Konkurs skoków na skoczni normalnej na antenach TVP i Eurosportu

Przed nami, a przede wszystkim przed skoczkami narciarskimi, druga odsłona indywidualnej walki o medale Mistrzostw Świata w Seefeld. Transmisje w TVP i Eurosporcie.  Pierwszy konkurs, który rozgrywany był na skoczni Bergisel w Innsbrucku, nie zakończył się tak, jak oczekiwaliby polscy […]

Przed nami, a przede wszystkim przed skoczkami narciarskimi, druga odsłona indywidualnej walki o medale Mistrzostw Świata w Seefeld. Transmisje w TVP i Eurosporcie.

Pierwszy konkurs, który rozgrywany był na skoczni Bergisel w Innsbrucku, nie zakończył się tak, jak oczekiwaliby polscy kibice. Brak medalu był pewnym rozczarowaniem. Piąte miejsce Kamila Stocha to najlepszy wynik reprezentantów Polski. Dawid Kubacki zajął 12. miejsce, Piotr Żyła był 19, a na 40. pozycji zawody zakończył Jakub Wolny. Dużo większe rozczarowanie przeżyliśmy w niedzielę. Konkurs drużynowy to bowiem od pewnego czasu pewnik, jeśli chodzi o dobry wynik reprezentantów Polski. Poza konkursem w Lahti, gdzie Polacy zajęli czwarte miejsce, regularnie mogliśmy oglądać naszych reprezentantów na podium. Tydzień przed mistrzowską drużynówką skoczkowie prowadzeni przez Stefana Horngachera zdominowali zawody w Willingen. Drugich Niemców pokonali o blisko 80. punktów. To tylko pokazuje, jak w krótkim czasie w skokach może zmienić się wszystko. Jeden element, który zostaje zaburzony, niszczy całość i skoki zawodników nie są już na wysokim poziomie.

Mistrzem Świata został Markus Eisenbichler. Srebrny medal zdobył jego rodak Karl Geiger, a trzecie miejsce zajął Killian Peier. Radość Szwajcara po ogłoszeniu wyników, będzie chyba jednym z najczęściej przypominanych momentów tego czempionatu. Peier co prawda prowadził po pierwszej serii, ale dla niego brązowy medal jest spełnieniem marzeń. Było to jego pierwsze w karierze miejsce na podium. Do tej pory w zawodach Pucharu Świata najwyżej plasował się na siódmym miejscu, w tym roku, właśnie w Innsbrucku. To niejedyny „pierwszy raz” konkursu na skoczni dużej. Markus Eisenbichler zdobywając tytuł Mistrza Świata, po raz pierwszy stanął na najwyższym stopniu podium. W tym sezonie zajmował już drugie miejsca w Pucharze Świata, ale zawsze czegoś brakowało do triumfu.

Już jutro odbędą się kwalifikacje do piątkowego konkursu indywidualnego na skoczni w Seefeld (HS 109). Po wtorkowych i środowych treningach, trener Stefan Horngacher zdecydował, że do składu powoła Kamila Stocha, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę i Stefana Hulę. Nie zobaczymy zatem Jakuba Wolnego. W sobotę odbędzie się konkurs mikstów, w którym wystąpią drużyny składające się z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn. Po raz pierwszy w historii rozgrywania tych konkursów, na starcie pojawi się reprezentacja Polski. W Seefeld startują dwie polskie skoczkinie: Kamila Cierpiał i Kinga Rajda. Ta pierwsza zawodniczka świetnie spisała się w środowych zmaganiach indywidualnych, zajmując 23. miejsce.

CZWARTEK – 28 LUTEGO 2019

16:00 Mistrzostwa Świata, Seefeld, Austria: STUDIO na żywo
Eurosport 1 HDIpla

16:30
Mistrzostwa Świata, Seefeld, Austria: KWALIFIKACJE DO KONKURSU NA SKOCZNI NORMALNEJ na żywo