Jaki łuk na początek?

Niezmiennie jedną z najszlachetniejszych broni jest łuk. Sama dyscyplina sportu cieszy się dość dużym zainteresowaniem wśród dzieci i dorosłych. Nie brakuje więc nowych adeptów sztuki, a producenci oferują kolejne innowacyjne modele, które oczywiście mechanizmem działania niewiele się różnią od pierwowzorów. […]

Niezmiennie jedną z najszlachetniejszych broni jest łuk. Sama dyscyplina sportu cieszy się dość dużym zainteresowaniem wśród dzieci i dorosłych. Nie brakuje więc nowych adeptów sztuki, a producenci oferują kolejne innowacyjne modele, które oczywiście mechanizmem działania niewiele się różnią od pierwowzorów. Łuk jest elegancki i precyzyjny, wymaga odpowiedniej techniki i skupienia, a tym samym może dać bardzo dużo satysfakcji. W sklepach znaleźć można klasyczne wersje wykonane ze sklejek drzew, sportowe refleksyjne modele, które są zrobione z wysokojakościowych, sprężystych tworzyw (na przykład z włókna szklanego czy też węglowego) oraz nowoczesne – bloczkowe. I to właśnie te ostatnie są polecane szczególnie tym, którzy rozpoczynają swoją przygodę z łucznictwem.

Wygodny łuk bloczkowy

Popularny łuk bloczkowy swoją konstrukcją najbardziej odbiega od pierwowzoru. Sam system działania jest podobny, choć dzięki temu, że część siły napinania cięciwy jest odprowadzana na bloczki, to łatwiej jest wypuścić strzałę z maksymalnego naciągu. Jak w każdym innym wariancie oczywiście łuk bloczkowy musi być dobrany do wzrostu osoby strzelającej. Poza tym kluczowe jest to, by zwrócić uwagę na efekt odpuszczenia oraz dopasować samą siłę łuku. W parametrach tradycyjnie używa się obliczeń w calach, a siłę naciągu podaje się w funtach. Dla początkujących dobry naciąg będzie oscylować w granicach 10-30 funtów. Pozwoli on nabrać umiejętności i siły. Warto bowiem pamiętać o tym, że łucznictwo wiąże się z dość dużym obciążeniem dla ramion.

Na co zwrócić uwagę, wybierając łuki bloczkowe?

Łucznictwo jest nie tylko jedną z bardziej szlachetnych dyscyplin sportowych. To także pewnego rodzaju filozofia życia, która wymaga ogromnego skupienia, woli i treningów, ponieważ tylko wówczas osiąga się efekt, a strzała trafia dokładnie tam, gdzie się chciało. W założeniu przecież łucznictwo to nie tylko sport, ale również myślistwo i o tych korzeniach trzeba pamiętać.

Pod względem technicznym to łuki bloczkowe zostawiają daleko w tyle klasyczne modele. Zarówno lekkie materiały, jak i budowa sprawiają, że można uzyskać zadziwiające efekty. I to dlatego właśnie są one polecane tym, którzy rozpoczynają przygodę ze strzelaniem. Łuki wyróżniają się unikalnym układem bloczków, kabli i cięciwy, który gromadzi energię oraz zwiększa siłę strzału. To sprawia, że są wybierane przez sportowców i myśliwych.

Łuk klasyczny czy blokowy?

Łuk blokowy składa się z czterech głównych elementów. Pierwszym z nich jest majdan o odpowiedniej sztywności. Chodzi o to, by nie uginał się podczas naciągania. Majdan musi być także lekki i dlatego jest produkowanych ze specjalnych tworzyw. Oczywiście na wagę łuku będą wpływać też inne elementy oprzyrządowania – celownik, podstawki oraz stabilizatory. Nowoczesne majdany z zamkniętym oknem są obecnie najpopularniejsze. Kolejnym elementem są ramiona łuku bloczkowego. Mogą być mniej lub bardziej wygięte, krótsze bądź dłuższe. One wpływają na to, jak duża jest siła naciągu. Ją także reguluje się przy pomocy śrub. Bloczki – inaczej camy, to właśnie ten element, który wyróżnia te łuki na tle innych. To metalowe talerze, na które nawija się cięciwa z kablami. Od ich kształtu zależy sposób naciągu, szybkość łuku i efekt po wystrzeleniu strzały. Ostatnią częścią są kable i cięciwy. Są wykonane ze sztucznych materiałów i mają dużą odporność na rozciąganie oraz wytrzymałość na przeciążenia czy wibracje, które naturalnie podczas strzału się pojawiają. Jak widać, od szeregu elementów zależy dobre dobranie łuku oraz oczywiście wymierne efekty.

About REDAKCJA