł obejrzało na żywo ponad 41 tysięcy widzów. Reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce, tym samym zdobywając brązowy medal Mistrzostw Europy.

Reprezentacja Polski jest stawiana – obok Turcji, Anglii i Rosji – w gronie faworytów Mistrzostw Europy. – Każdy śni o tym, aby 19 września mieć na szyi medal. W naszym przypadku to nie są marzenia bezpodstawne. Od lat ciężko pracujemy  i dajemy z siebie wszystko, żeby je zrealizować, a teraz liczymy jeszcze na pomoc kibiców. ­– mówi Krystian Kapłon, piłkarz reprezentacji Polski, półfinalistów mistrzostw świata i medalistów mistrzostw Europy. – Medal EURO, najlepiej złoty, to jest nasze marzenie i o to będziemy walczyć. Czy będę znowu królem strzelców? Nie mam pojęcia, ale najważniejsze jest to, aby drużyna wygrywała – dodaje Bartosz Łastowski, najskuteczniejszy piłkarz poprzedniego EURO.

Ambasadorem ampfutbolowego EURO jest Robert Lewandowski– Kiedy pojawił się pomysł, by wspomagać drużynę amfutbolu, to zaangażowałem się w tę ideę, a gdy pierwszy raz zobaczyłem chłopaków na boisku, to natychmiast skradli moje serce. Pokazują, że niezależnie od tego, jakie przeciwności losu mogą spotkać w życiu każdego z nas, to nigdy nie można się poddawać, ale warto wierzyć w swoje marzenia – mówi kapitan reprezentacji Polski.

Mecz otwarcia pomiędzy reprezentacjami Polski i Ukrainy zostanie rozegrany 12 września (niedziela) o godzinie 18:00 na stadionie Cracovii. Poprzedzi je ceremonia otwarcia, której start jest przewidziany na godzinę 17:30. Darmowe wejściówki będą do odbioru w kasach Punktów Obsługi Kibica zlokalizowanych przy stadionie „Pasów” już na dwie godziny przed rozpoczęciem meczu. Transmisja spotkania na żywo w TVP Sport, oraz sport.tvp.pl od godziny 17:30.

NIEDZIELA 12 WRZEŚNIA 2021

17:25 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa A: STUDIO 

Studio: Maciej Barszczak (z Krakowa)
Reporter: Mateusz Jarecki

17:55 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa A: POLSKA – UKRAINA 

Komentarz: Maciej Iwański – Wojciech Piela (z Krakowa)

PONIEDZIAŁEK – 13 WRZEŚNIA 2021

09:50 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa C: IRLANDIA – BELGIA 


11:20 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa B: GRECJA – ANGLIA 


12:50 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa D: GRUZJA – TURCJA 


14:20 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa C: ROSJA – NIEMCY 


15:50 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa A: IZRAEL – HISZPANIA 

WTOREK – 14 WRZEŚNIA 2021

09:50 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa C: BELGIA – ROSJA 


11:20 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa B: FRANCJA – GRECJA 


12:50 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa C: IRLANDIA – NIEMCY 


14:20 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa D: WŁOCHY – GRUZJA 


15:50 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa A: HISZPANIA – UKRAINA 


17:30 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa A: STUDIO 

Studio: Maciej Barszczak – Mateusz Widłak, Kamil Michniewicz (z Krakowa)
Reporter: Mateusz Jarecki

17:55 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa A: POLSKA – SZKOCJA 

Komentarz: Maciej Iwański – Wojciech Piela (z Krakowa)

ŚRODA – 15 WRZEŚNIA 2021

09:50 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa C: NIEMCY – BELGIA 


11:20 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa A: UKRAINA – IZRAEL 


12:50 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa B: ANGLIA – FRANCJA 


14:20 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa C: ROSJA – IRLANDIA 


15:50 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa D: TURCJA – WŁOCHY 


17:35 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa A: STUDIO 

Studio: Maciej Barszczak (z Krakowa)
Reporter: Mateusz Jarecki


17:55 Mistrzostwa Europy, Kraków – grupa A: POLSKA – HISZPANIA 

Komentarz: Maciej Iwański (z Krakowa)

About Andrzej Mościński