El. Ligi Europy: Piast o honor, Zagłębie o awans

Trwa tydzień drugiej rundy eliminacji do europejskich pucharów, teraz czas na Ligę Europy. Do walki o nią polska ekstraklasa wciąż ma jeszcze dwóch reprezentantów, choć realnie patrząc, to tylko jednego. Tydzień temu gliwicki Piast i lubińskie Zagłębie osiągnęły, można powiedzieć, […]

Trwa tydzień drugiej rundy eliminacji do europejskich pucharów, teraz czas na Ligę Europy. Do walki o nią polska ekstraklasa wciąż ma jeszcze dwóch reprezentantów, choć realnie patrząc, to tylko jednego. Tydzień temu gliwicki Piast i lubińskie Zagłębie osiągnęły, można powiedzieć, skrajne dla rewanżów wyniki. Jedni się mogą postarać swój wykorzystać, drugich lepiej przemilczeć.

Mecz o godzinie 19:00 raczej można by było sobie darować, albowiem o tej porze rozegrany zostanie rewanż między IFK Göteborg, a Piastem Gliwice. Jak niestety pamiętamy, wicemistrz Polski sromotnie przegrał przed własną publicznością aż 0:3 i trzeźwym okiem patrząc, gliwiczanie jadą do Szwecji tylko po to, aby załatwić formalności. Trzeba też przypomnieć, że dzień po klęsce (na inaugurację ligi) z funkcji trenera Piasta zrezygnował Radoslav Látal, a jego następca (dotychczas asystent, teraz będzie się zajmował drużyną przez na razie dwa miesiące) Jiři Neček na dzień dobry przegrał z Cracovią 1:5 w pierwszym ligowym spotkaniu. Wydaje się więc, że rewanż z Göteborgiem będzie raczej dla nowego-starego trenera tylko sparingiem, kładącym podwaliny pod nowego Piasta.

Co innego w Lubinie. Zagłębie przed tygodniem zremisowało bezbramkowo na wyjeździe z belgradzkim Partizanem, a brawa też należą się Miedziowym za to, że potrafili wytrzymać z tym rezultatem do samego końca, ponieważ musieli oni grać w dziesiątkę przez ponad ostatnie pół godziny. 0:0 w pierwszym meczu oznacza, że wszystko w rewanżu jest możliwe, sytuacja otwarta. Podczas gdy Partizan nie rozgrywał żadnego meczu między starciem z lubinianami, Zagłębie efektownie rozpoczęło rodzime zmagania ligowe, w pierwsze pół godziny strzelając kieleckiej Koronie cztery bramki. Własna publiczność i dosyć dobre humory w drużynie prowadzonej przez Piotra Stokowca powinny wystarczyć, aby w Lubinie nie doszło do katastrofy.

W III rundzie eliminacyjnej Zagłębie może trafić na duńskie Sønderjyske albo norweskie Strømsgodset IF. W pierwszym meczu Duńczycy wygrali 2:1. Z dziennikarskiego obowiązku, gdyby Piastowi udało się dokonać cudu, zmierzyłby się ze zwycięzcą dwumeczu HJK Helsinki – Beroe Stara Zagora. W pierwszym meczu w Starej Zagorze padł remis 1:1. Mecze III rundy odbędą się 28 lipca i 4 sierpnia.

pasek2

CZWARTEK – 21 LIPCA 2016

18:55 Liga Europy UEFA – II runda eliminacji: IFK GÖTEBORG – PIAST GLIWICE na żywo
sport.tvp.pl TVP-Sport-HD
Komentarz: Maciej Iwański

21:00 Liga Europy UEFA – II runda eliminacji: ZAGŁĘBIE LUBIN – FK PARTIZAN na żywo
sport.tvp.pl TVP-Sport-HD
Komentarz: Tomasz Jasina (z Lubina)
Reporter: Radosław Przybysz
pasek2

About Piotr Głowacki-Grzyb

Twitter - https://twitter.com/pietro_gg