Aleksandra Szutenberg

ALEKSANDRA SZUTENBERG – polska dziennikarka sportowa. Urodziła się 15 października 1988 roku w Gdyni. Pracuje w redakcji sportowej Polsatu.

Życie prywatne
Miłość do sportu od najmłodszych lat dziecinnych zaszczepiali w niej rodzice. Przez 15 lat uprawiała wyczynowo gimnastykę artystyczną. Była członkinią kadry narodowej juniorek i seniorek oraz reprezentantką Polski na mistrzostwa świata i Europy. Po zakończeniu kariery gimnastycznej przerzuciła się na aktywność rekreacyjną – pływa, ćwiczy, jeździ na nartach i na rowerze. Sport jest jej największą pasją, numerem dwa – podróże. Jest magistrem Ekonomii specjalności Finanse Międzynarodowe i Bankowość na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończyła także Podyplomowe Studium Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Biegle posługuje się językiem angielskim i w stopniu zaawansowanym – niemieckim.

Początki kariery dziennikarza
O pracy w telewizji po raz pierwszy pomyślała w wieku mniej więcej 10 lat. Początkowo chciała być korespondentką zagraniczną, jednak w momencie wyboru wiedziała, że to musi być sport. Po zakończeniu kariery gimnastycznej i studiów magisterskich zdecydowała się wyjechać do Warszawy na „podyplomówkę” z dziennikarstwa. Tam odbyła staż pod kierunkiem i czujnym okiem redaktora Jarosława Gugały, który później zaproponował jej staż w Polsacie. Przekonała go, a następnie Dyrektora ds. Sportu Mariana Kmitę, że najlepiej dla wszystkich będzie, jeśli ten staż odbędzie w redakcji sportowej. Po miesiącu została pełnoprawną członkinią redakcji, po dwóch zadebiutowała na żywo na wizji w programie Cafe Euro News podczas Euro 2012.

Polsat (2012 – obecnie)
W redakcji sportowej Polsatu rozwija się we wszystkich obszarach dziennikarstwa, najczęściej w dziale newsowym. Pisze, edytuje, montuje, komentuje, jest reporterką, prezenterką i współwydawcą serwisów sportowych w Polsacie Sport News. Prowadzi Wydarzenia Sportowe w Polsacie i Polsacie News, opowiada o sporcie w porannym programie „Nowy Dzień” z Polsat News.

Ekspertka w dziedzinie sportów „artystycznych”. Przy okazji Igrzysk Europejskich w Baku i The World Games Wrocław 2017 komentowała rywalizację we wszystkich sportach gimnastycznych i tanecznych (10 dyscyplin). Przed igrzyskami w Rio stworzyła na portalu Polsatsport.pl autorski cykl wywiadów z najlepszymi polskimi olimpijczykami, przed TWG 2017 cykl artykułów przedstawiających wszystkie dyscypliny. Od czasu do czasu gościnnie występuje w magazynie Przemysława Iwańczyka „Atleci” i prowadzi studio przy okazji transmisji meczów piłki nożnej kobiet. W 2017 roku u boku Marcina Feddka zadebiutowała w roli prowadzącej galę tygodnika „Piłka Nożna”.

About the Author