Drugi dzień Mistrzostw Świata w Judo – obrońcy tytułów triumfują.

Drugiego dnia mistrzostw świata w judo, którego odbywają się w rosyjskim Czelabińsku rywalizowano w kategoriach do 66 kg mężczyzn i 52 kg kobiet. Tytuły powędrowały do broniących złotych medali Kosowarki Majlindy Kelmendi i Japończyka Masashiego Ebinumy. Jedyny startujący dziś Polak Paweł Zagrodnik wyeliminowany […]

Drugiego dnia mistrzostw świata w judo, którego odbywają się w rosyjskim Czelabińsku rywalizowano w kategoriach do 66 kg mężczyzn i 52 kg kobiet. Tytuły powędrowały do broniących złotych medali Kosowarki Majlindy Kelmendi i Japończyka Masashiego Ebinumy. Jedyny startujący dziś Polak Paweł Zagrodnik wyeliminowany został w czwartej rundzie turnieju. 

Kategoria -66 kg mężczyzn 

Masashi Ebinuma znany polskim kibicom głównie z walki o brąz Igrzysk Olimpijskich w Londynie, w której pokonał Pawła Zagrodnika w kontrowersyjnych okolicznościach. Tym razem jednak Japończyk był bezsprzecznie najlepszym zawodnikiem dnia pokonując w finale faworyta gospodarzy Michaiła Puljajewa przez ładny rzut oceniony przez sędziów na ippon. Rosjanin na drodze do finału również prezentował się bardzo dobrze wygrywając, aż cztery z pięciu walk przed czasem.  W półfinale jego przewaga nad drugim z Japończyków Takaichim Kengo również nie ulegała wątpliwości. Brązowe medale powędrowały do drugiego reprezentanta gospodarzy Kamala Khan-Magomedowa i utytułowanego Heorgija Zantaraji reprezentującego Ukrainę. Pierwszy z tych zawodników wyeliminował z mistrzostw Pawła Zagrodnika. Polak w tej walce wykonał atak, za który dostał waz-ari. Niestety, prowadzenie  zdekoncentrowało naszego reprezentanta i dosłownie po kilku sekundach został rzucony na plecy.

Kategoria -52 kg kobiet

W kategorii -52 kg również byliśmy świadkami obrony tytułu. Po raz drugi w swojej karierze na najwyższym stopniu podium stanęła niesamowita Majlinda Kelmendi. Zawodniczka z Kosowa dobrze prezentowała się w przeciągu całego turnieju, a trzeba przyznać, że judoczka ta nie miała najprostszej drabinki ( po drodze musiała pokonać między innymi medalistkę mistrzostw świata Monkhbaataryn Bundmaę z Mongolii i dwukrotną srebrną medalistkę Igrzysk Olimpijskich Yanet Bermoy). W finale Kelmendi dosyć pewnie pokonała Rumunkę Andreę Chitu (m.in mistrzyni Europy z roku 2012). Zawodniczka z Rumunii, także by dotrzeć do finału musiała pokonać kilka znanych zawodniczek z wicemistrzynią świata z poprzedniej edycji mistrzostw Eriką Mirandą na czele. Po brązowe medale sięgnęła właśnie wspomniana Brazylijka i Rosjanka Natalia Kuzutkina.

Trzeciego dnia mistrzostw zaprezentują się sportowcy rywalizujący w kategoriach wagowych do 73 kilogramów mężczyzn i do 57 kilogramów kobiet. Na starcie zobaczymy dwoje naszych zawodników: Arletę Podolak i Damiana Szwarnowieckiego. Obydwoje z naszych zawodników czeka ciężkie zadanie. W pierwszej rundzie Polka zmierzy się z zawodniczką gospodarzy Iriną Zabłudiną. Natomiast Polak walczyć będzie z broniącym tytuły mistrza świata Japończykiem Shoheim Ono.

About Bartosz Mierzwa