Irish Champions Weekend na sport.tvp.pl

Jedno z najważniejszych wydarzeń wyścigów konnych w Irlandii odbędzie się w ten weekend. Sobotnie zmagania na torze w Leopardstown i niedzielne w Curragh oglądać będzie można na stronie sport.tvp.pl. Wydarzeniem soboty będzie Irish Champion Stakes – w tym roku w […]

Jedno z najważniejszych wydarzeń wyścigów konnych w Irlandii odbędzie się w ten weekend. Sobotnie zmagania na torze w Leopardstown i niedzielne w Curragh oglądać będzie można na stronie sport.tvp.pl.

Wydarzeniem soboty będzie Irish Champion Stakes – w tym roku w bardzo skromnej obsadzie zaledwie czterech wierzchowców. W biegu na dystansie mili i dwóch furlongów zobaczymy m.in. Poetic Flare, triumfatora 2000 Gwinei w Newmarket oraz drugiego w irlandzkim odpowiedniku tej gonitwy w Curragh. Dystans o dwa furlongi dłuższy sprzyja jednak St Mark’s Basilica – francuskiej hodowli trzylatkowi z matki po Galileo, który w tym roku jest niepokonany (startował na Longchamps, Chantilly, a ostatnio w czerwcu na Sandown Park, gdzie wygrał Eclipse Stakes), a sezon 2020 zakończył wygraną w gonitwie grupy 1, Darley Dewhurst Stakes w Newmarket. Stawkę uzupełniają pięcioletnia, Tarnawa, która ostatnią porażkę odniosła w październiku 2019 roku podczas finału sezonu klaczy British Champions Series w Ascot, aczkolwiek startowała w tym roku tylko raz, w gonitwie grupy trzeciej, a także Patrick Sarsfield, do tej pory prezentujący się raczej w gonitwach niższej rangi.

W niedzielę oczy irlandzkiego (i nie tylko) świata wyścigów konnych przeniosą się na Curragh, gdzie rozegrana zostanie m.in. irlandzka Nagroda St. Leger. Obsada tej gonitwy nie jest zbyt imponująca i którykolwiek z 22 zgłoszonych wierzchowców wygra, będzie mógł uznać to za swój zdecydowanie największy sukces w karierze. W tej stawce wyróżnia się czteroletni Baron Samedi – brytyjskiej hodowli ogier, który dopiero w lipcu po raz pierwszy zaznał smaku porażki, zajmując piąte miejsce w Grand Prix de Saint-Cloud. Na liście zgłoszeń widnieją też Santiago, drugi w tym roku na dystansie mili i sześciu furlongów w Yorkshire Cup, czy Passion – piąta w ubiegłorocznym Oaks w Epsom oraz dwukrotnie trzecia w Ascot – w Ribblesdale Stakes oraz w finale sezonu klaczy.

SOBOTA – 11 WRZEŚNIA 2021

15:00 Irish Champions Weeknd, Leopardstown, Irlandia: DZIEŃ 1 (M.IN. IRISH CHAMPION STAKES)

NIEDZIELA – 12 WRZEŚNIA 2021

15:00 Irish Champions Weeknd, Curragh, Irlandia: DZIEŃ 2 (M.IN. IRISH ST. LEGER)

About Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, komentator pięcioboju nowoczesnego, autor kanału na Youtube "Sport na Nowo". Poliglota (z wykształcenia hungarysta), miłośnik sportów "niszowych", zwłaszcza olimpijskich. Curler, sędzia i trener in spe.